Spartak postúpil v Európskej lige: S Olimpicom Sarajevo uhral bezgólovú remízu

ŠPORT - Futbal - Spartak | 9.7.2015, 23.04, Ján Král

Bola to dráma až do samého konca! Spartak Trnava remizoval v odvete prvého predkola Európskej ligy s Olimpicom Sarajevo 0:0 a vďaka gólu strelenému na ihrisku súpera postupuje do ďalšieho predkola.

Spartak postúpil v Európskej lige: S Olimpicom Sarajevo uhral bezgólovú remízu

Momentka zo zápasu. Foto: Lukáš Grinaj

Tréner Spartaka Juraj Jarábek urobil oproti prvému zápasu viacero zmien v zostave. Brankár Kneževič sa nezmestil ani na súpisku, medzi tri žrde sa postavil Jakubech. V obrane nastúpil sprava Tóth, do stredu obrany sa na úkor Bortela posunul Godál. Pred Greššákom dostal príležitosť Casado.

Ofenzívnu štvoricu tvorili Halilovič, Vlasko, Cleber, MIkovič čo sa však rýchlo zmenilo, pretože Brazílčan na trávniku pobudol len do 10. minúty, keď pre zranenie prepustil miesto na ihrisku Harbovi. Ten sa postavil na hrot a Mikovič sa zatiahol na ľavé krídlo.

Úvod lepšie zachytili hostia, zatlačili Trnavčanov a držali loptu na svojich kopačkách. Prvú výraznú šancu si ale vypracovali andeli, keď po pravej strane unikol Sabo, zakončil však nepresne.

Andeli ožili a razom prebrali taktovku hry. Bosniaci ale cítiac šancu na postup nevypúšťali žiaden zo súbojov, na trávniku sa iskrilo, rozhodca Rogers z Írska rozdal len za prvé dejstvo sedem (3+4) žltých kariet.

Prvá strela na bránu tak prišla až v 35. minúte, keď Halilovič povyzvŕtal na šesnástke svojho strážcu, no jeho rana našla iba náručie pripraveného Hamziča.

Ešte do prestávky mohol z priameho kopu skórovať Vlasko, lenže jeho zblokovaný pokus skončil vedľa a o pár momentov neskôr Casado zo šestnástky placírkou netrafil.

Po zmene strán zaujal ako prvý dlhý pas Nikoliča, perfektné spracovanie lopty Saba ale aj nepresná koncovka trnavského kapitána pri snahe o lob.

Hostia sa dostali do prvej gólovej šance v 53. minúte. Smajič centrom hľadal na päťke Pandžu a lopta sa s prispením teče obrany dostala mimo bránky.

Po hodine hry naštartoval akciu na pravej strane rýchlonohý Schranz, centrom našiel Mikoviča, ktorý pálil efektne z voleja no mimo cieľa.

V 69. minúte zobral zodpovednosť na seba Vlasko, potiahol loptu, vystrelil, ani on však neudal lopte správny smer.

Trnavský stredopoliar sa do zakončenia dostal aj krátko na to, keď Trnava rýchlo rozohrala štandardku, Hamziča však z dobrej pozície opäť neprestrelil.

Andeli v týchto chvíľach stupňovali tlak, ďalšiu dobrú príležitosť mal aktívny Schranz, krátko na to obrana Olimpicu zblokovala tutovku Casada.

Sarajevo znova pohrozilo v 80. minúte Raščičom, jeho hlavička po rohovom kope presvišťala popri trnavskej bránke, našťastie, na ňu nik nedosiahol. Na opačnej strane mohol hostí zarezať Harba, no namieril do bočnej žrde.

Hra sa prelievala z jednej strany na druhú, Bogičevič zadovkou z päťky trafil tesne vedľa, Schranzovu strelu bez prípravy vyrazil Hamzič na roh.

V 88. minúte prežil Spartak klinickú smrť, na Jakubecha sa rútil Pandža, no trnavský gólman mu výborným vybehnutím zmaril radosť.

V závere už Trnavčania nepripustili ďalšie komplikácie a bezgólovú remízu znamenajúcu postup do druhého predkola udržali. Spartak sa v ňom stretne so severoírskym Linfieldom, ktorý síce prehral na Faerských Ostrovoch v Runaviku 3:4, no vďaka domácemu víťazstvu 2:0 ide ďalej.

Prvý duel sa bude hrať vo štvrtok 16. júna v Zlatých Moravciach, odveta o týždeň neskôr v Belfaste.

Európska liga – odveta prvého predkola:
Spartak Trnava – Olimpic Sarajevo 0:0
- prvý zápas 1:1, postupuje Spartak
ŽK: Mikovič, Tóth, Vlasko, Jakubech – Bogičevič, Muharemovič, Handžič, Smajič, Regoje, Raščič, Karič
Rozhodovali: Rogers – McDonell, Dynan (všetci Írsko)
Diváci: 3011
SPARTAK: Jakubech – Tóth, Nikolič, Godál, Čonka – Sabo, Casado – Cleber (10. Harba), Vlasko (90. Greššák), Halilovič (58. Schranz) – Mikovič
OLIMPIC: Hamzič – Gligorov, Regoje, Bogičevič, Merajič – Muharemovič, Handžič (80. Jusufovič) – Brkovič (65. Stefan Pereira), Smajič (55. Karič), Pandža – Raščič

POVEDALI O ZÁPASE:
Mirza Varešanovič (tréner Olimpicu Sarajevo):
"Dnes večer sme mali o motív naviac, aby sme vyhrali. Chceli sme víťazstvo podarovať Srebrenici, to je pre nás niečo silné. Terén v Sarajeve bol oveľa lepší. Medzinárodné poháre sa zakladajú na fair play, to Spartak dnes neukázal. Nemôžem pochopiť, že lopta nejde mimo hry, keď hráč leží na zemi. Futbal som hral roky, takéto momenty som nezažil. Myslím si, že vypadlo lepšie mužstvo. Už v prvom zápase sme mohli rozhodnúť. Voči Spartaku mám veľký rešpekt, no mali sme postúpiť. V závere sme mali tutovku, keď Pandža išiel sám na brankára, no nevyužili sme to. Rozhodnúť sme však mali už v prvom dueli, žiaľ, nestalo sa. Som presvedčený, že sme ukázali dosť, ale chýbalo nám športové šťastie. V domácom pohári sme vyhrali na penalty, mali sme šťastie, teraz nám to chýbalo, taký je futbal, preto je to najpopulárnejšia hra na svete. Želám Spartaku veľa šťastia, aby pokračoval a dostal sa čo najďalej."

Juraj Jarábek (tréner Spartaka Trnava): "Výsledok venujem fanúšikom Trnavy a majiteľovi, ktorý nám v rámci hecovačiek po prvom zápase neveril, ale potešili sme ho postupom. Súper bol veľmi motivovaný, ukázali, že je to kvalitný a rýchly tím. Nemali sme sa kam ponáhľať, hrali sme disciplinovane, škoda príležitostí. V niektorých momentoch nám chýbala ľahkosť, pretože trénujeme tvrdo, pripravujeme sa na Fortuna ligu. Škoda zranenia Clebera, čo nám narušilo plány a Mikovič sa musel vrátiť na ľavý kraj. Chlapcov treba pochváliť, odviedli dobrý výkon. Takisto Jakubech, ktorý sa pri niektorých vysokých loptách nevyhol chybičkám krásy, no vytiahol úžasný zákrok pri šanci Pandžu. Mali sme aj povestné šťastie, no príležitosti sme si vypracovali aj my. Postup si veľmi užívame a tešíme sa, že sme zarobili nejaké peniaze pre klub."