Používaním stránok trnavskyhlas.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac info OK

Rybníky

reklama

Štvrtok 22. 2., meniny má Etela, zajtra Roman(a).Význam mien.

Tréner Spartaka Nestor El Maestro: Získali sme si rešpekt u súperov, to je pozitívne

Vydané 10.11.2017 o 15.51, autor Ján Král

pošli na vybrali.sme.sk

Na Slovensku ho poznal málokto. Nestor El Maestro prišiel do trnavského Spartaka ako muž s výborným trénerským životopisom, veď robiť asistenta v Schalke 04, Hannoveri či Austrii Viedeň sa nepodarí hocikomu. Stála však pred ním výzva ukázať, že zvládne aj úlohu hlavného kouča.

Tréner Spartaka Nestor El Maestro: Získali sme si rešpekt u súperov, to je pozitívne

Nestor El Maestro sa takto tešil z víťazstva v Trenčíne. Foto: Lukáš Grinaj


reklama

 

V pätnástich ligových zápasoch aktuálnej sezóny Fortuna ligy pod jeho vedením spartakovci dvanásťkrát vyhrali, raz remizovali a len dvakrát prehrali. Nestor El Maestro pochybovačom o jeho schopnostiach lepšiu odpoveď dať hádam ani nemohol.

 

 

Viete, čo pre trnavský futbal znamená rok 1973?

- Nie som si úplne istý kam smerujete, ale pravdepodobne máte na mysli, že Spartak získal v tomto roku poslednýkrát titul.

Victory TIP in

reklama

 

 

Áno. Keď sa skončí aktuálna sezóna, bude to už 45 rokov. Stále odmietate úvahy o spájaní Spartaka s titulom?

- Viem, aké pocity zažívajú fanúšikovia a ľudia v tomto meste. Dostával som podobné otázky už pred sezónou, keď sme za sebou ešte nemali žiaden zápas. Predpokladám, že niečo podobné sa opakuje každý rok. Mám s tým trochu skúsenosti z nemeckého Schalke 04, kde bola situácia podobná. Tiež je to veľký bundesligový klub, možno má najlepších fanúšikov v krajine a tiež sú posadnutí ziskom titulu po viac ako polstorčí. Ale nedarí sa.

 

 

Rozumiem, že z trénerského hľadiska sa tvrdeniu o útoku na titul logicky vyhýbate. No, čo ak by vaši zverenci vyhrali nad Ružomberkom gólom zo záveru a ešte by ste tak zvýšili svoj náskok na čele tabuľky? Boli by ste optimistickejší vo vyjadreniach?

- Schopnosti každého trénera sú posudzované podľa rozdielu medzi očakávaniami a výsledkami. Tak je to v každom klube. Je nastavená určitá latka, ak ju prekonáte, ste dobrý tréner, ak nie, označia vás za slabého kouča. Takmer každý tréner na svete sa snaží hovoriť skôr o nižších očakávaniach.

 

Netvrdím, že sa toto snažím robiť. Iba sa pokúšam vysvetliť, že to čo si myslím a hovorím, je realita. Stále sme len v prvej časti sezóny a nie je seriózne hovoriť o získavaní trofejí.

 

Čaká nás ešte veľa zápasov na jar, samozrejme, máme teraz veľmi dobrú pozíciu. Na druhej strane, nikde nie je garantované, že napr. o dve kolá neskôr bude stále náš deväťbodový náskok platiť.

 

Foto: Lukáš Grinaj

 

 

V zápase s Ružomberkom ste si za druhý polčas zaslúžili vyhrať, hra vyzerala solídne, súpera ste mali na lopate. Čo ste hovorili hráčom krátko po zápase?

- Povedal som niečo podobné ako vy teraz. Každý môže posúdiť, že sme boli lepším mužstvom. Ale rozprávanie o tom, kto si viac zaslúžil vyhrať, je zbytočné. Bavíme sa o profesionálnom športe, je to o súťažení. Ružomberok sa pokúsil získať bod, podarilo sa mu to.

