Trnavské rybníky
reklama

ROZHOVOR: Primátor Bročka po sto dňoch vo funkcii: Vládnuť musí zdravý rozum, nie emócie

AKTUALITY - Trnava | 25.3.2015, 12.40, prispievatelia

Primátor Trnavy Peter Bročka má za sebou úvodných sto dní vo funkcii. O tom, aké boli, sme s ním hovorili v obsiahlom rozhovore, ktorý poskytol pre agentúru SITA a portál trnavskyhlas.sk.

ROZHOVOR: Primátor Bročka po sto dňoch vo funkcii: Vládnuť musí zdravý rozum, nie emócie

Prvých sto dní vo funkcii má už Peter Bročka za sebou. Foto: Ján Král

Cukrovar
reklama

 

Nedávno ste zavesili na facebook status v znení: „Dve knižky mám práve na stole: "Víťaz je sám" a "Ako chutí moc". Do tretice by som ešte prihodil slová klasika: "Moc nie je pre každého.." Pre nezainteresovaného to vyznieva tak, že vám sto dní vo funkcii dalo poriadne zabrať.
- Psychický tlak je určite väčší, než som očakával. Ide o náročnú funkciu, snažím sa držať si však stále normálnu hladinu. Po voľbách máte zrazu kopu tzv. priateľov, mnohí z nich ma pred voľbami zosmiešňovali alebo urážali a teraz sa chcú s úsmevom na tvári kamarátiť a „byť nápomocní“. Zrejme si myslia, že to nevidím. Pravdupovediac, vnútorne sa na tom naozaj bavím, podobné prezliekanie kabátov zrejme vyžaduje silný žalúdok a pravidelnú účasť na hodinách herectva. Na druhej strane sú tu ľudia, s ktorými mám dlhodobé vzťahy založené na vzájomnom rešpekte a úcte – bez ohľadu na to akú funkciu zastávam – a to si skutočne vážim. Pravdou ostáva, že si často kladiem otázku, či ma moja pozícia mení a či stále uvažujem racionálne. Vnútorná psychohygiena je teda veľmi dôležitá. Tento konkrétny status ale smeroval skôr na iné osoby. Získanie i strata moci sa na ľuďoch prejavuje. Nie vždy dobrým spôsobom.

 

Zmenil sa váš život výrazne za sto dní vo funkcii primátora?
- Veľmi zjednodušene poviem, že ak by sa ma niekto opýtal: Čakal si, že to bude také náročné? Odpoviem, že by som nečakal, že to bude také extrémne intenzívne a psychicky náročné. Čas môjho vstávania sa presunul zo 7:30 na 5:30 a v podstate, odkedy otvorím oči, v hlave mi víria myšlienky v súvislosti s „mestskými problémami“.

 

Urobíte si občas aj voľný deň?
- Nemôžem si dovoliť ísť úplne na doraz, cez víkend si na seba nájdem čas, inak by som rýchlo skončil. Ak si chcem zachovať nejakým spôsobom zdravý úsudok, potrebuje na chvíľku aj vypnúť, hoci treba priznať, že pozvánok na spoločenské akcie chodí neúrekom.

Májový kvet
reklama

 

V pracovni na radnici.

 

Predošlý primátor Vladimír Butko bol vo funkcii len jedno funkčné obdobie. Môže k takýmto rozhodnutiam viesť aj tlak, ktorý ide na činovníkov verejnej správy zo všetkých strán?
- Určite áno. Ak to poviem vulgárne, viem si živo predstaviť situáciu, že ak by sa slabší jedinec dostal pod rôzne tlaky, čeliť im nemusí byť vždy jednoduché.

 

Cítite sa zatiaľ ako silný jedinec?
- Mám pocit, že zatiaľ stojím na rovných nohách a to je pre mňa dôležité.

 

Komunikujete s bývalým primátorom? Poskytol vám nejaké rady?
- Ešte tento týždeň by som sa s pánom Butkom rád stretol. Bol by som rád, ak by z toho vznikli pravidelné stretnutia. Je to až úsmevné, ale keď nás vnútorne niečo spája, tak je to práve funkcia primátora. Beriem to ako základ, na ktorom som viac ako ochotný našu spoluprácu budovať. Verím, že po týchto úvodných exponovaných týždňoch si čas na spoločné stretnutia a odbornú i priateľskú komunikáciu nájdeme.

