V Cíferi po tridsiatich rokoch obnovili tradičný Novoročný beh neregistrovaných

ŠPORT - Atletika | 3.1.2016, 07.00, prispievatelia

V najväčšej obci Trnavského kraja oprášili starú športovú tradíciu.

Symbolický beh Cíferčanov na 1291 metrov (725. výročie prvej písomnej zmienky o obci). So štafetovým kolíkom v náručí starosta obce, 40-ročný Maroš Sagan.

V prvej polovici osemdesiatych rokov 20. storočia patril Novoročný beh neregistrovaných (NBN) v Cíferi k najlepšie organizovaným bežeckým podujatiach vtedajšieho československého vidieka.

Beh uzrel svetlo sveta 1. januára 1978 a celkove sa uskutočnilo jeho osem kapitol.

Podujatie malo už v tom čase svoje oficiálne logo a v cieli aj veľkú svetelnú tabuľu s vyznačenou bežeckou traťou, na ktorej pomocou vysielačiek vždy výrazne blikalo červené svetielko v mieste pohybujúceho sa vedúceho pretekára.

Na spoločnom štarte starších žiakov a žiačok mala najväčšie zastúpenie telovýchovná jednota Sokol Cífer.

Každoročne do Cífera na NBN pricestovalo desiatky bežcov z celého Slovenska i z Čiech. Napríklad v jubilejnom 5. ročníku (1983) sa na štart postavilo 438 pretekárov, o takejto bežeckej masovosti v tom čase v ostatných slovenských mestách a obciach len snívali...

Posledná bežecká kapitola sa odvíjala pred tridsiatimi rokmi - 1. januára 1986.

Dva týždne pred ukončením kalendárneho roka 2015 sa športová komisia pri Obecnom zastupiteľstve v Cíferi, spoločne so starostom obce Marošom Saganom, rozhodla pri príležitosti 725. výročia prvej písomnej zmienky o obci a 25. výročia založenia miestneho súkromného mesačníka Cíferpress oživiť tradíciu behu.

Aj takýmto spôsobom sa tešili po dobehnutí cieľom viacerí z mladých pretekárov.

Na svojom zasadnutí rozhodli, že každoročne prvé januárové popoludnie bude patriť Novoročnému behu neregistrovaných, ktorý na rozdiel od minulosti bude mať iba charakter miestneho behu.

Budú na ňom štartovať len bežci Cífera a miestnych častí Jarná a Pác, rodáci z obce, či návštevníci nachádzajúci sa v rodinách, ktorí budú ochotní rešpektovať známy slogan: „Čo na Nový rok, to po celý rok“ a urobia niečo pre vylepšenie svojho zdravia a kondície.

Podujatie, ktorého úvodnou kapitolou bude vždy symbolický beh na 1291 metrov (rok prvej písomnej zmienky o obci), má prispieť k utužovaniu priateľstva, súdržnosti a spolupatričnosti všetkých tu žijúcich občanov, od tých najmenších až po najstarších.

Žiacke družstvo hádzanárov TJ Sokol Cífer úspešne reprezentovali aj Renáta Jablončíková a Lukáš Marušinec.

Už prvá kapitola v piatok 1. januára 2016, ktorej sa zúčastnilo 68 domácich pretekárov a vyše dvesto divákov naznačila, že zámer organizátorov v najväčšej obci Trnavského okresu sa vydaril. Bežci a prítomní priaznivci sú kráľovnej športu atletike aj naďalej verní a naklonení.

Preto veľká vďaka patrí Obci Cífer, členom Športovej komisie pri OZ, TJ Sokol Cífer, Šachovému klubu Cífer, miestnym rybárom a ďalším spolkom a organizáciám, ktoré podali pomocnú ruku k vydarenej akcii.

Traja najúspešnejší najmladší žiaci: zľava Mária Gašpárková (skončila druhá), víťaz Lukáš Susedka a Sofia Hrušková.

Počas celého podujatia vyhrávala populárna cíferská hudobná skupina BKP pod vedením Dera Dugoviča, zadarmo sa pre všetkých účastníkov behu a divákom servíroval čaj a varené víno.

Hoci štartové čísla pretekárov a meranie času boli v tomto prípade v Cíferi druhoradé, predsa len pre históriu a archív zaznamenáme tých najlepších v jednotlivých kategóriách.

V kategórii mladších žiakov zvíťazil Lukáš Baran (v strede). Spoločníkov na stupni víťazom mu robili Filip Masarovič (vľavo) a Roman Masaryk (skončil tretí).

Najmladší žiaci (ročník 2008 a mladší) 200 m: 1. Lukáš Susedka, 2. Mária Gašpárková, 3. Sofia Hrušková;

mladší žiaci (ročník 2005 a mladší) 800 m: 1. Lukáš Baran, 2. Filip Masarovič, 3. Roman Masaryk;

starší žiaci (ročník 2001 a mladší) 1400 m: 1. Dominika Baranová, 2. Erik Gašperík, 3. Dominik Plesko;

dorastenci a dospelí (2500 m): 1. Maroš Sagan, 2. Marcel Dúbravec, 3. Jaroslav Grich;

hlavná kategória (5000 m): 1. Peter Radič, 2. Ľubomír Kovačócy, 3. Christián Červenka.

Zo starších žiakov na stupeň víťazov vystúpili traja hádzanári TJ Sokol Cífer. Zvíťazila Dominika Baranová (v strede) pred Erikom Gašperíkom (vľavo) a Dominikom Pleskom (vpravo).

V hlavnej kategórii mužov na 5000 metrov zvíťazil známy vytrvalec Peter Radič (v strede v bielom tričku) a na polovičnej trati bol najrýchlejší cíferský starosta Maroš Sagan (prvý zľava).

Maratónky si v prvojanuárové popoludnie obula aj Ivona Jankovičová, mama Mareka Jankoviča, ktorý bol v ten istý deň víťazom v Novoročného behu v Trnave.

V pelotóne bežcov sa objavil 45-ročný Ľubomír Fajkus, niekdajší prvoligový futbalista HFC Chemlon Humenné.

Traja najrýchlejší pretekári na 2500-metrovej trati. V strede víťaz Maroš Sagan, vľavo druhý Marcel Dúbravec a vpravo tretí Jaroslav Grich.

Víťazom hlavnej kategórie Novoročného behu v Cíferi sa stal Peter Radič (v strede). Druhú priečku obsadil Ľubomír Kovačócy (vľavo) a tretí skončil futbalista ŠK Cífer Christián Červenka.

TEXT A FOTO: MARIÁN PAVLÍK