Používaním stránok trnavskyhlas.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac info OK

Trnavské rybníky

reklama

Sobota 24. 2., meniny má Matej, zajtra Frederik(a).Význam mien.

Bročka a Fuzák reagujú na Poóra: Ukázali podporu mesta pre futbal

Vydané 2.12.2016 o 18.06, autor Ján Král

pošli na vybrali.sme.sk

Spartak Trnava dostal v tomto roku historicky najvyššiu dotáciu od Mesta Trnava vo výške 96 tisíc eur. Na ďalší rok má do mestského rozpočtu navrhnutú sumu 50 tisíc eur, ktorú budú ešte odobrovať poslanci na decembrovom rokovaní trnavského zastupiteľstva.

Bročka a Fuzák reagujú na Poóra: Ukázali podporu mesta pre futbal

Peter Bročka (vľavo) a Juraj Fuzák na úvod tlačovky pustili novinárom video, na ktoré sa rozhodli reagovať. Foto: Ján Král


reklama

 

V rozmedzí rokov 2010 - 2014 to pritom bolo dokopy len 38 700 eur, táto suma sa teda zvyšuje pri súčte spomínaných dvoch rokov takmer štvornásobne.

 

Trnava dala celkovo na priamu podporu športu v meste v tomto roku 249-tisíc eur, v budúcom má na rovnaký účel ísť až 300-tisíc eur.

 

Vyplýva to z výpočtov, ktoré v piatok predstavili novinárom primátor Trnavy Peter Bročka a trnavský poslanec a predseda športovej komisie Mesta Trnava Juraj Fuzák.

Victory TIP in

reklama

 

Na tlačovej konferencii zároveň pripomenuli, že okrem priamych dotácií, ktoré smerujú na mládež, klub dostáva aj nepriamu podporu.

 

Za využívanie futbalových ihrísk na trnavskej Slávii, kde spartakovské tímy podľa záznamov absolvovali za rok 2016 zatiaľ 1636 tréningových, resp. zápasových hodín, by mal klub zaplatiť sumu 104 164 eur.

 

Andeli tieto plochy využívajú bezplatne. Prevádzku ihrísk zabezpečuje Správa kultúrnych a športových zariadení mesta Trnava, ktorá pokrýva náklady na prevádzku čiastočne z príspevku mesta a čiastočne z výnosov získaných prevádzky ihrísk a iných objektov.

 

K tejto sume treba ešte pripočítať podľa Fuzáka sumy za využívanie mestských pozemkov v areáli Lokomotívy a na Prednádraží pri Základnej škole na ulici Kornela Mahra, či Mestskú športovú halu v Trnave.

 

 

Energie pre štadión sú pre mesto ťažko priechodné

Tlačovú konferenciu zvolali zástupcovia mesta ako reakciu na vyjadrenia hlavného akcionára Spartaka Trnava Vladimíra Poóra pre Spartak TV (klikni pre presmerovanie), kde spolumajiteľ klubu kritizoval magistrát za slabú podporu trnavskému klubu.

 

Posťažoval sa aj na to, že niektorí poslanci, medzi ktorými uviedol aj Fuzáka, podľa neho klubu škodia.

 

"Spartak Trnava si musí zaplatiť polievanie trávy, vykurovanie trávnika, osvetlenie, aj všetko, pretože odvtedy, čo je tam politický spolok Za lepšiu Trnavu, tak sa mesto nepodieľa ničím na tom, aby Spartaku Trnava pomohlo. Trošku peňazí dali na mládež, ale všetko ostatné si musí Spartak Trnava hradiť sám, všetky energie,“ uviedol Vladimír Poór.

 

Jeho slová smerovali k hlavnému štadiónu City Arene - Štadióne Antona Malatinského, kde sa mesto po vybudovaní nového štadióna nepodieľa na financovaní energií. Dovtedy to bola suma na úrovni desiatok tisíc eur.

 

O tejto téme hovoril primátor Bročka s Vladimírom Poórom aj na ich nedávnom stretnutí.

 

"Povedal som, že som ochotný baviť sa na základnej informačnej úrovni o čomkoľvek. Dostali sme základné poklady, ktoré sa týkajú toho, aká je spotreba prevádzky štadióna, koľko by to mesto stálo. Na otázku, či považujem tento variant za priechodný, za mňa osobne hovorím, že len veľmi ťažko a to aj po debatách s členmi iných poslaneckých klubov. Je to skôr nepravdepodobné. Žiadna takáto povinnosť nám zo zmlúv nevyplýva, ide len o vykrývanie nejakého finančného nedostatku, ktoré mesto Trnava rozhodne nespôsobilo," vyjadril sa Bročka.

 

 

Rozdiely pri budovaní štadióna

V príspevku Spartak TV upozornili aj na rozdielne financovanie v porovnaní s Dunajskou Stredou, kde radnica, ktorá je 10-percentným akcionárom klubu, vlieva ročne 400 000 eur do futbalu.