 

Cítite na vás väčší tlak od verejnosti alebo iných politických subjektov, ktoré fungujú v meste?
- Z oboch vetiev. Jednak majú ľudia obrovské očakávania, čo je logické a úplne samozrejmé, plne to akceptujem a s týmto tlakom musím počítať. Potom je tu aj tlak politický a ten je veľmi reálny. Dokážem si veľmi živo predstaviť, že niekto, kto držal určitým spôsobom mesto v rukách a zrazu o túto pozíciu prišiel a nemá dosah na niektoré procesy, môže vyvíjať aktivity, ktoré mne výkon funkcie nezľahčia. Určité tlaky teda sú a nie vždy sú podľa mňa namierené, aby sa urobil maximálny prospech pre mesto. To je to smutné. Ale nenechám sa tým znechutiť a nesmiem dovoliť aby to bránilo v rozvoji mesta.

 

Peter Bročka verí, že komunikácia medzi poslaneckými klubmi sa časom utrasie.

 

Ako funguje spolupráca s poslaneckými klubmi, ktoré v predošlom funkčnom období riadili mesto, teda SMER a KDH?
- Zatiaľ sa učíme komunikovať. Je to prirodzené. Spoločná reč je absolútne nevyhnutná, ak chceme mesto niekam pozitívne posunúť. Keď budeme narážať na to, že niekto bude robiť prieky iba preto, že mu aktuálne nejde karta, nedosiahneme nič. Do tohto bodu by som sa veľmi nerád dostal. Určite nepríde k tejto situácii mojím pričinením. Urobím maximum, aby sme v rámci korektnej komunikácie a spolupráce vyťažili maximum zo štyroch rokov funkčného obdobia.

 

Ako je to vo vašom poslaneckom klube Za lepšiu Trnavu? Predsa len, kandidovali ste ako nezávislí poslanci, čo možno niektorým kandidátom, ktorí vstupovali do politiky, mohlo dať predstavu, že úplne všetko budú riešiť podľa vlastnej hlavy.
- Každý z nás musí pochopiť, že máme určitú formu zodpovednosti a spolupráca musí viesť k výsledku. Trvám na tom, aby sme v čo najširšom možnom kontexte naplnili náš volebný program. Ak sa ukáže, že niektorý z cieľov, aké sme mali v programe, nie je správny, nemám problém povedať, že toto a toto sme mali v programe, ale vzhľadom na nové skutočnosti nie je efektívne to naplniť a nahradíme bod niečím iným. To by sme museli, samozrejme, ľuďom vysvetliť. Každopádne, pre mňa i nových ľudí je toto nová škola. Základ je, aby sme z nej vyšli s čistým štítom. To je však už na zodpovednosti každého jedného poslanca, vrátane mňa. Platí: spoločne za program, v hlave si to však musí upratať každý sám.

 

------------------------------------------------------------------

Neprehliadnite: Rakúšania chcú predať podiel v spoločnosti TT – komfort, s voľbami to podľa Bročku nesúvisí

------------------------------------------------------------------

 

Vo volebnom programe ste zdôrazňovali otvorenosť samosprávy. Veľa sa toho už popísalo o zložení a fungovaní komisií mestského zastupiteľstva, mali ste už možnosť absolvovať ich zasadania. Vnímate stále ako dobrý nápad otvorenie komisií aj pre verejnosť?
- Už na začiatku som povedal, že som ochotný dať testovacie obdobie na majetkovú, finančnú a bytovú komisiu s tým, že mi bolo vopred jasné, že minimálne na dvoch z nich sa preberajú veci vyložene osobného charakteru a na základe nich sa rozhoduje o odporúčaniach pre zastupiteľstvo. Momentálne som vo fáze, že som ochotný akceptovať čiastočnú neverejnosť pri bytovej komisii a to v bodoch, keď sa rozoberajú súkromné veci jednotlivých rodín. Pri finančnej vtedy, ak sa budeme baviť o osobných veciach, kde sa odôvodňuje odpustenie dlžnej sumy alebo vyrúbenia penále. Samozrejme, hlasovanie o týchto bodoch už nepovažujem za problematické, aby nebolo verejné. Pri majetkovej aktuálne nevidím žiadny dôvod, aby nebola verejná.

 

A aký dôvod je, aby bola neverejná komisia kultúry, kde okrem Šimona Štefunka všetci, dokonca aj poslanci Za lepšiu Trnavu, hlasovali za neverejnosť?
- Ak som pochopil správne z toho, čo mi bolo reprodukované, je neverejná, ak sa rozhoduje o dotáciách. A je to najmä otázka na každého konkrétneho poslanca. Jednoznačne by mali verejnosti prezentovať, prečo sa takto rozhodli.

