Plávanie: Halas lámal rekordy v Kanade, skvelé výkony podávali aj ďalšie nádeje

ŠPORT - Plávanie | 23.12.2016, 12.30, prispievatelia

Začiatkom decembra sa konali Zimné majstrovstvách Slovenska v plávaní v Dolnom Kubíne v kategórii starších žiakov (13 – 14 roční). V krytom 25 metrovom bazéne sa zišla výborná konkurencia 200 plavcov zo 47 klubov.

Plávanie: Halas lámal rekordy v Kanade, skvelé výkony podávali aj ďalšie nádeje

Selfie trnavských plavcov. Foto: archív klubu

Bilancia plavcov STU Trnava je pozoruhodná - 24 medailí (8 zlatých – 6 strieborných – 10 bronzových). Trnavskí starší žiaci obsadili v celkovom hodnotení klubov vynikajúce tretie miesto!

Prísľubom do budúcnosti sú najmä výkony 13-ročného Františka Jablčníka (ŠG J. Herdu), ktorý suverénne zvíťazil v piatich disciplínach, zaplával najhodnotnejší výkon pretekov 13-ročných žiakov a patril k najúspešnejším plavcom celých majstrovstiev.

Na medailových pozíciách sa po veľkých osobných zlepšeniach umiestnili aj Patrik Kudla, keď získal zlatú a 4 strieborné medaily a Matej Daniš (obaja ŠG J. Herdu), ktorý získal 1 striebornú a 2 bronzové medaily.

Z dievčat sa najviac darilo Nine Vadovičovej (ŠG J. Herdu), ktorá si vyplávala dve zlaté medaily v prsiarskych disciplínach a pridala tri bronzové medaily na 400 a 800 metrov voľný spôsob a 400 metrov polohové preteky.

Barbora Lengyelová (ŠG J. Herdu) získala dve bronzové medaily v disciplínach 100 a 200 metrov znak. Úspešní sme boli v štafetových disciplínach na 4x 50 metrov voľný spôsob a polohové preteky, kde sme v zložení Patrik Kudla, Adrián Višňovský, Matej Daniš a František Jablčník získali v kategórii žiakov dve bronzové medaily.

Aj ďalší plavci STU Trnava: Erik Beňo, Peter Tóth a Anna Otília Žemberová si zaslúžia pochvalu za veľké zlepšenia výkonnosti a dobrú reprezentáciu Trnavy.

Žiacky pohár v Žiline

V dňoch 10. – 11.12. 2016 výborne reprezentovalo plavecký klub STU Trnava 11 plavcov v Žiline na Slovenskom pohári žiakov. V silnej konkurencii 374 plavcov si plavecké nádeje STU Trnava zaplávali množstvo osobných rekordov.

Medzi chlapcami sa najviac darilo Michalovi Uhlíkovi (ŠG J. Herdu), ktorý si vyplával bronzovú medailu v disciplíne 200 metrov znak.

Žiaci PK STU Trnava na slovenskom pohári. Foto: archív klubu

Medzi dievčatami bola najúspešnejšia Tereza Ožvaldová, ktorá získala tri zlaté a bronzovú medailu.

Ema Novotná bola najlepšia v disciplíne 100 metrov motýlik, ďalšiu bronzovú medailu získala v disciplíne 50 metrov motýlik.

Karina Qayumová si vyplávala tri strieborné a bronzovú medailu. Na stupeň víťazov sa prebojovala aj Bronislava Janáčová (ŠG J. Herdu) v disciplíne 200 metrov prsia a obsadila tretie miesto.

Júlia Jablčníková získala v disciplíne 200 metrov polohové preteky bronzovú medailu. Celkovo získali plavci STU Trnava pod vedením trénerov Tatiany Bergmannovej a Ladislava Hlavatého 13 medailí (4-3-6) a v hodnotení 34 klubov obsadili výborné 6. miesto.

Výborné výkony Halasa v Kanade

Veľkým úspechom plaveckého klubu STU Trnava bola účasť a výborné výkony Adama Halasa na Majstrovstvách sveta v plávaní v krátkom bazéne v Kanade (6. – 11.12. 2016).

