Famózna jazda Spartaka Európskou ligou pokračuje: Andeli vyhrali v Škótsku a majú postup na dosah

ŠPORT - Futbal - Spartak | 1.8.2014, 07.28, Ján Král

Skvelý výsledok dosiahol Spartak v úvodnom zápase tretieho predkola Európskej ligy. Na pôde škótskeho tímu St. Johnstone vyhral 2:1 a pred budúcotýždňovou odvetou má obrovskú šancu na postup.

Famózna jazda Spartaka Európskou ligou pokračuje: Andeli vyhrali v Škótsku a majú postup na dosah

Základná jedenástka andelov pred zápasom v škótskom Perthe. Horný rad Zľava Rusov, Schranz, Casado, Sabo, Bortel, Tóth, v podrepe: Vlasko, Mikovič, ČOnka, Siva a Janečka. Foto: Ján Král

Trnavčania nastúpili v totožnej základnej jedenástke a rozostavení ako proti Zestafoni. Od úvodu sa snažili o aktívny futbal, súpera napádali už pri rozohrávke. Úvodnú šancu vybojoval Mikovič svojou rýchlosťou a dôrazom pre Janečku, ten však tiesnený nedokázal dostať loptu do siete.

Ďalšiu veľkú príležitosť nepremenil po rohovom kope Schranz, ktorý hlavičkoval nad bránu.

Trnavský útočník bol blízko ku gólu aj v 19. minúte, po ňom zakončoval Mikovič a neskôr mal šancu i Vlasko.

Gólu sa andeli dočkali v 33. minúte. Z ľavej strany šestnástky sa k strele dostal Ivan Schranz a ranou pod brvno rozjasal trnavskú výpravu, ktorú hnala dopredu asi stovka fanúšikov.

Po zmene strán zvýšili domáci aktivitu a opticky pritlačili Trnavu. Rusov vyriešil niektoré ošemetné centre do veľkého vápna ako aj strely domácich.

V čase silnejúceho náporu Škótov však paradoxne udrelo na opačnej strane. V 63. minúte využil nepresnú rozohrávku v defenzíve súpera Schranz, zmocnil sa lopty, obišiel brankára a zvýšil na 2:0.

Ďalšiu veľkú príležitosť mal po brejku Sabo, ktorého vyzval ku skórovaniu Vlasko, lenže bodlom poslal loptu vedľa brány.

Domáci v závere prejavil typické ostrovné črty bojovníkov, ktorí sa nevzdávajú do poslednej minúty. Najprv Wootherspoon trafil do brvna a v nadstavenom čase korunoval snahu St. Johnstonu korigujúcim gólom na 1:2 stopér Mackay.

Odveta sa hrá vo štvrtok 7. augusta o 19.30 v Zlatých Moravciach. V prípade televízneho prenosu je ešte možné, že sa čas výkopu zmení.

St. Johnstone – Spartak Trnava 1:2 (0:1)
Góly: 90+. Mackay – 33. a 63. Schranz
ŽK: Easton, Miller - Bortel, Vlasko
Rozhodcovia: Gestranius, Aravirta, Alakare
Diváci: 7001
ST. JOHNSTONE: Mannus – Miller, Mackay, Wright, Easton – Croft - Brown, Millar (20. McDonald), O. Halloran (75. Kane) – MacLean - Wotherspoon
SPARTAK: Rusov – Siva, Bortel, Tóth, Čonka – Casado, Sabo – Janečka, Vlasko (77. Chovanec), Schranz (89. Mikinič) – Mikovič (60. Vyskočil)

Juraj Jarábek (Spartak Trnava):
"Myslím si, že výsledok je zaslúžený. Už v prvom polčase sme mali veľké šance, dostali sme sa do dvojgólového vedenia. Súper dal gól až v nadstavenom čase, vyložené šance si nevypracoval. Treba však povedať, že St. Johnstone ukázal, že má kvalitné mužstvo, dnes to potvrdili. Hrajú do poslednej minúty, nepredajú kožu lacno a nebudú sa vzdávať. Teší ma, že Ivan Schranz strelil dva góly. Hovoril som mu pred zápasom, že mu to tam dnes padne, o to som radšej, že to vyšlo. V prvom polčase si zápas asi najviac užíval Jano Vlasko, škoda inkasovanej žltej karty, všetci chlapci však odohrali veľmi dobrý zápas. Škoda, že sme po prvom góle prestali napádať a byť aktívni. Atmosféra bola elektrizujúca. Verím, že v odvete vypredáme štadión a Škóti zažijú takú atmosféru, akej sa im dostáva doma. V takej kulise sa nedá po ihrisku nejazdiť."