 

Pre mňa je skôr veľmi zaujímavé a pozitívne, ako sa veci zmenili od začiatku sezóny. Získali sme si rešpekt, ak aj nie úplne v médiách, ale určite u súperov.

 

Na začiatku sezóny sa nám veľa šancí nedávalo, teraz, keď hráme proti kvalitným tímom ako sú Dunajská Streda či Ružomberok, vidno od prvých minút, že súperi by boli veľmi šťastní, ak by získali aspoň bod. Tak ako keď hrajú v Žiline. Toto je pozitívne.

 

 

Aký máte pocit z najbližšieho zápasu Spartaka na Slovane?

- Je to veľký súboj pre fanúšikov i hráčov, špeciálny zápas, derby. Chlapcom nebude chýbať špeciálna motivácia, ide z imidžového hľadiska o dôležitejší zápas ako ostatné v lige. Pre mňa osobne však nie. Je to liga, tri body sú rovnaké ako v každom inom zápase. Pripravíme sa tak, aby sme duel zvládli čo najlepšie.

 

 

Ak by ste vyhrali a Dunajská Streda zakopla, potvrdíte v derby pozíciu jesenných majstrov. To by bolo krásne poďakovanie pre fanúšikov, ktorí vycestujú za podporou klubu na Pasienky. Čo vy na to?

- Bolo by to krásne v akejkoľvek konštelácii. Počul som, že sa na Pasienky chystá veľa priaznivcov Spartaka. Budú pre nás veľkou podporou. Čím menší klub ste, o to viac podpora z hľadiska zaváži. Real Madrid hrá veľký zápas každý týždeň, atmosféra jeho hráčmi nepohne. Pre nás je však podpora ľudí  veľmi podstatná, ukazuje sa to aj na výsledkoch zo súperových ihrísk.

 

 

Ak si odmyslíme finančnú silu Slovana, čo by mal Spartak urobiť, aby mal väčšie šance na titul?

-  Pracoval som na veľa rôznych miestach a sledoval futbalový život veľmi pozorne. V dlhodobom horizonte nie je nič, čo by Atletico Madrid mohlo urobiť, aby bolo lepšie ako Real Madrid.

 

To platí prenesene na Spartak. Musíme akceptovať, že sme menší. Tak ako rakúsky minister financií nemôže urobiť nič, aby ekonomika krajiny bola dlhodobo silnejšia ako nemecká. Nie je to možné. Štartovacie pozície sú úplne iné.

 

Avšak, v kratšom úseku je veľa vecí možných. Atletico môže hrať na úrovni Realu povedzme dva, tri možno päť rokov. Na začiatku sezóny som povedal, že vyhrať titul je utópia, pretože v lige sú väčšie kluby ako Spartak.

 

Čo sa muselo stať, aby Valencia bola majstrom v Španielsku? Hrala fantasticky a zároveň Real s Barcelonou mali zlú sezónu. Podobné je to v Nemecku, kde kraľuje Bayern.

 

Aktuálna sezóna slovenskej ligy je trochu zvláštna, pretože Žilina ani Slovan nezažívajú zlý ročník. Získali rešpektovateľné množstvo bodov. Nedá sa hovoriť o veľkých krízach v týchto kluboch. Získali takmer dva body na zápas, čo je dobré. Problém, ktorý majú, je, že nikto si nemyslel, že Spartak získa toľko bodov, ako získal.

 

 

Ako to funguje na lavičke Spartaka počas zápasov? Dáte na rady svojich spolupracovníkov z realizačného tímu, alebo sa rozhodujete len vy?

- Rozhodujem sa podľa seba, ale pred veľkými rozhodnutiami ako je polčasová prestávka a príhovor smerom k hráčom, prípadne zásadné zmeny v zostave či pred striedaniami si zvyčajne vypočujem názor brata Nikona.

 

 

Zvykne váš názor Nikon zmeniť, alebo ho väčšinou potvrdí?

