Skalica mohla v Trnave vyhrať, napokon odišla s päťgólovou nakladačkou

ŠPORT - Futbal - Spartak | 16.4.2016, 21.30, Ján Král

Zo zápasu, ktorý vyzeral prvých dvadsať minút na totálnu trnavskú katastrofu, sa napokon pre Spartak stala jednoznačná záležitosť. Andeli vyhrali nad poslednou Skalicou 5:1, hetrik zaznamenal Depetris.

Skalica mohla v Trnave vyhrať, napokon odišla s päťgólovou nakladačkou

Rozhodca Weiss tento zákrok na Mikoviča ako penaltový neposúdil. Foto: Juraj Cisár

Dve povšimnutia hodné veci sa udiali už pred stretnutím. Spartakovci zagratulovali k 70. narodeninám legende trnavského futbalu Stanislavovi Martinkovičovi, ktorý stál pri zrode všetkých piatich majstrovských titulov andelov.

Trnavský tábor však nepotešilo zranenie Ivana Schranza pri predzápasovej rozcvičke, s ktorým tréneri rátali do základnej zostavy.

Samotný duel začali lepšie hostia, Skalica mala v úvodnej desaťminútovke tri gólové šance. Pri všetkých momentoch podržal domácich brankár Jakubech.

Dvakrát proti nemu neuspeli po rohu Jakubek, resp. Dobrotka. Trnavský gólman zrušil aj samostatný nájazd Masaryka.

To však nebolo všetko. Trnavčania boli v defenzíve až príliš štedrí a nechávali hosťom dostatok času a priestoru na svoje akcie. Potrestať ich mohol dvakrát Hlinka, no Jakubech bol opäť na svojom mieste a výborne zasiahol aj po zakončení Jakubeka.

Trnava ožila až v 26. minúte, po kolmici do šestnástky sa domáci dožadovali penalty po strete Mikoviča s Krnáčom. Píšťalka rozhodcu ale zostala nemá.

Penaltový verdikt zaznel v 29. minúte po kontakte Haliloviča s Hlinkom. Rozhodca Weiss ukázal na biely bod a z nariadenej jedenástky otvoril Depetris skóre.

Skalica však rýchlo odpovedala. Po chybe Mihálika centroval z pravej strany Ulrich a Jakubek v páde na úrovni zadnej žrde usmernil loptu do siete.

Remízový stav lenže dlho nevydržal. V 35. minúte sa Mikovič predral v šestnástke cez trojicu hráčov, počkal si na správny moment, nabil spätnou prihrávkou Ježovi a ten upratal loptu do siete.

V 40. minúte stiahol tréner Ivan Hucko z ihriska Mihálika a nasadil Tótha, aby posilnil obranu. Andeli prešli z rozostavenia 3-5-2 na 4-4-2.

V úvode druhého polčasu mali šance na zmenu skóre Tambe a na druhej strane Jakubek. O čosi neskôr sa Dobrotka pridlho hral s loptou v šestnástke, odskočila mu, Mikovičovi však stihol pokus o zakončenie zblokovať. Druhý gól potom odmietol pridať v gólovej príležitosti Jež.

Následne ale prišli silné momenty Depetrisa. V 68. minúte po rýchlom brejku ideálne upratal k tyči prihrávku Haliloviča a v 74. minúte zvýšil po Mikovičovej prihrávke na 4:1 nádhernou strelou.

Na konečných 5:1 zvýšil v 79. minúte Košťál, ktorý svoj prvý dotyk na ihrisku premenil v gól po Mikovičovom centri.

Na skóre už nič nezmenila ani šanca striedajúceho Štrombacha po chybe Horníka, pri ktorej opäť výborným zákrokom vynikol Jakubech.

Diváci: 4142

SPARTAK: Jakubech – Horník, Greššák, Čonka – Halilovič (79. Košťál), Jež, Bello, Mikovič – Mihálik (40. Tóth) – Depetris (75. Baez), Tambe

SKALICA: Krnáč – Hlavatovič, Dobrotka, Pav. Majerník (71. Hudák), Záhumenský – Ulrich, Neoveský (65. Piroska), Hlinka, Vaško – Masaryk, Jakubek (71. Štrombach)

Štefan Horný (tréner Skalice): „Výsledok je pre nás krutý, 5:1 nezodpovedá priebehu hry. Vstúpili sme do zápasu veľmi dobre, do 30 minúty mal byť stav 0:2, len nebol. Z prvej vážnej akcie sme dostali gól, prišla chyba, penalta, strata lopty, domácich sme postavili na nohy. V druhom polčase sme dali brvno, potom sme to ale otvorili, domáci nás potrestali po našich chybách, keď sme mali otvorenú obranu a veľké ihrisko. Ľahko sme strácali lopty, herná činnosť domácich bola dobrá, Mikovič zvládal jeden na jedného. Musíme sa postaviť na nohy a zregenerovať do dôležitého duelu v týždni. Hudák má podozrenie na zlomený nos."

Ivan Hucko (tréner Spartaka): „Súhlasím s kolegom, futbal nemá logiku. Keby bolo v 20. minúte 0:3, nikto by sa nemohol čudovať. Potom sme ale dali gól, hlúpy dostali na 1:1. Rozhodujúci moment bol Ježov gól na 2:1 po peknej akcii a spätnej prihrávke. Ten gól nás postavil na nohy a druhý polčas už to bolo lepšie. Jasne je vidieť, že problém mužstva je v hlave, keď viedli 3:1, zrazu vedeli hrať futbal, vedeli dostupovať, vyhrať súboje, kde majú byť, kde behať, zrazu vedeli, aký systém hrajú. Je to o ich hlavách, to si musia uvedomiť, ak chcú vo futbale napredovať.“