Plavci Púchly, Bartovičová a Tomanová si vybojovali miestenku na šampionát do Singapúru

ŠPORT - Plávanie | 2.6.2015, 11.34, prispievatelia

V máji dosiahli trnavskí plavci výrazné úspechy.

Plavci Púchly, Bartovičová a Tomanová si vybojovali miestenku na šampionát do Singapúru

Barbara Bartovičová (uprostred) patrí k úspešným trnavským plavkyniam. Foto: Peter Sukeník

V prvý májový víkend sa v Bratislave predstavili žiaci a juniori na medzinárodných plaveckých pretekoch Pohár Orca.

Medzi žiakmi sa najviac darilo Františkovi Jablčníkovi, ktorý získal 2 zlaté medaily v disciplínach 100 metrov znak a voľný spôsob a Matejovi Danišovi so ziskom 1 striebornej medaily.

V kategórii starších žiakov bol najúspešnejší Tomáš Niedl (ŠG), ktorý zvíťazil v disciplíne 200 metrov prsia a pridal ešte 2 bronzové medaily.

Najväčší úspech medzi juniormi dosiahol Adam Halas (ŠG), keď v disciplíne 50 metrov motýlik obsadil druhé miesto po veľkom zlepšení osobného rekordu.

Adam Halas na Veľkej cene Slovenska. Foto: Peter Sukeník

V kategórii junioriek sa najviac darilo Barbare Bartovičovej, ktorá zvíťazila výborným časom v disciplíne 200 metrov polohové preteky. V rovnakej disciplíne obsadila Barbora Križanová druhé miesto. Janka Mrázová získala bronzovú medailu v disciplíne 1500 metrov voľný spôsob.

Medzi žiakmi bola najúspešnejšia Barbora Tomanová, ktorá si vyplávala 1 zlatú, 2 strieborné a 3 bronzové medaily. Barbora v disciplíne 50 metrov znak zaostala iba dve stotiny za limitom na majstrovstvá sveta juniorov.

Nina Vadovičová (1-1-1), Barbora Lengyelová (0-1-0) a Anna Otília Žemberová (0-1-1) sa po veľkých osobných rekordoch prebojovali na stupeň víťazov v prsiarskych a kraulových disciplínach.

--- --- --- ---
O týždeň neskôr Barbora Tomanová úspešne reprezentovala Trnavu vo výbere Slovenska na medzištátnom 4-stretnutí juniorov v Poľsku.

V konkurencii mladých plavcov z Maďarska, Čiech, Poľska a Slovenska sa Barbora Tomanová (ŠG J. Herdu) nestratila a zaplávala veľmi kvalitné časy, ktorými sa šesťkrát prebojovala na stupeň víťazov.

Barbora dokonca zvíťazila v disciplínach 50 a 100 metrov znak a opakovane potvrdila limit pre účasť na Európsky olympijský festival mládeže v Gruzínsku.

V dňoch 22. – 24. mája sa v Bratislave uskutočnil tradičný medzinárodný plavecký míting Veľká cena Slovenska, na ktorých štartovalo 440 plavcov zo 68 klubov, vrátane medailistov z Olympijských hier i Majstrovstiev sveta.

Za plavecký klub STU Trnava štartovalo 20 plavcov, prevažne juniorského a žiackeho veku. Napriek silnej konkurencii plavcov, často aj o niekoľko rokov starších, sa niektorým jednotlivcom podarilo veľmi slušné umiestnenie.

Na stupni víťazov Barbora Tomanová.

Najúspešnejšou z trnavských plavcov bola Barbara Bartovičová - juniorská reprezentantka SR, ktorá v disciplíne 400 metrov polohové preteky obsadila 3. miesto v osobnom rekorde a splnila limit na MS juniorov v Singapure!

Barbara navyše v disciplíne 200 metrov polohové preteky skončila druhá. Ďalší juniorský reprezentant SR Adam Halas (ŠG J. Herdu) zvíťazil v disciplíne 50 metrov motýlik. V disciplíne 200 metrov polohové preteky obsadil v osobnom rekorde 3. miesto.

Barbora Tomanová (ŠG J. Herdu) - juniorská reprezentantka SR si výbornými výkonmi vyplávala 2x 2. miesto a 1x 3. miesto v disciplínach 50 a 100 metrov znak ako aj na 100 metrov voľný spôsob.

Barbora Križanová v disciplíne 200 metrov polohové preteky obsadila výborné 3. miesto. Medzi medailistov sa osobným rekordom v disciplíne 800 metrov voľný spôsob prebojovala Alexandra Rakayová (ŠG J. Herdu).

Musíme spomenúť aj ďalších trnavských plavcov, ktorým sa síce nepodarilo prebojovať na stupne víťazov, avšak po veľkých zlepšeniach osobných rekordov výborne reprezentovali STU Trnava. Boli to najmä: Ondrej Machovič, Adam Hlavatý, Sára Kozániová (všetci ŠG J. Herdu) a Dominika Glozmeková.

Veľkým úspechom plaveckého klubu STU Trnava je, že bude mať tento rok ako jediný zo slovenských klubov až trojnásobné zastúpenie na majstrovstvách sveta juniorov v Singapure (Tomáš Púchly, Barbara Bartovičová a Barbora Tomanová)!

Ukazuje sa, že kvalitná príprava v trnavských podmienkach, ktoré pre plavecký klub STU Trnava predovšetkým zabezpečuje Materiálovotechnologická fakulta STU i Športové gymnázium J. Herdu, má už tradične výborné výsledky.