 

"Porovnávať Dunajskú Stredu, bez akéjkoľvek urážky, s Trnavou sa absolútne nedá. V Trnave nemáme len Spartak, ale máme tu viac ako 70 klubov, kde funguje takmer 4000 detí. Filozofiou športovej komisie a terajšieho vedenia mesta je, že nebudeme podporovať seniorský šport finančne, ale budeme podporovať mládežnícky šport," uviedol Fuzák.

 

Ten sa zároveň pristavil aj pri sume smerujúcej k výstavbe štadióna. Mesto Dunajská Streda podľa vyjadrenia PR manažéra futbalového DAC Krisztiána Nagya pomohlo pozemkami v hodnote asi 2,3 milióna eur.

 

"Mesto Trnava na stavbu City Areny poskytlo pozemky v hodnote trikrát vyššej ako v Dunajskej Strede a jeden zásadný rozdiel medzi výstavbou štadióna v Dunajskej Strede a Trnavy je ten, že my sme na mieste tréningového ihriska postavili nákupné centrum, v Dunajskej Strede stavajú akadémiu s desiatimi ihriskami," reagoval Fuzák.

 

"Spartakovci majú, kde trénovať a platí to mesto Trnava, trénujú na mestských pozemkoch," dodal.

 

 

Nový trávnik asi bez financií mesta

Témou týchto dní je aj zámer Spartaka Trnava vymeniť súčasný trávnik, ktorý je očividne nekvalitný za hybridný, ktorý obsahuje aj umelé vlákna. Vladimír Poór uviedol, že by ho veľmi prekvapilo, ak by mesto na takúto investíciu prispelo.

 

Primátor Bročka povedal, že mesto ako vlastník štadióna nebude stáť žiadnej súkromnej investícii do infraštruktúry.

 

"Nikdy proti tomu nestálo, ani nebude. To, čo je pre mňa veľmi ťažko prekusnuteľné, je spolufinancovanie takejto investície z mestského rozpočtu. Môžeme sa ísť pozrieť na Lokomotívu, Sláviu či iné športoviská, aký modernizačný dlh je v tomto meste na iných športových zariadeniach. Dúfam, že toto si plne uvedomujú aj mestskí poslanci."

 

JÁN KRÁL

 

vyššie dotácie aj pre iné kluby

Spartak je v dotačnej politike mesta Trnava jednotkou, dotáciami si oproti minulosti však výrazne prilepšili basketbalisti, volejbalisti aj ďalšie kluby, ktoré boli predtým finančne poddimenzované.

 

Primátor Bročka na tlačovej besede zároveň informoval, že súčasťou hlasovania o rozpočte mesta na budúci rok bude revitalizácia športového areálu Slávia na Rybníkovej ulici za asi milión eur.

 

Radnica by si na jednorazové vylepšenie športovísk v prípade súhlasu poslancov zobrala úver, ktorý by splácala zo splátok za predaj pozemku pod súkromným akvaparkom.

 

SITA

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Hlavné správy

Na Sladovníckej skúsia vodičov pribrzdiť ostrovčekom

Na Sladovníckej skúsia vodičov pribrzdiť ostrovčekom

Ostrovček zredukuje dopravu v smere von z mesta len do jedného pruhu. celý článok

Exspartakovec Bališ prestúpil do tretej rakúskej ligy, príjemne ho prekvapila úroveň futbalu

Exspartakovec Bališ prestúpil do tretej rakúskej ligy, príjemne ho prekvapila úroveň futbalu

Igor Bališ patrí k nezabudnuteľným futbalistom trnavského Spartaka. V jeho stopách išli aj jeho synovia Denis... celý článok

Victory Tip 2017

reklama

Jazierce Mazda Tanex Praktická ambulancia Trnava El Gauco Autoumývareň Industry Fiat Tanex Sedem A-mont Trnava Gašparík 2018 Bábence Remax Sport House Angels 2%

reklama

Aktuálne video

Winter JazzFest Trnava bude premiérovo v priestoroch Malého Berlínu

Winter JazzFest Trnava bude premiérovo v priestoroch Malého Berlínu

Bemykey Music a Trnavská hudobná spoločnosť - o.z. prinášajú III. ročník zimného jednodňového jazzového... pozrieť video

AKTUÁLNE POČASIE

Trnava

Piešťany

Bratislava

-3°C
-2°C
-2°C

aktualizácia: 16:00 hod. / Predpoveď počasia - epocasie.eu

Facebook

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka spoločnosti WebHouse, s.r.o.
Copyright © 2010-2011 WebHouse, s. r. o. Všetky práva vyhradené
Právne informácie | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty

Pocitadlo.sk

fiat tanex 17

reklama