Spartak vyhral na Malte po výbornom prvom polčase, postup má na dosah

ŠPORT - Futbal - Spartak | 3.7.2014, 22.13, Ján Král

Spartak Trnava v úvodnom zápase prvého predkola Európskej ligy vyhral na pôde FC Hibernians 4:2 a pred odvetou má postup na dosah.

Erik Sabo (v tmavom) strelil dva trnavské góly. Foto: Lukáš Grinaj

Spartakovci rozhodli o svojom triumfe ešte v priebehu prvého polčasu. Hneď v 10. minúte využil chybu domácej obrany Mikovič. Dôrazne išiel za loptou, následne ho Pearson v šestnástke fauloval a rozhodca ukázal na biely bod.

Domácemu stopérovi navyše ukázal červenú kartu, bonusom bola premenená penalta v podaní Erika Saba – 1:0.

Rovnaký hráč sa zapísal do gólových štatistík aj o tri minúty neskôr. Kuzma zahral rohový kop na šestnástku, kde čakal pripravený trnavský stredopoliar a nádherným volejom zvýšil vedenie.

To ale nebolo všetko. V 36. minúte napriahol spoza pokutového územia Vlasko a Balzan na prekvapenie všetkých pustil loptu do siete.

Zápas sa v prvom polčase postupne menil na exhibíciu Trnavy. Ďalšie góly mohli pridať Sabo, Mikovič, Vlasko.

Aj súper však dal o sebe vedieť. Obrane robil nohy najmä Farrugia, Strapák však nepustil jeho pokusy za chrbát a rovnako nepochodil proti trnavskému brankárovi ani Cohen. Aktívny bol aj Failla.

Po prvom polčase to vyzeralo na jednoznačnú záležitosť, úvod druhého dejstva ale andelom absolútne nevyšiel. Z dvoch priamych kopov dvakrát inkasovali a duel sa zdramatizoval.

V 48. minúte sa Cohenov pokus zo štandardnej situácie dostal za chrbát trnavského gólmana aj s prispením teče.

O minútu neskôr napálil po zeme k tyči Failla po ďalšom faule v nebezpečnom území a Trnava viedla už len o gól.

Andeli však naďalej držali opraty hry vo svojich rukách, domáci ale cítili šancu a zvýšili aktivitu, následkom čoho sa červeno-čierni už do šancí nedostávali tak často.

Konečnú podobu napokon výsledku dala dvojica striedajúcich hráčov. Schranz potiahol trnavský brejk, vyzval ku skórovaniu Mikiniča a ten s prehľadom rutinéra stanovil na 4:2 pre Spartak.

Zápas sledovala málopočetná divácka kulisa sústredená na jednej tribúne. Na Maltu merala cesta aj asi pätnásťčlenná skupinka fanúšikov Spartaka, ktorí po zápase ocenili družstvo potleskom.

Európska liga (1. predkolo - prvý zápas):

FC Hibernians - Spartak Trnava 2:4 (0:3)
Góly: 48. Cohen, 49. Failla - 10. a 13. Sabo (prvý pen), 36. Vlasko, 88. Mikinič
ŽK: Kristensen, Failla - Mikovič

ČK: 10. Pearson (Hibernians)
Rozhodoval: Whitby – Jones, Roberts (všetci z Walesu)
Diváci: 500
HIBERNIANS: Balzan – Dias Marcelo (66. Muscat), Gomes, Soares, Desira – Pearson – Cohen, Bezzina, Failla (80. Degabriele) – Kristensen – Farrugia (90. Mbong)
SPARTAK: Strapák – Siva (59. Bortel), Janečka, Tóth, Čonka – Kuzma, Sabo – Špalek (55. Schranz), Vlasko, Chovanec – Mikovič (75. Mikinič)