- Vyrastali sme spolu, trávime pokope veľa času. Niekedy máme rovnaké nápady, niekedy rôzne. Občas je aj jeho myšlienka lepšia ako moja.

 

 

Po zápase s Dunajskou Stredou prišiel medzi tešiacich sa hráčov priamo na ihrisko majiteľ klubu Vladimír Poór. Pred zrakmi divákov podal ruku a pogratuloval k víťazstvu aj vám. Komunikujete so šéfom klubu pravidelne? Ako funguje váš vzťah?

- Nestretávame sa často, dlhšie sme spolu hovorili možno štyrikrát. Zvyčajne debatujeme o futbale a Spartaku, o tom čo sa udialo v klube. Je to zaujímavý muž, teším sa z jeho spoločnosti. Denne som však v kontakte skôr s funkcionármi Pavlom Hoftychom a Dušanom Keketim.

 

 

Stredopoliar Anton Sloboda sa vrátil do klubu počas rozbehnutej sezóny. Zmluvu má však len do zimy. Už ste sa s ním rozprávali o tom, či zostane v Trnave?

- Ja osobne nie, pretože to nie je moja práca. Viem však, že hovoril so zástupcami klubu. Veľmi dúfam, že podpíše predĺženie kontraktu aspoň na rok a pol. Od jeho návratu je veľmi dôležitou súčasťou nášho tímu, výborne zaskočil Greššáka v čase zranenia nášho kapitána. Pokračuje v načatom trende, veľmi rád by som ho mal vo svojom mužstve aj pre druhú časť sezóny.

 

Foto: Lukáš Grinaj

 

 

Lukáš Greššák sa od návratu po zranení zatiaľ nezmestil do zostavy. Stredová formácia je momentálne nabitá, uvažujete s ním prípadne aj na post stopéra, kde hrával minulú sezónu?

- Všetko je možné, ale vidím v ňom stredového hráča. Martina Tótha zase vnímam ako stredného obrancu. Pre mňa je dôležité, že máme dobre pokryté kľúčové pozície v tíme - stred obrany a defenzívnych záložníkov.

 

Ivan Hladík a Martin Tóth sú na úroveň Fortuna ligy veľmi dobrí hráči. Naša kvalita zostáva rovnaká bez ohľadu na to, kto z nich hrá po boku Borisa Godála.

 

Posty stredových hráčov v zálohe sú pre mňa veľmi podstatné a som šťastný, že podľa môjho názoru, máme v našom klube troch z piatich najlepších hráčov vo Fortuna lige na týchto postoch.

 

 

Plánujete v zime hráčske zmeny, príchody či odchody?

- Predpokladám, že prídem k určitým zmenám, tak ako v každom mužstve. Neočakávam však veľa pohybov, pretože chlapci veľmi dobre pracovali. Niektorí hráči, ktorí nenastupujú pravidelne, zrejme budú chcieť hrávať väčší časový úsek.

 

Možno nás požiadajú, aby boli uvoľnení do pôsobísk, kde dostanú možnosť na väčšiu minutáž. Smerom do kádra očakávam maximálne jedného hráča, ktorý nám môže pomôcť v druhej časti sezóny.

 

Nevyvíjam však tlak, aby klub týmto smerom niečo robil, pretože môj mančaft funguje. Ak nájdeme hráča, ktorý skutočne pozdvihne kvalitu našej základnej jedenástky a taktiež jeho psychologický profil bude vhodný do nášho tímu, bolo by pekné priviesť ho. Ako však hovorím, netlačím na to.

 

 

Máte aj predstavu, ktorý post by ste chceli posilniť?

- Veľa závisí od Štefana Pekára. Dúfam, že práve on bude mojim "novým" hráčom v tíme. Dúfam, že sa uzdraví a v januári sa zapojí do plnej prípravy s tímom. Nezabúdajme, aký dôležitý bol jeho vklad pre mužstvo v úvode sezóny.

