Používaním stránok trnavskyhlas.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac info OK

Trnavské rybníky

reklama

Sobota 24. 2., meniny má Matej, zajtra Frederik(a).Význam mien.

Človek, ktorý zanechal stopu: Na Karola Šebeka blízki a kamaráti nezabúdajú

Vydané 4.5.2017 o 14.40, autor Ján Král

pošli na vybrali.sme.sk

Futbalom si spomenuli na kamaráta, kolegu či otca. Karol Šebek zanechal v ľuďoch zo svojho okolia silnú stopu a tí si ho dodnes radi pripomínajú. V Piešťanoch sa na počesť tohto muža uskutočnil futbalový memoriál.

Človek, ktorý zanechal stopu: Na Karola Šebeka blízki a kamaráti nezabúdajú

Turnaj vyhralo družstvo Termomont. Výkonmi ho dopredu potiahol aj Ľuboš Fridrich (v žlto-čiernom vľavo), ktorý ešte donedávna súťažne hrával za Suchú nad Parnou. Foto: Ján Král

 

V roku 1997 sa stal náčelníkom Mestskej polície v Piešťanoch. Popri tom, že od podriadených vyžadoval poctivú prácu, vedel aj povoliť uzdu a nájsť priestor na zábavu.

 

So svojím zástupcom Marcelom Mihalikom začali organizovať futbalový turnaj s názvom Putovný pohár primátora mesta Piešťany.

 

Stretávali sa tu mestské polície, či iné bezpečnostné zložky. Karolovi Šebekovi však časom začala podkopávať zdravie zákerná choroba. Keď mal 54 rokov, svoj najťažší súboj v živote milovník športu a futbalu, ktorý roky hrával za Veľké Kostoľany, prehral.

 

Na jeho počesť pomenovali turnaj, ktorý v sobotu napísal už 19. pokračovanie, Memoriál Karola Šebeka.

 

"Spomínam na neho len v dobrom. Bol to dobrý človek a navyše odborne zdatný. Štátni policajti majú krédo: Pomáhať a chrániť. Karol Šebek vymyslel: Polícia s ľudskou tvárou. Doteraz to používam. Snažili sme sa dávať ducha mestskej polícii, aby nebola len represívnou zložkou, ale aj tou, čo naozaj pomáha. Dá sa to len s tým, že policajt bude pristupovať k povinnostiam s ľudskými vlastnosťami," hovorí Mihalik.

 

Momentka zo zápasových zápolení. Foto: Ján Král

 

 

Syn Karola Šebeka Marek na otca rád spomína: "Ľudskú tvár mal ku všetkým. Či už to bolo kolegovia, spolupracovníci, spoluhráči, kamaráti, susedia... V súkromí bol otcom, o ktorého sa vždy dalo oprieť. Aj pre tieto vlastnosti sme sa rozhodli potiahnuť káru pri organizácii podujatia, čo v týchto časoch nie je ľahké."

 

Tento ročník turnaja sa hral opäť na pôde Gymnázia Pierra de Coubertina za účasti osem tímov. Víťazom sa napokon stalo družstvo Termomont, ktoré po bezgólovom finále zdolalo Veľké Kostoľany na pokutové kopy.

 

Marek Šebek sa na turnaji zúčastnil so svojou firmou Marell a zápasy odohral v drese so symbolickým číslom 47, čo predstavuje rok narodenia jeho otca. Tento rok by sa teda Karol Šebek dožíval sedemdesiatky.

 

Tím Marell Trnava viedol Marek Šebek (v spodnom rade uprostred). Foto: Ján Král

 

"Keby žil, určite by ďalej organizoval tento turnaj. Patril k futbalovým nadšencom, miloval aj hudbu. Keď sa dnes stretávam s ľuďmi, s ktorými prichádzal do styku, hovoria o ňom len pozitívne. Aj ja sa snažím podľa jeho vzoru správať k ľuďom férovo, vyjsť im v ústrety, pomôcť druhému akýmkoľvek spôsobom. Nejde len o to, že bol mojím otcom, ale videl som ako okolie na neho pozitívne reagovalo a ako teraz reaguje na mňa, keď sa stretnem s jeho kamarátmi a spolupracovníkmi," dodal Marek Šebek.

