Trnavské rybníky
reklama

BLOG: Cudzinec vidí stavenisko, spartakovec nové futbalové Koloseum

BLOG - Futbalová téma | 28.6.2014, 11.31, prispievatelia

Každé slávne mesto na svete sa niečím vyznačuje. Architektonické stavby z hľadiska histórie hrajú v tomto smere dôležitú úlohu. Ideálnymi a najžiarivejšími príkladmi je Akropola v Aténach či Koloseum v Ríme.

BLOG: Cudzinec vidí stavenisko, spartakovec nové futbalové Koloseum

Ilustračné foto: jkr

reklama


Tieto divy sveta patria k najobdivovanejším a k najdokonalejším stavbám, aké mohlo ľudstvo vo svojej dobe postaviť. Zobrazujú nielen veľkosť a vyspelosť národa, ale aj enormnú silu, s ktorou boli tieto mocnosti známe po celom svete.


Ale ako sa to dá spoznať v Trnave, kde tvorí náboženstvo poprednú úlohu a jeho hlavné znaky v podobe rôznych sôch, či kostolných veží sú vidieť v každej časti mesta?


Treba uznať, že naša história nie je taká veľkolepá, nesiaha až do obdobia pred Kristom, nemáme za sebou ani také slávne bitky a víťazstvá.

reklama


No napriek tomu je v slovenskom Ríme stavba, ktorá má pre miestnych ľudí doslova nevyčísliteľný význam.

 

Zaradila sa medzi chránenú časť mesta a pre drvivú časť Trnavčanov práve ona predstavuje hlavnú dominantu, ktorá dokonale vystihuje a charakterizuje životy mnohých z nás.


Stačí sa ísť pozrieť do centra, ktoré púta ľudí najviac. Ich zrak sa však neupína len na spomínané kostoly ešte z dávnych čias stredoveku.


Pre nás spartakovcov sa futbalový štadión stal druhým domovom, dejiskom a taktiež spoločenským centrom.


Predstavuje srdce a dušu, symbol a pýchu hrdého mesta s významnou kráľovskou minulosťou.


Za posledných niekoľkých mesiacov sme však mohli so zatajeným dychom sledovať, ako sa všetky tieto spomienky a zážitky rúcajú priamo pred našimi očami.


Pády železných konštrukcií, ktoré boli stabilnou súčasťou Trnavy, znamenali koniec jednej éry, aby sa mohla písať konečne tá nová. Zo štadióna Antona Malatinského zostal v priebehu týždňov z veľkej časti len prach.


Obsadili ho ťažké mechanizmy, ktoré dali zabudnúť na časy, keď sa práve na trávniku bílich andelov odohrávali tie najväčšie zápasy v histórii Spartaka Trnava.

 

Dnes sa ale tie najdôležitejšie a ťažké boje nekonajú na ihrisku, nehrajú ho tí slávni hráči, ktorí vybojovali pre náš klub veľké meno.


Od ranných hodín sú to práve robotníci, ktorí pod trnavskými hradbami menia spoločný sen futbalových fanúšikov, na jeden prenádherný moderný stánok. Nové Koloseum, aké nemá na Slovensku obdobu...


Také, aby vyjadrovalo presne tú veľkosť, ktorou sa Spartak Trnava, klub s piatimi zlatými hviezdičkami, pýši už desiatky rokov.


Pri tejto stavbe sa ukazuje, že nič v tomto meste nehýbe a neovplyvňuje Trnavčanov takou vnútornou silou, ako práve futbalový štadión Spartaka.


Žiadne miesto v Trnave nemá v sebe takú silnú charizmu, ktoré by dokázalo vyvolať v ľuďoch zvláštny pocit nostalgie, hrdosti a lokálpatriotizmu.

 

Cudzincovi sa to vysvetliť nedá, vidí len stavenisko. No Trnavčan a fanúšik Spartaka v ňom vidí svoj život.

 

RÓBERT HETEŇÁK

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama