Trnavskí plavci dosiahli na majstrovstvách Európy juniorov skvelé výsledky

ŠPORT - Plávanie | 14.7.2016, 12.48, prispievatelia

V dňoch 6. – 10. júla sa plavci STU Trnava Tomáš Púchly, Barbora Tomanová a Adam Halas (všetci študenti ŠG J. Herdu) zúčastnili Majstrovstiev Európy juniorov v plávaní v Maďarsku.

Zľava tréner Rastislav Hlavatý, Adam Halas, Tomáš Púchly a Barbora Tomanová. Foto: archív klubu

Pre našich plavcov bola účasť na najvýznamnejších plaveckých pretekoch juniorov v Európe vrcholom tohtoročnej plaveckej sezóny.

V silnej konkurencii 750 plavcov zo 47 krajín (!) bolo cieľom Trnavčanov predovšetkým zaplávať čo najlepšie výkony, čo sa im aj nadmieru podarilo.

Tomáš Púchly prekonal 2 slovenské rekordy seniorov i juniorov v disciplíne 50 metrov voľný spôsob, kde sa naviac ako jediný zo Slovákov prebojoval až do finále a skončil na vynikajúcom 6. mieste!

Potešiteľné je, že tomuto skúsenému pretekárovi sa už štvrtý rok po sebe podarilo nielen kvalifikovať na vrcholné plavecké podujatie, ale aj urobiť na ňom výborný výsledok.

Po semifinále na Európskom olympijskom festivale mládeže 2013 v Holandsku (9.miesto), semifinále na Olympijských hrách mládeže 2014 v Číne (16.miesto) a semifinále na Majstrovstvách sveta juniorov 2015 v Singapure (11.miesto) sa tentoraz Tomáš Púchly prebojoval až do absolútnej Európskej juniorskej špičky.

O ďalšie výborné výsledky sa postaral Adam Halas, ktorý osobným rekordom a časom 2:07,05 v disciplíne 200 metrov polohové preteky vytvoril slovenský rekord juniorov a  skončil na veľmi dobrom 24. mieste.

Výborne plávala aj Barbora Tomanová, ktorá iba o 35 stotín zaostala za slovenským rekordom junioriek.

Napriek tomu, že Barbora súťažila s o dva roky staršími plavkyňami, v disciplíne 50 metrov znak skončila na skvelom 19. mieste a iba tesne sa nedostala do semifinále. Bolo to najlepšie umiestnenie slovenských junioriek.

Pozitívne treba hodnotiť aj fakt, že z 19 slovenských reprezentantov boli 3 plavci STU Trnava  a títo vytvorili spolu 3 zo 6 slovenských rekordov na podujatí.