Futbalová glosa: Ako Tónko z Brazílie strelil atómovým inžinierom dva góly

ŠPORT - Futbal - Futbalová glosa | 10.4.2017, 17.21, prispievatelia

Futbalista Hrnčiaroviec Peter Vozár sa drží hesla, že futbal treba brať s nadhľadom. V tom duchu píše aj svoje glosy.

Futbalová glosa: Ako Tónko z Brazílie strelil atómovým inžinierom dva góly

Strelec dvoch gólov Hrnčiaroviec Antonio Humberto Amorim. Foto: Ján Král

Tentoraz písal o zápase Hrnčiarovce - Jaslovské Bohunice B 2:1 (klikni pre bližší kontext).

brazílsky týždeň v slovenských obchodoch pokazil mnohým zažívanie a v nedeľu bodovú žatvu Bohuničanov prekazil Tónko.

Ale pekne poporiadku. Tréner vo štvrtok na tréningu hovorili, že sa v nedeľu bude fúkať, tak som si pre istotu doniesol vajíčko, dávalo to zmysel, veď o týždeň je tu Veľká noc.

Po vajcách sme dostali už týždeň v predstihu v 13. minúte, kedy naša defenzíva nepokryla po autovom vhadzovaní útočníkov hostí, k lopte sa dostal na jedenástke nikým nepokrytý Balun a balón upratal k našej tyči.

0:1.

Vo všeobecnosti sme začali úplne na ... zle. Kombinácia nám viazla ako slovosled precedu parlamentu a v našej šestnástke bola tlačenica ako v autonómnom aute malého Vladka.

Ako som spomenul, začiatok zle a mohlo byť ešte horšie, Bufón ale vymenil ženu, takže teraz už častejšie si niečo chytí a pohodu si potom prenesie aj trávnik.

Dvakrát nám, nás ten chlapec podržal pri čistých šanciach atómových inžinierov.
Zhruba po štvrťhodine hry sme konečne na ihrisko nastúpili aj my.

Sedlo si v strede prehodil kopačky a začal nahrávať aj našim, Jeďo si spomenul, že má aj kamaráta Voza, prvá lopta, Vozo však bol ako obyčajne mimo.

Mimo hry, druhá za obranu, dvaja na jedného, Vozo trafil obrancu, treťou som konečne našiel Antonia Humberta Amorima, ale ani jeden z nich sám pred brankárom v 23. minúte neskóroval.

Tónko teda mierne frustrovaný sa miesto futbalu začal venovať intezívnej konverzácii s obranou hostí, čo však malo aspoň jeden pre nás pozitívny efekt a to, že sa na ňom vyfauloval pravý obranca a musel v 43. minúte do sprchy.

Toto si sem ale odložím: "Treinar para jogar!" po portugalsky znamená: "Venuj sa hre!"

Ak by bol koncertovanejší, nemal by problém o minútu na to po ideálnej Jeďovej prihrávke trafiť z päťky bránu.

A nakoľko ani Sedlo v 35. minúte po časovanej Pílkovej prihrávke nedokázal loptu upratať do siete, polčas teda neveselých 0:1.

V kabíne nás tréner aj pochválili, že na hru sa už dalo po polovici polčasu pozerať, do druhého dejstva apeloval na trpezlivosť.

Vyplatilo sa. Tónko sa ukľudnil, Vozo otvoril priestor na ľavo Maťovi a v čase, keď som si už išiel dať zaslúžené orosené, som prehliadol Antoniov gól.

Nevadí, podstatné bolo, že sme sa najlepším možným spôsobom dostali do zápasu.

50. minúta a 1:1.

Sa zľakol, lebo som mu sľúbil, že keď nedá gól, tak dostane jahodu.

A v súťaži o najklišé vetu vyhráva: Zápas sa začínal odznova.

Oslabený súper sa stiahol na vlastnú polovicu, hrozil už len z ojedinelých brejkov, zato hrnčiarovská ofenzíva rozpútala festival zahodených šancí.

Jeďo ale dvakrát, Maťo, Pílka, Falošný Vozo, na naše šťastie však na pravo zabojoval v 73. minúte posledne menovaný, loptu prepasíroval do skrumáže na päťke a aj s prispením obrancu, gól pripísali Tónkovi.

2:1.

Keď mu to bude takto sypať, tak ho predáme. Keď nie, tak ho predáme aj tak. Na organy. V kostole bude viset.

Publikum skandovalo: "Pééééter Voooozár!" No, dobre, tak nie publikum, ale ja. Detail. Docent Chocholoušek už štartoval sanitku.

Inak nezávidím tomu trénerovi, všade kde pozrie, je nejaký Vozo. Tak ale ten druhý mu aspoň nejakú radosť spravil.

Šťastný gól, ale pri takej streleckej forme mal cenu zlata. Stále však nebolo rozhodnuté a aj keď oslabení Bohuničania hrozili len brazílskej kobre, mohli z minima vyťažiť maximum (druhá najklišé veta).

V 83. minúte nechala záloha a obrana odcentrovať sprava nikým neatakovaného hráča hostí, ktorý našiel na opačnej strane na rohu päťky tiež nikým nepokrytého Kolenu, prudký volej však bravúrnym zákrokom chytil Bufón.

Stav sa už nemenil, (tretia najklišé veta), a poradie uzatvára na 4.mieste veta, pretože domácim zvlhol pušný prach.

Keby tak pri nás aj iné vlhlo.

Dobrý mač, konečne sa už vypol aj ten veter, zápas zvládla aj dvojica arbitrov, tri body cu hauze, budúci týždeň ideme šibať do Dolných Orešian, že pozdravujem pána Lipovianskeho, riaditeľ, neriaditeľ, z hrušky dole kamoško.