Plavec Tomáš Púchly prepísal viac ako 30-ročný rekord Marcela Géryho

ŠPORT - Plávanie | 26.6.2016, 21.28, prispievatelia

Na záver domácej letnej sezóny sa plavci STU Trnava zúčastnili najdôležitejších pretekov roka - Letných majstrovstiev Slovenska juniorov a seniorov v Bratislave.

Tomáš Púchly (uprostred) zaplával skvelé časy. Foto: Peter Súkeník

V silnej konkurencii 268 pretekárov z 38 klubov štartovalo aj 14 juniorov a seniorov STU Trnava, ktorí potešili svojimi výbornými výsledkami.

Najúspešnejším pretekárom z trnavského klubu STU sa stala junior Tomáš Púchly (ŠG J. Herdu), ktorý si postupne vybojoval tri seniorské i tri juniorské tituly majstra SR v disciplínach 50 a 100 metrov voľný spôsob a 50 metrov znak.

Tomáš naviac vo všetkých disciplínach vytvoril juniorské rekordy SR. Najhodnotnejší výkon však predviedol v disciplíne 100 metrov voľný spôsob, keď prekonal 31-ročný rekord SR mužov Marcela Géryho časom 50.65 sekundy a zaradil sa tak medzi najúspešnejších plavcov domáceho šampionátu.

Najúspešnejšou pretekárkou z trnavského klubu STU sa stala juniorka Barbora Tomanová (ŠG J. Herdu), ktorá si postupne vybojovala štyri juniorské tituly majsterky SR v disciplínach 50, 100 a 200 metrov znak a 50 metrov voľný spôsob. Barbora sa presadila aj medzi seniorkami a získala 3 strieborné medaily.

Nestratili sa ani ostatní pretekári STU Trnava. O jediný titul seniorskej majsterky SR sa postarala Barbara Bartovičová v disciplíne 400 metrov polohové preteky. V disciplínach 100 a 200 metrov znak obsadila 3. miesto.

Trnavská výprava. Foto: archív PK STU

Je potešiteľné, že sa na stupeň víťazov prebojovali i ďalší plavci STU Trnava. Adam Halas (ŠG J. Herdu) sa v disciplínach 50 metrov motýlik a 200 metrov polohové preteky stal juniorským majstrom SR a v kategórii seniorov skončil v týchto disciplínach 2x na 2. mieste.

Dominika Glozmeková si po veľkom zlepšení osobných rekordov vyplávala striebornú medailu v disciplíne 100 metrov motýlik.

Tomáš Niedl (ŠG J. Herdu) si v disciplíne 200 metrov prsia po výbornom výkone vybojoval striebornú medailu. Ku skvelej medailovej štatistike prispeli trnavskí plavci aj výbornými výkonmi v štafetách.

Víťazná štafeta mix. Foto: archív PK STU

Barbara Bartovičová, Dominika Glozmeková, Barbora Križanová a Barbora Tomanová zvíťazili v štafete 4x100 polohové preteky ženy a Barbora Tomanová, Barbora Križanová, Adam Halas a Tomáš Púchly získali domáci titul v štafete 4 x 100 polohové preteky mix.

Ani ostatní plavci STU Trnava nezaostali za svojimi výkonmi a väčšina si zlepšila svoje osobné maximá. Za výbornú reprezentáciu Trnavy si zaslúžia pochvalu: Barbora Križanová, Ondrej Machovič, Adam Hlavatý, Šimon Páleník, Katarína Jedličková, Natália Macková a Alexandra Rakayová.

Víťazná štafeta ženy. Foto: archív PK STU

Celkovo získali plavci STU Trnava pod vedením trénera Rastislava Hlavatého rekordných 27 medailí: 15 zlatých, 8 strieborných a 4 bronzové.

V hodnotení slovenského pohára družstiev si plavecký klub STU Trnava udržal aj po piatom kole výborné tretie miesto.