 

Na pozícii číslo 10, resp. druhého útočníka, máme pri jeho neúčasti trošku úzky výber. Jano Vlasko a Marvin Egho hrajú samozrejme veľmi dobre, taktiež Kubilay Yilmaz keď naskočil do hry, zapadol do tímu. V strede ofenzívy však máme užší výber.

 

VIDEO - Takto prejavil radostné emócie pri obrate zápasu s Nitrou:

 

S tímom trénovali nedávno mladíci Csáno, Mesík a Martinko, pred nimi Kiss a Nebyla. Prečo práve títo chlapci dostali príležitosť okúsiť atmosféru A-mužstva?

- Je to normálne a robia to aj v iných kluboch, že počas reprezentačnej prestávky pozvú mladé talenty do prípravy áčka. Považujem za dôležité ukazovať mladým hráčom, že majú otvorenú cestu do prvého tímu a že ich vývoj je sledovaný. Csáno a Mesík sú hráčmi sedemnástky, ktorá zažíva veľmi dobrú sezónu. Odporučili ich mládežnícki tréneri ako chlapcov s veľkým potenciálom do budúcnosti.

 

 

Ako vnímate reprezentačné prestávky z pohľadu klubového trénera? Sú prínosom alebo skôr mužstvo brzdia?

- Nie som prezidentom FIFA, aby som mohol niečo zmeniť. Všeobecne z psychologického hľadiska, ak sa vám darí, reprezentačná prestávka vám príliš vhod nepríde. A naopak, keď sa vám nedarí, aspoň zahodíte za hlavu negatívne skúsenosti. Reprezentačná pauza je trochu nudná, pretože nehráme zápasy. Trávime čas tým, aby sme ešte zlepšili našu výkonnosť a futbalové schopnosti. Dá sa hovoriť o akomsi tréningovom minikempe.

 

 

Pochádzate zo Srbska, mladosť ste ale prežili v Anglicku, vyjadrili ste sa, že doma sa cítite vo Viedni. Ktoré národné mužstvo vlastne považujete za svoje a najviac prežívate jeho zápasy?

- To je ťažké povedať. Mám rád všetky tieto krajiny. Keď Nemecko hrá napr. proti Francúzsku alebo Holansku, teším sa, keď Nemci vyhrajú. Táto krajina mi totiž dala veľa, nie iba peniaze. (smiech)

 

Poznám niektorých nemeckých reprezentantov a rád vidím, keď sa im darí. Veľká otázka nastáva, keď hrajú proti sebe krajiny, s ktorými mám niečo spoločné.

 

Ťažko povedať, či som väčším fanúšikom Srbska alebo Anglicka. Nespomínam si, že by nastúpili v poslednom čase proti sebe, takže neviem momentálne povedať, ktorý z tímov by bol bližší k môjmu srdcu.

 

 

Z môjho pohľadu máte výhodu, že môžete od Spartaka raz za čas „utiecť“ do Viedne, kde žijete a na chvíľu od všetkého vypnete. Alebo sa vám stáva aj tam, že vás niekto zastaví na ulici a pýta sa na trnavský futbal?

- Nie som vo Viedni tak známy, aby ma ľudia zastavovali na ulici a pýtali sa na futbalové veci. Popravde, o slovenský futbal sa v Rakúsku až tak veľmi nezaujímajú. To je podobné ako napr. keď sa opýtate Talianov na poľský futbal, tiež o ňom veľa nevedia.

 

Každopádne, futbalový svet je malý a môžem povedať, že od futbalistov či trénerov vo Viedni dostávam otázky aj na to, ako sa nám darí a čo je nové v slovenskom futbale.

 

Rakúšania sa však viac zaujímajú o Egha a Pehlivana ako o samotný Spartak. Ale myslím, že to je normálne. Aj vás viac trápi, ako hral Hamšík, než samotný Neapol.

 

 

Pýtajú sa vás na Egha a Pehlivana aj rakúski novinári?

