Spartak jasne zdolal súpera z Malty, postup má takmer istý

ŠPORT - Futbal - Spartak | 30.6.2016, 22.40, Ján Král

Futbalisti trnavského predkola zvládli úvodný duel prvého predkola Európskej ligy a súpera z Malty Hibernians FC zdolali jasne 3:0.

Spartak jasne zdolal súpera z Malty, postup má takmer istý

Úvodný gól Spartaka strelili Robert Tambe (v červeno-čiernom). Foto: Juraj Cisár

Spartak sa rýchlo ujal vedenia, už v 7. minúte našiel center Čonku z ľavej strany hlavu Tambeho a ten do protipohybu brankára otvoril skóre.

Andeli držali loptu na svojich kopačkách, kontrolovali zápas, paradoxne, v 22. minúte po nedôslednosti v strede poľa mohli inkasovať, keď sa lopty zmocnil Jackson Lima, ideálnym pasom za obranu našiel Vareu, ten si spracoval prihrávku na prsiach, no z halfvoleja prestrelil bránku.

Trnavské vedenie mohol po polhodine hry zvýšiť Mikovič, z uhla ale Habera neprekvapil. Na opačnej strane po rýchlom brejku nepresne zakončil Dias.

V 40. minúte Halilovič z rohu vyzval ku skórovaniu Mikoviča, ten sa s loptou nepáral a zo šestnástky volejom k tyči zvýšil vedenie Trnavy na 2:0.

Čiernou škvrnou prvého dejstva bolo zranenie Deketa, ktorý v bolestivom kŕči padol na trávnik, lekári majú u neho podozrenie na natrhnutý krížny väz v oblasti kolena.

Do druhého dejstva už nenastúpil, na plochu prišiel miesto neho Paukner, ktorý sa postavil na pozíciu podhrotového hráča.

Po zmene strán mal prvú šancu Tambe, krátko na to šikovne nadvihol loptu po štandardke Greššák, na trnavskú škodu oba pokusy leteli mimo priestoru troch žrdí.

V 65. minúte mohol po rohovom kope znížiť Varea, na zadnej žrdi vyhral hlavičkový súboj, no netrafil cieľ. Odpoveď, taktiež nepresnú, ponúkol na opačnom póle ihriska Čögley.

Výsledkovú poistku dal v 83. minúte Tambe, ktorému síce prvý pokus zhruba z hranice šestnástky nevyšiel ale odrazenú loptu trafil krásne do siete a uzavrel na konečných 3:0.

Hostia ešte mohli v závere korigovať, keď po prihrávke striedajúceho Mbonga nestihol loptu v páde usmerniť striedajúci Farrugia. Inak, tento Malťan je Trnavčanom dobre známy, prednedávnom pôsobil v Spartaku, obkľukou cez Sliema Wandererers sa ale vrátil toto leto do Hibernians.

Odveta sa uskutoční o týždeň 7. júla o 20.00 v Paole. Hrať sa bude na domovskom štadióne Hibernians, teda nie na národnom maltskom štadióne Ta Qali ako pred dvoma rokmi.

Európska liga – úvodný zápas prvého predkola:

Spartak Trnava – Hibernians FC 3:0 (2:0)

Góly: 7. a 83. Tambe, 40. Mikovič

ŽK: Godál – Dias, Agius, Jackson Lima

Pre trest od UEFA sa hralo bez divákov

Rozhodovali: Jakupovič – Bakovič, Dujak (všetci Bosna a Hercegovina)

SPARTAK: Jakubech – Čögley, Greššák, Godál, Čonka – Deket (46. Paukner), Bello – Schranz (81. Jirka), Halilovič (71. Yao), Mikovič – Tambe. Tréner: Karhan

HIBERNIANS: Haber – Mba Mangue (62. Telles), Rodolfo Soares, Agius, Pearson – Bezzina (88. Mbong), Jackson Lima, Cohen, Failla – Dias, Varea (77. Farrugia). Tréner: Miller

Mark Miller (tréner Hibernians FC): "Myslím, že bol veľký rozdiel medzi oboma tímami na kondičnej úrovni. V klube pôsobím dva týždne, stále hľadáme nových hráčov, ešte sme hrali len jeden prípravný zápas, i preto to bola náročná príprava. Napriek tomu sme mali zopár dobrých šancí, mohli sme si vytvoriť lepšiu pozíciu do odvety. Chceli sme mať nádej, takto je to pre nás veľmi náročné. V každom zápase sa niečo naučíte, verím, že sa aj táto skúsenosť pozitívne prejaví na nás v ďalšom zápase."

Miroslav Karhan (tréner Spartaka): "Výsledok je lepší ako bola naša hra. V ofenzívnej časti sme strácali veľmi veľa ľahkých lôpt, čo by sa nemalo stávať. Venujeme sa tomu každý tréning, no mali sme s tým aj tak problémy. Súper mal tri gólové šance, nie som preto spokojný ani s defenzívnou hrou. V prvom polčase, kým mali sily, aby nás atakovali, sme im nechávali veľa priestoru. Chalanom som hovoril, že keď ich necháme hrať, vedia hrať futbal. To sa aj potvrdilo."