Používaním stránok trnavskyhlas.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac info OK

Rybníky

reklama

Utorok 17. 1., meniny má Nataša, zajtra Bohdana.Význam mien.

V práci aj na Vianoce: V pôrodnici je rušno i na Štedrý deň

Vydané 24.12.2016 o 08.00, autor Ján Král

pošli na vybrali.sme.sk

Svet sa nezastaví ani počas Vianoc, Štedrý večer strávia niektorí ľudia v práci. Profesie, pre ktoré to platí, vykonávajú aj zamestnanci trnavskej nemocnice. Na Gynekologicko-pôrodníckej klinike očakávajú i tento rok viaceré pôrody.

V práci aj na Vianoce: V pôrodnici je rušno i na Štedrý deň

Na novorodeneckej intenzívke sa o predčasne narodené deti starajú aj (zľava) staničná sestra Mária Szalayová, sanitárka Ľubica Silná a detská setra Jana Vostřelová. Foto (9x): Ján Král


reklama

 

V službe budú lekári - gynekológovia, sanitári, pôrodné asistentky na jednotlivých oddeleniach a pôrodnej sále ako i personál na operačnej sále.


"Každý má rodinu a blízkych, s ktorými by cez najkrajšie sviatky roka chcel tráviť  spoločné chvíle. Snažíme sa, aby si zamestnanci prispôsobili služby medzi sebou tak, ako im to vyhovuje. Väčšinou berú  služby počas Vianoc služobne najmladší. Celé je to ale o dohode  medzi zamestnancami," vraví vrchná pôrodná asistentka trnavskej nemocnice Renáta Válkyová.


Na Vianoce ťahajú pracovníci v pôrodnici dvanásťhodinové služby. Prvá sa začína o 6.00 a končí o 18.00, následne nastupuje nočná zmena.


"Kolegovia a kolegyne, ktorí majú službu do osemnástej, obvykle večerajú neskôr, rodina  na  nich so štedrovečernými dobrotami čaká. Dievčatá sa na to aj zvyknú tešiť, prídu už k pripravenému štedrovečernému  stolu, kde rodina všetko nachystá za nich. Tie, ktoré nastupujú na nočnú, mávajú večeru s rodinou skôr a Vianoce viac roztrieštené," pokračuje.


Príroda si nevyberá, deti sa rodia rovnako cez sviatky, ako cez bežné dni, radosť rodičov však býva na Štedrý deň čímsi výnimočná.

 

"Mamičky to berú ako dvojnásobný sviatok, radosť z krásneho, zdravého dieťatka  je neopísateľná."


Na oddelení šestonedelia  počas  Vianoc  zostávajú nielen budúce a nové mamičky, ale i pacientky na gynekologickom oddelení, ktorým zdravotný stav  neumožňuje  odísť a musia byť pod lekárskym dozorom.

 

V tomto čase  majú členovia rodiny k svojim blízkym voľný prístup a prinesú im na ochutnanie niečo zo štedrovečerného stola.


"Bývajú však aj akútne stavy, pri ktorých ide všetko bokom. Pohotovosť musí ísť na plné obrátky každý  deň v roku. Naša práca je v tomto náročná. Každý kto tu pracuje, si ale toto povolanie zvolil sám  a preto ho robí s láskou.  Neverím, že by tu bol niekto, koho by táto práca nenapĺňala, pretože pomáhať  liečiť  a byť  pri zrode nového života  bola naša voľba.  Je to práca fyzicky aj psychicky veľmi náročná  a mala by byť aj adekvátne ocenená,“ dodala Renáta Válkyová.

 

 

Práca ako poslanie

Na gynekologicko-pôrodníckej klinike trnavskej nemocnice pracuje množstvo žien a mužov. Niektorých sme zastihli počas služby, počet ľudí, ktorí sa však starajú o zdravie mamičiek a novorodencov je ešte ďaleko vyšší. Prinášame vám fotografie aspoň niektorých z nich. Spája ich jedna zásadná vec, svoje povolanie robia ako poslanie.

Zľava pôrodná asistentka Anna Schmidtová, detská sestra Zuzana Krajčovičová, primárka novorodeneckého oddelenia Rozália Mišová a detská sestra Tatiana Šefčovičová.

 

Lekárka novorodeneckého oddelenia Petra Vachnová pri vizite.

 

Ľudmila Gajarská (vpravo) pracuje na anesteziologickom oddelení. Vľavo sestra novorodeneckého oddelenia Jarmila Jurinová.

 

Pôrodné sestry Mária Pastvová (vľavo) a Mária Kudlová bývajú pri zrode života.

 

Lekár Michal Bratičák pri administratívnej činnosti.

 

Mária Hlavatovičová, Štefánia Šimončičová a Stanislava Štiborová pracujú na klinike ako sanitárky.

 

Sanitárka Viera Machová je dlhoročnou pracovníčkou trnavskej pôrodnice.

 

Zľava pomocnice Zdena Pallyová, Janka Kulková, sanitárka Helena Gombíková (v sede), pomocnica Marta Šarvaicová a sanitárka Mária Kostínková.

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Hlavné správy

Úrady potvrdili výskyt vtáčej chrípky už aj v Hornej Krupej

Úrady potvrdili výskyt vtáčej chrípky už aj v Hornej Krupej

Chovateľ si nevšimol žiadne príznaky zmeneného zdravotného stavu doma chovanej hydiny. celý článok

Žihadielko je späť! Nové detské ihrisko môže vyhrať aj Trnava

Žihadielko je späť! Nové detské ihrisko môže vyhrať aj Trnava

V lete vyrastie na Slovensku ďalších desať detských ihrísk Žihadielok. O tom kde, rozhodnú v hlasovaní ľudia.... celý článok

Victory Tip 2015

reklama

Mlyn FIAT servis Výzdoba Roses Fragile 2017 Unihouse MAX výpredaje Remax Bábence

reklama

Aktuálne video

VIDEO: Spartak v príprave remizoval so Znojmom

VIDEO: Spartak v príprave remizoval so Znojmom

Spartak Trnava remizoval vo svojom prvom prípravnom zápase v novom roku so Znojmom 2:2. Nad aktuálne šiestym celkom... pozrieť video

Neprehliadnite!

Denné menu Pozvánky

AKTUÁLNE POČASIE

Trnava

Piešťany

Bratislava

-3°C
-5°C
-4°C

aktualizácia: 7:00 hod. / Predpoveď počasia - epocasie.eu

Facebook

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka spoločnosti WebHouse, s.r.o.
Copyright © 2010-2011 WebHouse, s. r. o. Všetky práva vyhradené
Právne informácie | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty

Pocitadlo.sk

Mazda 2016

reklama