Používaním stránok trnavskyhlas.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac info OK

Rybníky

reklama

Nedeľa 21. 1., meniny má Vincent, zajtra Zora.Význam mien.

Karhan chce v Spartaku udržať Schranza, mužstvo by rád posilnil v ofenzíve

Vydané 13.4.2017 o 15.53, autor Ján Král

pošli na vybrali.sme.sk

Tréner Spartaka by bol rád, aby v tíme zostali všetci hráči, ktorým končia v lete zmluvy.

Karhan chce v Spartaku udržať Schranza, mužstvo by rád posilnil v ofenzíve

Miroslav Karhan. Foto: Lukáš Grinaj / spartak.sk


reklama

 

Rozhovor s Miroslavom Karhanom mal byť pôvodne iba o aktuálnej situácii v trnavskom Spartaku. Keďže sa však v utorok v nemeckom Dortmunde odohral bombový útok na autobus futbalistov Borussie, nemohli sme v debate s mužom, ktorý hral nemeckú Bundesligu desať rokov, obísť ani túto tému.

 

 

V Dortmunde prišlo k atentátu na autobus s futbalistami Borussie. Hrávali ste v Nemecku, otriasla aj vami táto udalosť?

- Zamávalo to mnou. Toto už je veľmi vážna situácia, keď sa politika mieša do športu a extrémistickí blázni útočia na športovcov. Dokonca som čítal, že našli nejaký list, z ktorého vyplýva, že niečo podobné hrozí aj častejšie. Keď si predstavím, aké návštevy chodia na Bundesligu a malo by sa niečo takéto stať, človek rozmýšľa, o čom to vlastne je potom.

Victory TIP in

reklama

 

K teroristickým útokom začalo dochádzať až v posledných rokoch, stretli ste sa za vašej éry v Nemecku s podobnými hrozbami? Prípadne ste pociťovali nejaké ťažšie spolužitie s komunitami cudzincov?

- Nie, vtedy tam nič také nebolo. Žili tam hlavne komunity Turkov a každý jeden z nich už vedel po nemecky, keďže už nové generácie prichádzali na svet v Nemecku. Problém teraz asi nastal tým, že je tam mnoho iných národností. Nie je to ľahké.

 

Autobus dortmundského klubu je vybavený bezpečnostnými sklami, vďaka čomu neprišlo po výbuchoch k väčším zraneniam. Slovensko je, zdá sa, v relatívne bezpečnej zóne, napriek tomu, máte informáciu, či je spartakovský autobus nejakým spôsobom chránený, prípadne, či sa využívajú iné bezpečnostné prvky?

- Neviem o tom. Budem však oponovať v tom, že tu sa nič nemôže stať. Myslím si, že možné je všetko. Keď si zoberieme, že útoky sa stali v krátkom čase už aj vo Švédsku a Egypte, ťažko veriť tomu, že sme v úplnom bezpečí. Netvrdím, že patríme medzi krajiny, ktoré sú na prvých miestach možného ohrozenia, ale ani my sa nemôžeme cítiť stopercentne bezpečne.

 

Zachytili ste v spartakovskej kabíne, že by psychiku trnavských hráčov výrazne poznačil útok na športovcov v Dortmunde?

- Nie, tento pocit nemám.

 

Prejdime vyložene na futbalové témy. V sobotu ste sa zúčastnili na halovom turnaji Návrat k československej lige. Vyzeralo to, že zápas so Slovanom ste chceli vyhrať za každú cenu, mal pútavý divácky náboj, jazdilo sa hore dole, strhli ste aj divákov. Užili ste si to?

- Chceli sme vyhrať nad Slovanom už na turnaji, ktorý tomuto víkendu prechádzal. Minule sme prehrali, teraz sme im to vrátili. Teším sa z toho, pre nás sú to vždy vyhrotené zápasy, aj keď ide viac-menej o zábavu. Vždy keď ale niečo hráte, chcete vyhrať. Je jedno, či nastúpite práve proti Slovanu, hoci je pravda, že derby je vždy niečím iné. Každopádne, akcia bola výborná, teší ma, že sa stretávame stará partia a prišli aj tímy z iných miest.

 

V lige čaká na Spartak súboj so Slovanom už onedlho - 26. apríla. V hľadisku v hale boli viacerí vaši zverenci, dali ste im výkonom návod ako pristúpiť k derby?

- Dúfam, že si zoberú len pozitíva. Boli vidieť emócie na oboch stranách, nikto nechcel poľaviť, všetci chceli vyhrať. To bolo na tom to pekné.

 

Miroslav Karhan (vpravo) na sobotnom halovom turnaji pred zápasom so Slaviou. Foto: Eleonóra Szombatová / Foto 4F

 

V nedeľu ste potom viedli áčko Spartaka v Zlatých Moravciach proti Žiline. Ako sa s odstupom času pozeráte na tento duel?

- Škoda toho, pretože si myslím, že sme mali minimálne na remízu. Žilina nás nemala čím prekvapiť, boli sme dobre pripravení, aj keď prvý polčas hrali v trochu inej formácii. Po zmene strán sme ale hrali veľmi solídne a zaslúžili sme si dosiahnuť aspoň bod.

