Trnavské rybníky
reklama

Proti strieľaniu do mračien vznikla petícia, odborníci súvislosť so suchom odmietajú

AKTUALITY - Región | 10.7.2017, 13.17, prispievatelia

Petíciu proti používaniu protiľadovcových diel podporili za tri dni stovky ľudí.

Proti strieľaniu do mračien vznikla petícia, odborníci súvislosť so suchom odmietajú

Ilustračné foto: Vladimír Kampf

Cukrovar
reklama

 

K petícii proti strieľaniu do búrkových mračien protiľadovcovými delami sa v okolí Trnavy za tri dni prihlásili stovky ľudí. Používaniu týchto zariadení pripisujú aktuálne sucho aj s dôsledkami, ako sú napríklad vyschnuté studne.

 

Delá používa ovocinárska spoločnosť z Veselého na ochranu úrody v ovocných sadoch.

 

Meteorologička Miriam Jarošová žiadnu súvislosť medzi používaním protiľadovcových diel a terajším suchom nevidí. Ľudia podľa nej len hľadajú jednoduché vysvetlenia.

Munipolis Trnava
reklama

 

„Ovocinári si chránia svoju úrodu pred krupobitím, čo je v poriadku. To, že v tejto oblasti neprší, je spôsobené zrážkovým tieňom Malých Karpát,“ vysvetlila Jarošová.

 

Ľudia, ktorí podpisujú petíciu, takýmto vysvetleniam neveria. „Pri akomkoľvek náznaku dažďa sú takmer okamžite použité delá, ktorými sú mraky rozstreľované. Už roky v Hlohovci a okolí riadne nepršalo. Všade je veľké sucho a prach, mizne voda zo studní, záhradkári prichádzajú o úrodu,“ pridala zdôvodnenie k podpisu petície Andrea Palkechová.

 

Petíciu chcú jej iniciátori doručiť Slovenskej inšpekcii životného prostredia.

 

Sťažnosti obyvateľov na používanie generátorov rázových vĺn, čo je odbornejší názov protiľadovcových diel, sa v oblasti okolo Veselého opakujú pravidelne už desať rokov, odkedy ich spoločnosť Plantex začala používať.

 

V minulosti sa generátormi zaoberalo obecné zastupiteľstvo v Rakoviciach a niektorých ďalších obciach.

 

Samosprávy museli konštatovať, že na používanie takýchto zariadení nemajú žiadny dosah, pretože ovocinári nepotrebujú ich súhlas.

 

Ľudia už organizovali aj viaceré petície, ovocinárom však nikto nedokázal, že by ovplyvňovali dažďový cyklus.

 

Spoločnosť argumentuje certifikátom na generátor rázových vĺn, ako aj tým, že rovnaký spôsob ochrany sadov používajú aj ovocinári vo Francúzsku, Španielsku, Rakúsku alebo Belgicku.

 

Podľa Štefana Kollára z Hlohovca, ktorý tiež podporil petíciu, by jednotlivec nemal rozhodovať o daždi a o dianí v prírode. Rozstreľovanie mrakov by podľa neho malo byť zakázané zákonom.

 

SITA

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda balík výhod
reklama
cale clinic
reklama