- Nie, pretože sa snažím vyhýbať kontaktu s novinármi najviac ako sa dá. Ale videl som niekoľko článkov o Marvinovi a Yasinovi, ktoré boli pozitívne napísané.

 

Foto: Juraj Cisár

 


Z iného súdka - nielen o futbale

Kto je podľa vás lepší Messi alebo Ronaldo?

- Messi je určite lepší hráč. Každý kto robí futbal zvnútra, vám povie to isté. Ronaldo je hráč zaujímavejší pre fanúšikov.

 

Všimol som si, že si občas zapálite cigaretu. Chodíte fajčiť aj krátko po zápase?

- Viem, že to nie je dobrý zvyk. V klube je viacero fajčiarov, takže na pozápasovej cigarete človek zvyčajne nie je sám.

 

Obľúbili ste si v Trnave nejaký podnik, kam radi zájdete na kávu?

- Trnava ma veľmi milo prekvapila, čo sa týka gastronómie a kaviarní. Nie som veľký "cestovateľ" po meste. Každopádne, bývam v centre a na trase medzi štadiónom a mojím trnavským domovom, sa nachádza viacero podnikov, kam rád zájdem. Menovať ich nebudem.

 

Aký štýl hudby počúvate?

- Nie som zrovna veľký hudobný fanúšik, vypočujem si čokoľvek. Už si však zvykám na staršie slovenské rockové pesničky, pretože trávim veľa času so svojím realizačným tímom a tréner brankárov Pavel Kamesch vyzerá byť na túto muziku expert. Všetci väčšinou počúvame hudbu, ktorá nás oslovila v tínejdžerskom veku. Taký Blur ma baví dodnes.

 

Blíži sa plesová sezóna, je vám blízky takýto štýl zábavy?

- Sezóna plesov a bálov je vo Viedni niečo veľmi dôležité. Snažím sa zostať mimo týchto udalostí, pretože nerád vyzerám hlúpo. A keď tancujem, tak to tak obvykle dopadne.

 

Ste veriaci?

- Nechodievam pravidelne do kostola. Svadbu sme však s manželkou mali v kostole, moje deti sú baptisti. Mám svoju vieru, ale nenavštevujem omše.

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Hlavné správy

Okresný úrad zamietol hromadné odvolanie proti zahusťovaniu sídliska

Okresný úrad zamietol hromadné odvolanie proti zahusťovaniu sídliska

Zelenú novostavbe dali najskôr poslanci Mestského zastupiteľstva v Trnave, ktorí pre ňu menili územný plán. celý článok

Vrahovi Mareka Kalužu z Vrbového zvýšili trest, odsedí si 21 rokov

Vrahovi Mareka Kalužu z Vrbového zvýšili trest, odsedí si 21 rokov

K pôvodnému trestu odňatia slobody na 19 rokov pribudli Róbertovi Reškovi ďalšie dva roky za lúpež fotoaparátu. celý článok

Victory Tip 2017

reklama

Jazierce Mazda Tanex Praktická ambulancia Trnava El Gauco Autoumývareň Industry Fiat Tanex Sedem A-mont Trnava Gašparík 2018 Bábence Remax Sport House Angels 2%

reklama

Aktuálne video

El Maestro mal pred Zlatými Moravcami ťažké rozhodovanie, Kadlec hral so sebazaprením

El Maestro mal pred Zlatými Moravcami ťažké rozhodovanie, Kadlec hral so sebazaprením

Spartak Trnava dohrával zápas v Zlatých Moravciach bez zraneného Matúša Čonku. Ten si podvrtol členok... pozrieť video

AKTUÁLNE POČASIE

Trnava

Piešťany

Bratislava

-1°C
-1°C
-1°C

aktualizácia: 22:00 hod. / Predpoveď počasia - epocasie.eu

Facebook

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka spoločnosti WebHouse, s.r.o.
Copyright © 2010-2011 WebHouse, s. r. o. Všetky práva vyhradené
Právne informácie | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty

Pocitadlo.sk

fiat tanex 17

reklama