Používaním stránok trnavskyhlas.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac info OK

WebHouse práca

reklama

Sobota 25. 2., meniny má Frederik(a), zajtra Viktor.Význam mien.

RTVS bližšie predstavila rozprávku Zázračný nos, ktorá sa natáčala aj v Trnave

Vydané 13.12.2016 o 11.30, prispievatelia

pošli na vybrali.sme.sk

Hlavné úlohy v nej stvárnili Kristína Kanátová a Vladislav Plevčík. V premiére rozprávku odvysielajú na Štedrý večer na Jednotke.

RTVS bližšie predstavila rozprávku Zázračný nos, ktorá sa natáčala aj v Trnave

Momentka z natáčania rozprávky v Trnave, kde točili scénky na trhu. Foto: Ján Král


reklama

 

Zástupcovia Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) predstavili v pondelok večer v jednom z bratislavských multiplexov za účasti tvorcov a hlavných protagonistov novú slovensko-českú vianočnú rozprávku Zázračný nos. 

 

Autorkou námetu je Zuzana Kolmosová, pričom na scenári spolu s ňou pracovala Naďa Uličná. Dramaturgiu si vzala na starosť Dana Garguláková.

 

Režisérom snímky je Stanislav Párnický, o kameru sa postaral Ivan Finta a produkciu zastrešil Peter Neveďal z Filmpark production.

 

V hlavných úlohách sa v rozprávke predstavia Kristína Kanátová a Vladislav Plevčík. Vedľajšie postavy stvárnili Ján Dobrík, Petra Šimberová, Mária Breinerová, Pavel Višňovský, Iva Janžurová, Miroslav Noga, Daniel Fischer a ďalší. 

 

Rozprávka je príbehom princeznej Diany, ktorá sa má vydať za vojvodu Filipa. S Filipom je Diana od malička zasnúbená a jej otec pevne verí, že práve Filip bude pre ňu vhodným ženíchom a oporou.

 

Diana má však pochybnosti - Filip jej síce preukazuje úctu, no žiadne romantické city. Mladá princezná sa preto rozhodne zistiť, či je Filipova láska skutočne úprimná a či s ním bude šťastná, a tak v predvečer sobáša využije ponuku tajomného kúzelníka, ktorý ľuďom na jarmoku sľubuje odpovede na otázky o ich osude a budúcnosti.

 

Diana vypije zázračný elixír a krátko na to s hrôzou zistí, že jej narástol veľký nos. Rozhodnutá nikomu sa takto neukázať na oči uteká v prestrojení za obyčajné dievča zo zámku, aby mohla znovu nájsť kúzelníka a získať späť svoju krásu.

 

Pri svojom putovaní však stretáva mladého voňavkára a jeho malého brata a spoznáva čaro pravej lásky. Rozprávka vznikala takmer rok v koprodukcii s Českou televíziou.

 

„Najprv sme sa stretli s dramaturgiou, mali sme v rukách námet, začal sa písať scenár a začali sme dávať dokopy tvorivý tím, ktorý sa často menil, pretože keď niektorí ľudia videli scenár, hovorili, že je to nerealistické, že sa to nedá. Postupne sme však našli ľudí, ktorí sa rozhodli, že nám s tým pomôžu a že sa to dá a vznikol tím, ktorý mal motto 'Nemožné na počkanie, zázraky do troch dní.' Robil som za posledných desať rokov na Slovensku na viacerých projektoch, či už to boli filmové, televízne aj hudobné a veľakrát to skončilo tým, že 'Na Slovensko je to dosť dobré, už je to dobré, už s tým nič nerobme...' No keďže sme v globálnom svete, kde súperíme aj so zahraničnými produkciami, tak sme si povedali, že to nenecháme tak a skúsime to posunúť ešte trošku ďalej,“ povedal počas večera výkonný producent RTVS Paľo Janík. 

 

 

Rozhlas a televízia Slovenska má podľa slov generálneho riaditeľa Václava Miku posledné štyri sezóny ambíciu každý rok na Vianoce priniesť minimálne jednu premiérovú pôvodnú slovenskú rozprávku.