 

Celý rokovací poriadok si schválili ako neverejný.
- To je trochu v rozpore s mojimi informáciami z minulého týždňa. Každopádne, s tým nesúhlasím. Na komisii kultúry nie je nič, čo by malo byť neverejné. Je to aj signál pre verejnosť, aby pozorne sledovala rozhodnutia a konanie jednotlivých poslancov počas najbližších štyroch rokov. Pomôže im to pri rozhodovaní vo voľbách. Ak by som išiel cez fakty, tak musím povedať, že sme nateraz neboli schopní zabezpečiť maximálnu otvorenosť verejnosti zo strany poradných orgánov mestského zastupiteľstva. To ale neznamená, že za štyri roky nás k tomu nezaviaže napr. predpis vyššej právnej sily, čiže zákon, alebo nenastane iná situácia. Dokázali sme urobiť krok dopredu, ale zatiaľ nie je tak kvalitný, ako som si predstavoval v rámci programu. Sto dní je však strašne krátka doba na to, aby som niektoré body úplne škrtal.

 

Primátor musí z času na čas podstúpiť novinársky fototermín.

 

V zastupiteľstve nemá vaše politické spektrum väčšinu. Pri nástupe do funkcie ste hovorili, že by to mohlo byť aj na prospech veci. Zmenil sa váš pohľad na to za sto dní?
- Pokiaľ komunikácia funguje, nevidím problém v tom, že nemáme väčšinu. Ak vezmem do úvahy, že veľká časť zastupiteľstva je nová, možno je na niečo dobré, že nik nemá väčšinu. Samozrejme, radi by sme plnili program a presadzovali naše myšlienky, čo najrýchlejšie a z tohto pohľadu nie je dobré, že nemáme dostatok hlasov. Postavili sme na kandidátku 15 ľudí, reálne prešlo 12. Nabudúce už určite nepostavíme len 15 mien. Veci by išli rýchlejšie, ak by sme mali v zastupiteľstve úplnú oporu.

 

V Trnave bolo 20 rokov jasné, kto na radnici vládne. Najprv to bolo KDH, potom SMER. Kto ale vládne teraz?
- Snažíme sa nájsť spoločnú reč. Prvé tri mesiace boli extrémne náročné, čo súvisí s tým, že sme každý v novej úlohe. Očakávam, že veľmi náročný bude celý prvý polrok. Pokiaľ by som ale povedal po roku, že komunikácia nefunguje, niekde sa stala chyba. Teraz musí vládnuť zdravý rozum, nie emócie.

 

V týchto dňoch sa riešia aj zmeny v mestskom rozpočte. Aké novinky môžu Trnavčania očakávať?
- Nachádzame sa v prvej fáze prípravy aktualizácie, kde mestský úrad zapracoval niektoré základné kozmetické úpravy. Nie sú tam zásadné zmeny, dali sme si však ešte čas na pripomienkovanie na úrovni úradu, odborov a užšieho vedenia mesta. Následne budeme distribuovať verziu aktualizácie na poslanecké kluby, aby mohli prísť s vlastnými návrhmi. Diskusné kolo sa len začína.

 

Čo by ste vy osobne chceli, aby sa do rozpočtu doplnilo?
- Ako príklad uvediem ilumináciu, teda osvetlenie, hradobného systému od križovatky Hlboká - Rybníková smerom k mostu pri poliklinike. Odhadujeme, že pôjde o položku zhruba 60-tisíc eur. Objavili sa informácie, že o rekonštrukcie jednej z bášt hradieb má záujem súkromný investor. Ak budeme vedieť viac, dokážeme reagovať aj na financovanie projektu. Ale to už zabieham, kým nebude jasný investor zámeru, som ochotný počkať. K rozpočtu ešte toľko, netreba očakávať, že v prvej aktualizácii sa objaví hneď všetko, čo sme chceli mať v programe. Ide o prvú aktualizáciu, bývajú tri, môžu byť aj štyri za rok. Priestor na zapracovávanie ďalších návrhov tu je.

 

Aj takto by mohli svietiť hradby pri Hlbokej ulici. Foto: lepsiatrnava.sk

 

Neprídu Trnavčania o niektoré projekty z pôvodného rozpočtu?
- Rapídne škrty tam neboli. Niekto môže považovať za škrt odloženie dobudovania átria na základnej škole v hodnote 30-tisíc eur. To však vnímam len ako kozmetickú úpravu, ktorá sa môže neskôr do rozpočtu vrátiť iným spôsobom.

