Spartak mohol v Žiline vyhrať, napokon nezískal ani bod

ŠPORT - Futbal - Spartak | 28.11.2015, 20.27, Ján Král

Spartak Trnava odohral v Žiline veľmi smolný zápas. Mal viacero šancí, mohol vyhrať, napokon však po prehre 0:2 odchádza spod Dubňa bez bodu. Andeli doplatili na zahadzovanie príležitostí.

Spartak mohol v Žiline vyhrať, napokon nezískal ani bod

Súboj Nikolasa Špaleka (vľavo) s Matúšom Čonkom. Foto: Lukáš Grinaj

Tréner Spartaka Ivan Hucko musel oželieť účasť potrestaného Janečku, odcestovaného Clebera, zranených Mikoviča s Tóthom, iba na lavičke zostal Depetris, ktorý mal v týždni zdravotné problémy. Kapitánsku pásku si na rukáv premiérovo natiahol Godál, ktorý tentoraz nastúpil na poste pravého obrancu.

Sériu premárnených príležitostí odštartoval v 2. minúte Schranz, keď krížnou strelou netrafil v dobrej pozícii bránku. Krátko po ňom skúsil šťastie zdiaľky Halilovič. Na opačnom póle ihriska zamestnal Kamenára delovkou z halfvoleja Bénes.

V 23. minúte vytiahli andeli na šošonov vysoký pressing až pri ich šestnástke, zmocnili sa lopty a nebyť výborného zákroku Volešáka, Trnava mohla po rane Harbu vyhrávať.

Bosniansky útočník mal aj ďalšiu šancu, keď zobral na seba zodpovednosť, prekľučkoval sa v šestnástke ku koncovke, no namieril iba do miest, kde stál Volešák.

Neskôr opáčil loptu spoza šestnástky Majtán, lenže netrafil ju podľa predstáv. Oveľa presnejšie vypálil na Kamenára Žilinčan Mihalík, gólmana andelov ale nezaskočil.

Polčas skončil bezgólovou remízou, hoci v samom závere polčasu nebezpečne hlavičkoval Baéz.

Červeno-čierni mohli skórovať hneď v úvode druhého dejstva, keď sa na hrote ocitol stopér Nikolič, no vo výbornej príležitosti z desať metrov minul.

V 57. minúte sa dostávali do tutovky domáci, lenže Haskič nezvládol únik a loptu stratil. Gól mal na kopačke po hodine hry Majtán, ktorý z pár krokov po rohovom kope Haliloviča a následnej hlavičke Nikoliča spálil tutovku.

A prišiel trest. V 64. minúte sa Mihalíkov center Nikoličovi pri strate rovnováhy nepodarilo odvrátiť, William rýchlo poslal prízemnú prihrávku na nabiehajúceho Špaleka a bývalý hráč Spartaka zblízka prekonal Kamenára.

Na žilinský úder mohol vzápätí odpovedať Halilovič, opäť ale mieril vedľa, rovnako ako v 70. minúte po ukážkovej akcii Harba.

Smoliarom zápasu sa stal stopér Spartaka Nikolič. V 82. minúte si nešťastne zrazil Mihalíkovu strelu do trnavskej siete – 2:0.

Víťazstvo Žiliny ešte mohol po krídelnej akcii poistiť z druhej vlny nabiehajúci Haskič. Stav sa už nezmenil i preto, že Schranzovu jedovku v samom závere zlikvidoval Volešák.

Fortuna liga – 18. kolo:

MŠK Žilina – Spartak Trnava 2:0 (0:0)

Góly: 64. Špalek, 82. Mihalík

ŽK: Mazáň – Baéz, Majtán

Rozhodovali: Pavlík – Lieskovský, Žákech

Diváci: 1711

ŽILINA: Volešák – Mabouka, Vavro, Škriniar, Mazáň – Pečovský – Špalek, Bénes, Paur (35. Haskič), Mihalík (85. Jánošík) - William

SPARTAK: Kamenár – Godál, Nikolič, Bortel, Čonka – Greššák, Baéz (76. Casado) – Schranz, Majtán, Halilovič – Harba (83. Vojtuš)

Ivan Hucko (tréner Spartaka): "Futbal sa hrá na góly, tie sme dnes nedali, futbalový Pán Boh dnes nebol doma. Takéto zápasy jednoducho musíme vyhrávať. Prišli sme s cieľom získať body, skúšali sme to až do konca, dnes to ale skrátka nešlo. Zápas so Slovanom bol úplne iný, teraz sme mali 5 – 6 tutoviek, ktoré treba premieňať. To všetko prichádza na vrub zápasovej nervozite, potom spravíme naivnú chybu vzadu a prehráme duel, ktorý sme mali vyhrať."

Adrián Guľa (tréner Žiliny): "Každý ligový zápas je boj, dnes to bolo viac odpracované, ale o to cennejšie. Niekedy sa rodia víťazstvá po surovej hre a top výkone, dnes to ale bolo hlavne o nasadení. Proti dobrej Trnave je to dôležité víťazstvo. Mrak nášho posledného zápasu vonku bolo trochu cítiť, chalani neboli takí ľahkí, ani na tomto teréne nebolo jednoduché hrať kombinačný futbal ako chceme. Hráč rastie vtedy, keď dokáže zápas tvrdo odpracovať, hoci by to malo byť normálne. Zápas sa po prvom góle zlomil, pridali sme aj druhý, mohli tretí, treba ale povedať, že Spartak bol nepríjemný. Víťazstvo je dôležité, našou úlohou je stabilita výkonov, nie hrať deň a noc, doma sme opäť neinkasovali, čo znamená, že sila tam je, ale sebavedomie, entuziazmus a väčšia túžba nám vo finálnej časti v úvode chýbala. Dôležité je, že to chalani dotiahli do víťazstva a opäť sa môžu oprieť o veci, ktoré majú silné. V hre bolo strašne veľa vecí, ktoré potrebujeme posunúť, ale koncentrácia a práca na sebavedomí a detaile, bola podstatná. Chalani, ktorí dostali šancu, ukázali, že vedia hrať futbal. Našou úlohou je, aby hrali ešte stabilnejšie a ešte dominantnejšie."