Spartakovec Tambe nastúpil za Kamerun na Africkom pohári národov

ŠPORT - Futbal - Spartak | 19.1.2017, 09.21, prispievatelia

Jeho mužstvu sa podaril proti Guinea-Bissau obrat, v čase strelenia víťazného gólu bol už futbalista Spartaka na ihrisku.

Tambe (v tmavom) počas súťažného zápasu v drese Spartaka. Foto: Juraj Cisár

Futbalisti Gabonu nevyužili výhodu domáceho prostredia ani v druhom vystúpení na Africkom pohári národov 2017. Zverenci španielskeho trénera Josého Antonia Camacha po sobotňajšej vstupnej remíze 1:1 s tímom Guinea-Bissau dosiahli rovnaký rezultát aj v stredajšom súboji základnej A-skupiny v meste Libreville s Burkinou Faso.

"Hostia" navyše viedli od 23. min, keď sa presadil útočník tureckého Kayserisporu Préjuce Niguimbé Nakoulma. Nerozhodný výsledok ešte do polčasovej prestávky zabezpečil 27-ročný gabonský kanonier nemeckého klubu Borussia Dortmund Pierre-Emerick Aubameyang, ktorý v 38. min premenil pokutový kop.

"Pobrežie Slonoviny vyhralo APN v roku 2015 po tom, ako v prvých dvoch zápasoch uhralo dve remízy. Možno je to pre nás dobré znamenie. Všetko záleží len na nás. Ak zdoláme Kamerun, kvalifikujeme sa ďalej," uviedol podľa oficiálnej stránky Africkej futbalovej konfederácie (CAF) španielsky kouč Gabončanov José Antonio Camacho.

"Na jedenástku, ktorú proti nám rozhodca odpískal, sa nemôžeme sťažovať. Mali sme dosť šancí na to, aby sme tento zápas doviedli do víťazného konca," vyhlásil tréner Burkiny Faso Paulo Duarte.

Večerný duel sa už neskončil 1:1 ako všetky tri dovtedy odohrané stretnutia v A-skupine. Reprezentácia Kamerunu si poradila tiež na Stade d´Angondjé v Libreville 2:1 s nováčikom na tomto fóre, ktorým je Guinea-Bissau.

"Neskrotiteľné levy" z Kamerunu však museli otáčať nepriaznivý stav, ešte po hodine hry prehrávali.

V 61. min vyrovnal útočník belgického klubu Oostende Sébastien Siani, z čoho mal na lavičke radosť 64-ročný tréner a jeho krajan Hugo Broos.

O víťazstvo držiteľa štyroch celkových triumfov na Africkom pohári národov (Kamerun dominoval v rokoch 1984, 1988, 2000 a 2002, pozn.) sa napokon postaral v 70. min obranca Slavie Praha Michael Ngadeu-Ngadjui.

"V prvom polčase som mojich hráčov nespoznával. Neboli to neskrotiteľné levy, ale skôr skrotené. Stalo sa prvýkrát, že som videl moje mužstvo hrať tak slabo. Nemali sme správneho bojového ducha, nehrali sme kolektívne a v útoku sme až na dva momenty boli úplne neškodní. V druhom polčase sme však súpera pritlačili, chlapci konečne začali hrať ako tím, bojovali jeden za druhého a nakoniec sme zaslúžene vyhrali," povedal podľa webu camfoot.com Belgičan na lavičke Kamerunu Hugo Broos.

"Ešte nie je koniec. O všetkom sa rozhodne v poslednom zápase proti Burkine Faso," vyhlásil stredopoliar Guiney-Bissau Toni Silva.

Kamerun, za ktorý v 63. min nastúpil aj útočník Spartaka Trnava Robert Ndip Tambe (nehral však obranca MŠK Žilina Ernest Mabouka), sa dostal na čelo tabuľky so 4 bodmi.

Burkina Faso a domáci Gabon majú dva body, posledná Guinea-Bissau si zatiaľ pripísala jeden bod.