 

Veľa sa hovorí o výstavbe akvaparku v Trnave. Pohla sa niekam debata s investorom?
- V hre je viacero variantov, najschodnejším vyzerá byť splátkový kalendár podľa znaleckého odhadu pozemku. Komunikácia s pánom Svátkom je z môjho pohľadu pozitívna. Upozorňuje len na to, že jeho vzťah s bankou má určité limity z hľadiska času. Ak by malo prísť k časovej kolízii, sme pripravení riešiť túto tému aj na mimoriadne zvolanom zastupiteľstve. Cieľom je predpripraviť s pánom Svátkom situáciu do takej polohy, aby bola čo najprijateľnejšia aj pre poslanecké kluby na schvaľovanie zámeru.


Klub KDH je tiež za predaj za túto cenu s tým, že by vznikol parkovací dom pri areáli akvaparku. Prezentovali vám tento návrh?
- Pracujeme s tým už dávnejšie, jedným z variantov je vybudovanie parkovacieho domu. V území je však pomerne nestabilné podložie, čo úvahy značne komplikuje. Výstavba parkovacieho domu by zhltla určite väčšiu sumu než je celá hodnota znaleckého posudku. Vôbec však nevylučujem, že časť prostriedkov, ktoré získame splátkovým kalendárom od investora, bude použitá práve na parkovací dom. Aj keď to nie je primárne. Ak si rozložíme splátky na úrovni 200 až 300 tisíc eur, je to tak malá suma, že skôr je pre mňa dôležité položiť si otázku: Čo s výnosmi z parkovania na úrovni 800 až 850 tisícmi eur, ktoré mesto získava ročne za parkovanie? To je reálna hodnota, ak sa máme baviť o splácaní parkovacieho domu, za predpokladu, že by bol investíciou mesta.

 

V tomto vám dáme za pravdu. Vyberajú sa státisíce, ale vodiči doteraz roky nevideli efekt, kam peniaze z týchto poplatkov idú...
- Nevidia efekt, pretože doposiaľ nebolo pre niekoho schodné virtuálne alokovať sumu, ktorá prichádza do rozpočtu a investovať ju do niečoho, čo je blízke zdroju tohto príjmu. Chápem, že mesto má obrovské množstvo aktivít, na ktoré si nemá ako získať peniaze a prelieva tam napr. aj príjmy z parkovania. To ale neznamená, že si neurčím prioritu a nebudem na ňu tlačiť. Iné mestá nám môžu závidieť sumu, akú dokážeme týmto spôsobom získať. Súčasťou dohody s akvaparkom bude aj dobudovanie parkovacích miest pred akvaparkom resp. mestskou športovou halou.

 

V obkolesení novinárov počas volebnej noci.

 

Pri nástupe do funkcie ste garantovali, že časť z vášho platu pôjde na charitu. Už sa tak stalo?
- Z každej výplaty ide zhruba 10 percent na určitý druh dobročinnej aktivity.


Na aké účely presne?
- Sú tam aj osobnejšie veci, ktoré nechcem otvárať. Napríklad sme však z týchto prostriedkov zakúpili primátorsky bicykel, ktorým sme chceli odmeniť na mestskom plese ľudí, ktorí prispeli na dobrú vec. Z plesu totiž vznikol finančný výťažok, ktorý ide na charitu. Každopádne, môžem garantovať, že tieto financie nepôjdu na činnosť OZ Lepšia Trnava.


Keď už sme pri tom. Ešte platí, že do roboty chodíte na bicykli?
- Mal som asi mesačnú smutnú pauzu, keď bolo počasie veľmi nepríjemné. Teraz som trochu obmenil vozový park, jazdím na cestnom bicykli, nie modrom mestskom, na akom ma bolo vídať donedávna.

 

Avizovali ste benefity pre zamestnancov úradu, ak budú chodiť do práce na bicykli. Ako sa darí napĺňať tento zámer?
- Motivačnú politiku ešte len rozbiehame, nie je to ucelený dokument. Základom je, aby sme mali na úrade funkčné sprchy. Niekomu sa to môže zdať ako prílišný luxus, ale ak bude niekto v lete chodiť na bicykli, alebo peši do práce a má byť v kontakte s ľuďmi, mal by mať možnosť použiť sprchu.


Za 100 dní ste ustanovili aj mestského cyklokoordinátora. Hýbalo sa nejako s plánom výstavby cyklotrás v meste?
- Novým cyklokoordinátorom je Miroslav Kadlíček, čoskoro bude vo funkcii aj oficiálne. Už teraz však pripomienkuje akékoľvek investície súvisiace s cyklistikou. Zásadná zmena tam nebola, skôr sme sa sústredili na to, aby sme mali pripravené projektové dokumentácie pre budúce projekty. Zrejme navýšime investície, aby sme urýchlili niektoré veci, niekde zrejme totiž budeme musieť pristúpiť aj k vyvlastneniu. To je, samozrejme, vždy až posledná možnosť a nie som na to práve hrdý, ale ide o jednu z variant.

