Slováci pred takmer 17-tisícovou kulisou zdolali v Trnave Slovincov

ŠPORT - Futbal - Spartak | 1.9.2017, 23.11, Ján Král

Trnava zažila parádny futbalový večer! Takmer 17-tisíc divákov videlo v zaplnenej City Arene Štadióne Antona Malatinského v kvalifikačnom zápase Slovenska so Slovinskom veľmi dobrý výkon domáceho tímu a víťazstvo 1:0.

Slováci pred takmer 17-tisícovou kulisou zdolali v Trnave Slovincov

Adam Nemec (v bielom) strelil jediný gól Slovenska. Foto: Juraj Cisár

Slovensko ukázalo proti Slovinsku hlavne v prvom polčase futbal výbornej úrovne. Domáci sa tlačili dopredu, vypracovali si viacero gólových príležitostí, pri mnohých výborne zakročil brankár Oblak, v iných mierili zverenci Jána Kozáka nepresne.

Slováci vysunuli vysoko zónu napádania, súperovi odoberali loptu často až na jeho polovici. Významnú úlohu pri tomto zohral Lobotka, ktorý si zodpovedne plnil úlohu defenzívneho štítu a zároveň presnou rozohrávkou rozohral mnoho nebezpečných slovenský akcií.

Slováci súperovi zatápali, miestami to v slovinskej šestnástke doslova horelo.

Už v 7. minúte pálil Pekarík, následne Weiss zluftoval loptu pri dorážke. Potom mal šancu z päťky Nemec, krátko po ňom pálil Hamšík.

Hostia pohrozili po polhodine hry Iličičom. Potom zahral filigránsky priamy kop Hamšík, Oblak ale znova stihol zareagovať. Do siete sa pýtala aj Nemcova hlavička, Makovu jedovku spoza šestnástky vyrazil.

V závere polčasu mal ešte dobrú pozíciu zo štandarky Weiss, no trafil len do múru a tesne pred hvizdom rozhodcu po Lobotkovom prieniku triafal Pekarík nad bránku.

Po zmene strán sa už Slováci do toľkých šancí nedostávali, stále ale držali loptu na svojich kopačkách a išli za svojím cieľom – víťazstvom.

Veľkú príležitosť na strelenie gólu mal Mak, loptu poslal popod vybiehajúceho Oblaka, no netrafil priestor medzi troma žrďami.

Na štadióne vládla výborná atmosféra. Foto: Juraj Cisár

Hostia mali najväčšiu príležitosť v 70. minúte, keď na center striedajúceho Verbiča Matavž hlavou nedosiahol.

Snaženie slovenského tímu vygradovalo do úspešného konca v 81. minúte. Mak v šestnástke obišiel protihráča, jeho prihrávka na prvú žrď skončila prispením Hamšíka na brvne a odrazenú loptu dotlačil do siete Nemec.

Vežovitý útočník tak podčiarkol svoj poctivý výkon, vpredu bojoval, uhral mnoho ťažkých lôpt a zviedol kvantum náročných súbojov. Keďže ďalší gól nepadol, ten jeho mal prívlastok rozhodujúci.

Lobotkov prienik. Foto: Juraj Cisár

Fanúšikovia Slovinska boli po zápase smutní. Foto: Juraj Cisár

Partia z Ljublany mala pred zápasom dobrú náladu, po stretnutí už asi nie. Foto: Ján Král

Kvalifikačný zápas na MS 2018:

Slovensko – Slovinsko 1:0 (0:0)

Góly: 81. Nemec

ŽK: Mak - Birsa

Rozhodovali: Lahoz – Devis, Palomar (všetci Španielsko)

Diváci: 16896

SLOVENSKO: Dúbravka – Pekarík, Gyömbér, Škriniar, Hubočan – Lobotka – Mak, Kucka (65. Greguš), Hamšík (87. Duda), Weiss (54. Rusnák) - Nemec. Tréner: J. Kozák.

SLOVINSKO: Oblak – Skubic, Mevlja, Cesar, Jokič (9. Milev) – Krhin (80. Rotman), Kurtič – Iličič, Birsa (60. Verbič), Vetrih – Matavž. Tréner: S. Katanec.

Ján Kozák (tréner Slovenska): „Chlapci vedeli, čo chcú hrať, čo majú hrať. Od prvej minúty som bol milo prekvapený s akou ľahkosťou a uvoľnenosťou hrajú tak dôležitý zápas po psychickej stránke. Prvý polčas bol fantastický. Mali sme veľa šancí, bál som sa, aby sme neinkasovali. Výborná bola atmosféra, prístup chlapcov bol 90 minút výborný, každý, kto futbal videl, si prišiel na svoje.

Bol to kolektívny výkon, zišlo sa 24 ľudí s veľkou futbalovou kvalitou. Mám z toho dobrý pocit, nebojím sa o slovenský futbal, máme aj mladých hráčov, ktorí dokážu zaskočiť za skúsených. Pri stopéroch som dlho nebol rozhodnutý, rozmýšľal som o Mazáňovi.

Svojím spôsobom mi pomohol, na zraz prišiel s problémovým trieslom. V stredu už nemohol, trénoval len individuálne. Nechcel som riskovať rýchle zranenie, nechcel som rozbiť súčinnosť strán. Pekarík a Mak sú na seba zvyknutí, Weiss potrebuje defenzívnejšieho hráča k sebe.

Potešil ma hlavne Gyömbér, od Škriniara som očakával, že bude hrať dobre. Lobotka si zaslúžil byť skôr v reprezentácii, už nikdy neurobím chybu, že prisľúbim, že nebudem zasahovať do kádra 21-tky. Hodil som ho do vody, je to dobrý futbalista, do budúcna sa máme o koho oprieť.“

Srečko Katanec (tréner Slovinska): „Slováci si zaslúžili víťazstvo, vo všetkých oblastiach boli lepší, vzdorovali sme 70 minút, v závere nám chýbali sily, dostali sme vtedy aj gól. Chýbalo nám v zápase viac pohybu a agresivity. Kvalita bola na strane Slovákov, mali sme problémy s niektorými hráčmi, ktorí neprišli na zraz. Problém nastal aj pri rýchlom vynútenom striedaní. Po zmene strán sme museli striedať i hráčov, ktorým odchádzali sily, pretože vo svojich kluboch nehrávajú a prejavilo sa to.“