 

Bol to najlepší polčas z trnavskej strany v jarnej časti?

- Neviem, je to ťažko hodnotiť. Viem, že ľudia frfľali napr. na zápas so Senicou. Pritom sme mali viacero šancí, aby sme rozhodli duel, Senica raz vystrelila na bránku a dala gól. Vytvorili sme si šance, len bohužiaľ, nedali sme góly. Zápas so Žilinou ukázal, že vieme hrať aj s najlepšími.

 

Po taktickej stránke mužstvo zvládlo zápas v Dunajskej Strede, zaujal druhý polčas so Žilinou. Boli to zápasy, v ktorých Spartak nebol favoritom. Vyhovuje tomuto mužstvu hrať proti silnejším tímom než klubom z nižších priečok tabuľky?

- Nepovedal by som. Aj s Michalovcami či Senicou sme hrali na jednu bránku. Samozrejme, hrať proti Žiline alebo v Dunajskej Strede, kde je výborná atmosféra a hrať v Poprade, kde bolo len pár stovák divákov, je rozdiel. Chalani hrať vedia, ukázali to, len výsledky zatiaľ tomu nezodpovedajú.

 

Na jar ste získali päť bodov zo siedmich zápasov, strelili len dva góly a šesť inkasovali. S ofenzívou spokojnosť byť nemôže, čo ale hovoríte na defenzívnu vizitku?

- Celkovo to nie je podľa mojich predstáv, získali sme len päť bodov, čo je žalostne málo. S tým budeme ťažko bojovať o európske priečky. Čo sa týka hernej stránky, v určitých fázach hry dokážeme zakombinovať, rozohrať, chce to ale väčšiu odvahu. Neraz sa stane, že pokazíme jednu rozohrávku a už nejdeme do kombinácie, radšej to nakopávame. Stále tlačím na chalanov, aby sa nebáli, keď sa aj jedna lopta pokazí. Chyby patria k futbalu, keď sa nebudeme o to snažiť v ostrých zápasoch, ťažko si zvykneme na žiadaný štýl hry.

 

Kerlon nastúpil ako striedajúci hráč v Ružomberku i proti Žiline. V oboch prípadoch výrazne oživil hru. Vyjadrili ste sa, že má ešte kondičný deficit. Kedy by mohol byť pripravený tak, aby išiel do zápasu od začiatku?

- Ťažko povedať, záleží to aj od situácie v mužstve. Nie som presvedčený, že zvládne 45 minút. So Žilinou sme išli do rizika, dali sme ho od polčasu. V závere už bolo vidno, že ešte nemá na to, aby hral v tempe takýto dlhý úsek. Na druhej strane treba povedať, že na lopte je silný a keď ju má na nohe, vie, čo s ňou spraviť.

 

Zaradíte tohto Brazílčana aj do zápasu s Prešovom?

- Ešte uvidíme, vyskočili nám u hráčov opäť nejaké problémy, napr. Čögley odišiel skôr z tréningu. Je možné, že Kerlon pôjde od začiatku, alebo v priebehu hry. Ešte neviem.

 

Pred zápasom v Ružomberku. Foto: Lukáš Grinaj

 

Ako zatiaľ hodnotíte prínos útočníka Yilmaza, zimnej posily?

- Z dvoch našich jarných gólov dal jeden on... Šancí nedostal až tak veľa. Badať, na ňom, že v Znojme hrával juniorskú ligu a chýba mu ostrejší kontakt s mužmi, čo je vidieť niekedy aj na tréningu, že má ešte problém podržať loptu. Ale takisto to v zakončení vie, myslím si, že to chce ešte viac hernej praxe.

 

Ide o Depetrisovský typ, ktorý keď dostane loptu v šestnástke, dá gól?

- Myslím si, že David mal toto ešte lepšie, ten dal z dvoch šancí gól.

 

Pre Bella sa už sezóna vzhľadom na problémy s kolenom skončila?

- Už má po operácii, presný návrat neviem povedať, ale v tomto súťažnom ročníku to nebude. Verím, že na začiatok letnej prípravy bude v pohode.

 

Schranz dal gól proti Žiline, predviedol solídny výkon, končí mu však zmluva. Nie je to pre Spartak priveľký luxus nechať odísť hráča jeho kvalít?

- Generálnemu manažérovi Pavlovi Hoftychovi som povedal, aby sa bavili o ďalšej spolupráci. Ivanovi som vysvetlil moju predstavu, viem, si predstaviť, že tu zostane. Teraz je to otázka na Ivana, či tu chce zostať a či sa budú vedieť dohodnúť. Z mojej strany ale záujem o jeho zotrvanie určite je.

 

Zmluvy končia aj Čögleyovi, Slobodovi a Halilovičovi. Rátate aj s nimi do mužstva?

- Bol by som rád, aby tu všetci zostali, aj keď možno za iných podmienok, postavených na motivačnom faktore. Určite si však viem predstaviť, že tu zostanú.

 

Hovorili ste už aj s majiteľom klubu o tom, ako by malo mužstvo vyzerať v nasledujúcej sezóne?