 

Modrý bicykel nateraz vymenil za cestný.

 

Na portáli odkaz pre starostu občania prednedávnom rozoberali v jednom z príspevkov činnosť mestskej polície. Sťažovali sa, že polícia prevezie ročne 20-tisíc eur na palivách alebo minie tritisíc eur na futbalové turnaje. Medzi komentármi sa objavila aj vaša reakcia, kde ste avizovali ste, že vyzvete náčelníka polície, aby vám zaslal k predmetnej veci stanovisko. Čo ste sa dozvedeli?
- Časť odpovede už mám, časť ešte čakám, až následne sa k tomu komplexne vyjadrím. Moja reakcia nenechá na seba dlho čakať.


Na radnici prišla s voľbami zmena. Očakávali sa aj personálne úpravy na mestskom úrade, kde sa okrem dvoch postov zatiaľ nič nezmenilo. Dočkajú sa ľudia aj väčších zmien?
- Určite áno. Dám konkrétne návrhy aj mestskému zastupiteľstvu. Druhou možnosťou a to neznamená, že by mali ľudia opúšťať mestský úrad, bude možná zmena organizačnej štruktúry úradu. Veľmi rád by som bol, aby sme to zrealizovali do júna tohto roka.


Čo bude podstatou tejto zmeny štruktúry?
- Vyššia efektivita a logickejšie usporiadanie odborov. S tým, že s najväčšou pravdepodobnosťou príde k preskupeniu vedúcich pracovníkov.

 

Komunikujete tieto zmeny aj s poslaneckými klubmi?
- V tomto smere nevidím dôvod, aby som to komunikoval s inými klubmi, kým to nemáme ucelené. V konečnom dôsledku, zodpovedný za chod mestského úradu som ja. Samozrejme, keď bude jasne načrtnutá zmena, určite sa o tom dozvedia aj poslanci.


V sobotu budú dobrovoľníci čistiť Kamenáč, fanúšikovia Spartaka zase Vodáreň a sídlisko Na hlinách. Pridáte sa?
- Túto jar sme už stihli dve hrabačky na kalvárii. Jedna z nich bola neoficiálna. V sobotu sme sa premiestnili na jednu materskú školu, kde sme pomáhali s inštaláciou novonatretých lavičiek. Zúčastním sa na jarnom čistení Kamenáča a zároveň sa rád pridám aj k fanúšikom Spartaka.


Kedysi vám chýbal v rámci mesta dobrovoľnícky sklad. Už ste si to poriešili?
- Existuje dobrovoľnícky sklad, ktorý má Lepšia Trnava, ešte to však nie je na mestskej úrovni. Ide o vec, ktorá by sa dala riešiť rýchlo, povedať si, že nakúpime veci a budeme ich požičiavať, rád by som to ale mal dotiahnuté po všetkých stránkach. Čo nemá vlastného pána, sa rýchlo stratí alebo zničí. Radšej obetujem ešte časť sezóny príprave a následne začneme poskytovať aj tieto služby. Jedna z ideí je pravidelné kosenie univerzitného parčíka. To sme už svojho času robili, no zabrzdili nás z rôznych dôvodov. Jedným z nich bolo možné poškodenie zavlažovacieho systému, čo beriem dodnes s úsmevom. Budem sa snažiť verejnosť namotivovať na podobné aktivity. Čas ukáže, či ľudia majú záujem niečo takéto robiť, alebo nie.

 

Pred rokom sa zúčastnil aj na behu Trnavská 13.


V nedeľu sa zúčastňujete predpoludňajších behov s primátorom. Už vám absolvované kilometre trochu vypilovali formu?
- Schudol som asi tri kilá, takže je to lepšie. Inak som však stále na úrovni smiechu a tragédie. Sám som veľmi zvedavý na svoj čas na City run-e. (smiech)


S poslancom Martinom Uhlíkom ste uzavreli stávku o sto eur. Má vám ich odovzdať, ak poruší sľub, že už nebude fajčiť. Ešte sa drží?
- Stále nefajčí! Som rád, že som mu pomohol, aby prestal. Mojou výhodou je, že ide o časovo neobmedzenú stávku. Takže, ak ho kedykoľvek zbadám s cigaretou, bude musieť platiť. Ak však dodrží záväzok, vyhrá oveľa vyššiu protihodnotu – zdravie. A to je to, na čom záleží.

 

SITA, JÁN KRÁL

Foto: Ján Král (7x), lepsiatrnava.sk

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama
cale clinic
reklama