 

Podujatie, pravda, nebolo len o futbale, po športových zápoleniach sa sedelo, debatovalo a jedlo. To všetko pri spomienkach na človeka s veľkým Č...

 

 

Mestská polícia? nedocenená práca

V pondelok 1. mája uplynulo 25 rokov, čo je Marcel Mihalik mestským policajtom. Za ten čas sa výkon služby podľa jeho slov výrazne sťažil.

Náčelník piešťanskej mestskej polície Marcel Mihalik. Foto: Ján Král

 

 

"Život v meste je náročnejší. Niekoľkonásobne sa zvýšila motorizácia, vznikol problém s bezdomovcami, vznikajú sociálne výkyvy, ktoré ľudí hádžu na dno a tí sa potom uchyľujú ku krádežiam. Drogovú závislosť sme v 90-tych rokoch tiež ešte v podstate nepoznali v takej miere. Naša práca je čoraz ťažšia, ale chýba zodpovedajúce ohodnotenie," povzdychol si Mihalik.

 

V zbore vedie 45 ľudí, čo je oproti mestám ako Hlohovec či Trnava síce výrazne väčší počet, vychádza to však z toho, že v kúpeľnom meste prechodne žije odhadom až sedem tisíc turistov. Druhá vec je, že do zamestnania má Mihalik niekedy problém získať nových ľudí.

 

"Teraz sme brali do stavu štyroch ľudí a museli sme im doplácať, aby dostávali minimálnu mzdu. Nevieme si s týmto dať rady, nikto nás nepočúva. Keď to takto pôjde ďalej, nebude mať za chvíľu kto funkciu mestských policajtov vykonávať. Keď ľuďom povieme, koľko zarobia, otočia sa medzi dverami. Na konkurze sme mali 25 záujemcov, ledva štyroch sme napokon získali. Ide väčšinou o mladíkov, ktorí ešte nepracovali a preto sú ochotní robiť aj za nižšiu sumu. A to nehovorím, aké problémy sú v meste a čo všetko od nás ľudia vyžadujú. Ide o výrazný tlak a protipól v podobe ohodnotenia práce je nedostačujúci," pokračuje.

 

"Spolu s náčelníkmi iných obecných polícií sa snažíme tlačiť na prezídium policajného zboru, kontaktovali sme aj Ministerstvo práce a sociálnych vecí. Nedarí sa nám ale posunúť veci dopredu," dodal.

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Hlavné správy

Na Sladovníckej skúsia vodičov pribrzdiť ostrovčekom

Na Sladovníckej skúsia vodičov pribrzdiť ostrovčekom

Ostrovček zredukuje dopravu v smere von z mesta len do jedného pruhu. celý článok

Exspartakovec Bališ prestúpil do tretej rakúskej ligy, príjemne ho prekvapila úroveň futbalu

Exspartakovec Bališ prestúpil do tretej rakúskej ligy, príjemne ho prekvapila úroveň futbalu

Igor Bališ patrí k nezabudnuteľným futbalistom trnavského Spartaka. V jeho stopách išli aj jeho synovia Denis... celý článok


reklama

Victory Tip 2017

reklama

Mlyn Mazda Tanex Praktická ambulancia Trnava El Gauco Autoumývareň Industry Fiat Tanex Sedem A-mont Trnava Gašparík 2018 Bábence Remax Sport House Angels 2%

reklama

Aktuálne video

El Maestro mal pred Zlatými Moravcami ťažké rozhodovanie, Kadlec hral so sebazaprením

El Maestro mal pred Zlatými Moravcami ťažké rozhodovanie, Kadlec hral so sebazaprením

Spartak Trnava dohrával zápas v Zlatých Moravciach bez zraneného Matúša Čonku. Ten si podvrtol členok... pozrieť video

AKTUÁLNE POČASIE

Trnava

Piešťany

Bratislava

-2°C
-2°C
-2°C

aktualizácia: 10:00 hod. / Predpoveď počasia - epocasie.eu

Facebook

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka spoločnosti WebHouse, s.r.o.
Copyright © 2010-2011 WebHouse, s. r. o. Všetky práva vyhradené
Právne informácie | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty

Pocitadlo.sk

fiat tanex 17

reklama