- O tom sme sa ešte s majiteľom nebavili, tieto veci skôr riešime s generálnym manažérom.

 

Plánujete výraznejšie posilnenie tímu?

- Bavili sme sa o tom, záleží aj od toho, kto zo spomínanej štvorice zostane.

 

Na jeseň sa hovorilo o ekonomických ťažkostiach klubu, ku ktorým nepomohla ani kauza Koro Kone siahajúca do predošlých rokov. Zmenilo sa niečo po ekonomickej stránke v jarnej časti k lepšiemu?

- Viem, že stále sú tu nejaké resty, ale nestarám sa o to až tak, je to otázka pre iných ľudí, nie na mňa.

 

Ak by ste mali dostatočné ekonomické možnosti, na ktoré posty by ste v lete hľadali posily pre mužstvo?

- Potrebujeme hráčov smerom do ofenzívy, naša gólová bilancia to ukazuje jasne. Obrannú fázu máme celkom solídnu, ale smerom dopredu treba mužstvo posilniť.

 

Sústredený na zápas. Foto: Juraj Cisár

 

Ako vnímate účinkovanie Tambeho po jeho úspechu na Africkom pohári národov?

- Má dobré zápasy, nestrieľa ale góly, čo sa od útočníka očakáva. Z tohto pohľadu som určite sklamaný, že na jar ešte neskóroval.

 

Mikovičov odchod bola veľká strata pre mužstvo?

- Miki ako rodený Trnavčan dal do každého zápasu všetko. Aj keď sa mu nedarilo, vždy behal a dokázal zblázniť mužstvo. Bol kľúčovým hráčom.

 

V nedeľu vás čaká zápas s Prešovom. Ide o posledné mužstvo tabuľky. Aký to môže byť zápas?

- Videl som zápas Prešova v Žiline, keby využili šance, duel mohol dopadnúť inak. Bude veľmi ťažké proti ním tvoriť. Predpokladám, že budú hrať zo zabezpečenej obrany a snažiť sa vyrážať do rýchlych brejkov. Nebude jednoduché dostať sa do šancí, keď hráte do plných, vždy hrozí strata a súperova kontra. Na to si musíme dať pozor.

 

Vo štvrtok ste prvýkrát trénovali na novom trávniku. Cítiť rozdiel oproti pôvodnému?

- Jasné, je stabilný, tráva nevyletuje spod nôh. Aj úroveň tréningu je lepšia na takomto ihrisku, na druhej strane, chalanov som upozornil, že už nemajú výhovorku, že bolo zlé ihrisko a ospravedlnenie, keď si zle spracujú loptu.

 

Bude konečne domáce prostredie, aj keď zrejme opäť s nízkym počtom divákov, výhodou pre mužstvo?

- Nepovedal by som, ľudí chodí málo a ešte aj z nich, keď niekto začne kričať na hráča, znervózni ho to.

 

Stále je v hre šanca na pohárovú Európu. Ako vidíte tieto ambície?

- Šancu máme, kým žije, musíme o ňu bojovať. V prvom rade však vždy musíme zvládnuť najbližší zápas a až potom sa môžeme o niečom baviť.

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Hlavné správy

Oblastný futbalový zväz napĺňal odborné komisie, Juhásza odvolali z disciplinárky

Oblastný futbalový zväz napĺňal odborné komisie, Juhásza odvolali z disciplinárky

Výkonný výbor Oblastného futbalového zväzu Trnava na svojom utorňajšom zasadnutí okrem iného schvaľoval návrhy na... celý článok

Exspartakovec Procházka do Kazachstanu neprestúpi, Levski odmietol ponuku

Exspartakovec Procházka do Kazachstanu neprestúpi, Levski odmietol ponuku

Rodákovi z Jaslovských Bohuníc na konci tejto sezóny končí aktuálny kontrakt a nový zatiaľ nepodpísal. celý článok

Sneženie praje lyžiarom, na Bezovci a v Skilande obnovili sezónu

Sneženie praje lyžiarom, na Bezovci a v Skilande obnovili sezónu

V nižšie položených lyžiarskych strediskách momentálne počasie ich prevádzkovateľom aj lyžiarom praje. celý článok

Victory Tip 2017

reklama

Jazierce Mazda Tanex Praktická ambulancia Trnava A-mont Trnava Gašparík mäsovýroba 2017 Bábence Remax Sport House

reklama

Aktuálne video

Spartak v Turecku podľahol ukrajinskej Poltave

Spartak v Turecku podľahol ukrajinskej Poltave

Spartak Trnava má za sebou prvý zápas na sústredení v Turecku. V dueli s Vorsklou Poltava prehral 1:2. pozrieť video

Neprehliadnite!

Denné menu Pozvánky

AKTUÁLNE POČASIE

Trnava

Piešťany

Bratislava

0°C
1°C
0°C

aktualizácia: 7:00 hod. / Predpoveď počasia - epocasie.eu

Facebook

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka spoločnosti WebHouse, s.r.o.
Copyright © 2010-2011 WebHouse, s. r. o. Všetky práva vyhradené
Právne informácie | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty

Pocitadlo.sk

fiat tanex 17

reklama