 

„Verím, že sme na Zázračný nos mali dobrý nos. Ja síce ten svoj nemám ani tak veľký, ani tak citlivý, ani tak vnímavý, ale verím, že moji kolegovia áno a týmto chcem poďakovať všetkým, ktorí siahli po tomto projekte. Ďakujem všetkým, ktorí ho po nociach dokázali do seba vstrebať a dali zo seba všetko a ďakujem aj Stanovi (režisér Párnický, pozn. red), ktorý už je takmer časť inventáru RTVS - v dobrom slova zmysle,“ uviedol Mika. 

 

Párnický je s rozprávkou spokojný. „Dúfam, že diváci budú mať rovnaké potešenie, ako my. Veľmi veľkú časť materiálu máme zároveň v rezerve, takže veríme, že ešte niečo z toho k tomu nášmu televíznemu príbehu pridáme a urobíme časom aj kino rozprávku. Zatiaľ máme televíznu verziu, ktorá má svojím časovým rozsahom striktnejšiu stopáž, no verím, že sa nám to podarilo urobiť tak, aby z toho mal divák dobrý pocit a zážitok,“ vyjadril sa režisér.

 

„Čaro tejto rozprávky je založené na tom, čo sa od rozprávok očakáva - aby boli svojím rozprávaním zakotvené v rozprávkovom svete, určenom dobou, večnosťou a nejakým zvláštnym plynutím času, aby nás dej preniesol do toho rozprávkového sveta, ale zároveň, aby ten príbeh stál celkom pevne aj v tom súčasnom svete - aby aj súčasník mal pocit, že to je aj jeho téma - takto sme sa to snažili zobraziť. Zázračný nos má teda niekoľko anachronizmov, ktoré zasahujú aj do súčasnosti a hovoria o tom, že zázraky už nie sú len v kúzelníkoch, v čarách, v drakoch a podobných veciach, ale že sa dejú najmä medzi ľuďmi - áno, aj v tomto prípade ide predovšetkým o zázrak lásky. Máme tam zároveň hrdinov, ktorí sú v niečom veľmi súčasní, veľmi živí a veľmi z dnešného sveta. Rozprávka prepája niektoré motívy elektronického veku s obdobím rokoka a baroka a ja dúfam, že je to prepojené tak a tak prirodzené v tom rozprávaní, že rovnako prirodzene to aj diváci príjmu,“ uzavrel Párnický. 

 

Zázračný nos odvysielajú RTVS aj Česká televízia počas Vianoc. Na Jednotke si budú môcť diváci a diváčky rozprávku pozrieť na Štedrý večer o 19.45 a na obrazovkách Českej televízie o dva dni neskôr. Vznik snímky finančne podporil Audiovizuálny fond. 

 

SITA

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Hlavné správy

Polícia zadržala podozrivého z krádeže vo fanshope Spartaka a ďalších prevádzkach v Trnave

Polícia zadržala podozrivého z krádeže vo fanshope Spartaka a ďalších prevádzkach v Trnave

V prípade uznania viny mu hrozí trest odňatia slobody na tri až desať rokov. celý článok

Spartak opäť sklamal, prehral aj so Senicou

Spartak opäť sklamal, prehral aj so Senicou

Spartak Trnava vyšiel bodovo naprázdno aj v druhom jarnom stretnutí. Na ihrisku v Zlatých Moravciach, kde sa hralo... celý článok

Victory Tip 2015

reklama

Synagóga Café FIAT servis CelioBio zdravá výživa Maxis Real Gašparík mäsovýroba 2017 Bábence Unihouse Remax Sport House Angels 2017

reklama

Aktuálne video

Spartak v úvodnom jarnom kole prehral s Michalovcami

Spartak v úvodnom jarnom kole prehral s Michalovcami

Spartak Trnava vstúpil do jarnej časti Fortuna ligy prehrou. V Národnom tréningovom centre v Poprade podľahol... pozrieť video

Neprehliadnite!

Denné menu Pozvánky

AKTUÁLNE POČASIE

Trnava

Piešťany

Bratislava

0°C
-2°C
2°C

aktualizácia: 23:00 hod. / Predpoveď počasia - epocasie.eu

Facebook

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka spoločnosti WebHouse, s.r.o.
Copyright © 2010-2011 WebHouse, s. r. o. Všetky práva vyhradené
Právne informácie | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty

Pocitadlo.sk

Mazda 2016

reklama