Adam Halas. Foto: Miroslav Nowak

Náš juniorský a seniorský reprezentant sa medzi staršími plavcami nestratil. V disciplínach 50 a 100 metrov motýlik vytvoril po výborných výkonoch slovenské juniorské rekordy.

V disciplíne 100 metrov polohové preteky zaostal za vlastným juniorským rekordom SR iba jednu stotinu a obsadil výborné 29. miesto.

Juniori v Čilistove

Posledný predvianočný víkend patril Zimným majstrovstvám SR juniorov a seniorov v krátkom bazéne, kde 264 pretekárov z 38 klubov uzatváralo tohtoročnú pretekovú sezónu v 25 metrovom bazéne v Čilistove.

V silnej konkurencii štartovalo aj 18 plavcov STU Trnava, ktorí potešili svojimi výbornými výsledkami. Najúspešnejším plavcom STU Trnava bol jednoznačne Adam Halas (ŠG J. Herdu), ktorý si z Majstrovstiev sveta priviezol vynikajúcu formu a získal tri seniorské a štyri juniorské tituly majstra SR.

Naviac v disciplínach 50 a 100 metrov motýlik vytvoril seniorské rekordy SR a v disciplíne 100 metrov polohové preteky juniorský rekord SR po fantastických výkonoch.

Aj v disciplíne 200 metrov polohové preteky medzi juniormi zvíťazil a medzi seniormi skončil na 3. mieste.

Aj v kategórii žien sa trnavským plavkyniam výborne darilo. Po opakovanom zlepšení juniorského rekordu SR v disciplíne 50 metrov znak, sa na stupeň víťazov prebojovala Barbora Tomanová (ŠG J. Herdu), ktorá si vybojovala svoj prvý titul seniorskej majsterky SR v disciplíne 200 metrov voľný spôsob.

Okrem toho získala 5 juniorských titulov majsterky SR v disciplínach 50, 100 a 200 metrov znak a 50 a 200 metrov voľný spôsob.

O titul seniorskej majsterky SR sa postarala aj Barbara Bartovičová v disciplíne 200 metrov polohové preteky. V disciplíne 100 metrov znak obsadila po veľkom zlepšení osobného rekordu 2. miesto.

V disciplínach 100 a 400 metrov polohové preteky a 200 metrov znak obsadila medzi seniorkami 3. miesto.

Výborné výkony zaplávala aj Miroslava Záborská (ŠG J. Herdu). V disciplíne 200 metrov prsia získala pre STU Trnava šiesty seniorský titul majstra SR a následne pridala medzi juniorkami 1 zlatú a 1 striebornú medailu.

Žiaci plaveckého klubu ovešaní medailami. Foto: archív klubu

Medzi medailistov sa zaradila aj Dominika Glozmeková, ktorá obsadila dvakrát 2. miesto v disciplínach 100 metrov motýlik a 100 metrov polohové preteky a jedno 3. miesto v disciplíne 200 metrov polohové preteky.

Tatiana Potocká (ŠG J. Herdu) patrila medzi najlepšie vytrvalkyne, keď si v disciplínach 800 a 1500 metrov voľný spôsob vybojovala v kategórii žien i junioriek striebornú a bronzovú medailu.

Medailový sumár vynikajúco doplnili 3 zlatými medailami ženské štafety na 4x50 a 4x100 metrov voľný spôsob a 4x50 metrov polohové preteky v zložení Barbora Tomanová, Dominika Glozmeková, Tatiana Potocká, Barbara Bartovičová a Barbora Križanová.

Ani ostatní plavci STU Trnava nezaostali za svojimi výkonmi a všetci si výrazne zlepšili svoje osobné maximá.

Za výbornú reprezentáciu Trnavy si zaslúžia pochvalu: Ondrej Machovič, Jakub Husár, Tomáš Niedl, Adam Hlavatý, František Jablčník, Patrik Kudla, Katarína Jedličková, Nina Vadovičová, Barbora Lengyelová, Alexandra Rakayová a Anna Otília Žemberová.

Celkovo možno tieto majstrovstvá SR hodnotiť pre plavecký klub STU Trnava ako mimoriadne úspešné so ziskom 9 seniorských a 8 juniorských titulov majstra SR.