Používaním stránok trnavskyhlas.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac info OK

Trnavské rybníky

reklama

Piatok 23. 3., meniny má Adrián, zajtra Gabriel.Význam mien.

Negatívne odozvy na chystaný pochod čertov riešili už aj piešťanskí poslanci

Vydané 15.12.2017 o 08.00, prispievatelia

pošli na vybrali.sme.sk

Nepredpokladali sme, že nevinné detinské divadielko môže vyvolať takú vlnu emócií, uviedli organizátori prvého ročníka Pochodu čertov.

Negatívne odozvy na chystaný pochod čertov riešili už aj piešťanskí poslanci

Plagát k Pochodu čertov. Zdroj: organizátori


reklama

 

Primátor Piešťan Miloš Tamajka má podniknúť také kroky, aby sa v nedeľu v meste nekonal ohlásený Pochod čertov. Vyplýva to z uznesenia, ktoré vo štvrtok na zasadnutí mestského zastupiteľstva schválili poslanci.

 

Pochod čertov, ktorý organizuje súkromná spoločnosť, čelí vlne kritiky zo strany mestských poslancov, obyvateľov mesta aj predstaviteľov cirkvi.

 

Prekáža im adventný termín, vidia v ňom však aj oslavu zla. Petíciu proti tejto akcii podpísalo viac ako 2 500 ľudí.

Porta

reklama

 

Organizátori rátajú s účasťou asi štyridsiatich postáv v maskách čertov a veľkým záujmom verejnosti o toto podujatie.

 

Primátor Tamajka poslancom povedal, že jeho možnosti sú v prípade zákazu Pochodu čertov len veľmi obmedzené.

 

,,Ako primátor nemôžem rozhodovať na základe emócií, ale len v súlade so zákonmi. Organizátor si splnil oznamovaciu povinnosť a mesto nemá možnosť takúto ohlásenú akciu zakázať,“ vysvetľoval.

 

S organizátormi sa snažil dohodnúť na inom termíne akcie, tí však podľa neho odmietli ustúpiť. Jedinou možnosťou je podľa Tamajku uvažovať o zákaze podujatia z dôvodu obmedzovania verejnej dopravy.

 

Pochod čertov má byť novinkou piešťanských Vianočných trhov. Podľa organizátorov zo spoločnosti B@R Group ide o starovekú tradíciu, ktorá sa z rakúskych Álp postupne rozširuje aj do ďalších krajín Európy.

 

,,Nepredpokladali sme, že nevinné detinské divadielko môže vyvolať takú vlnu emócií, ktoré často nemajú racionálny základ, respektíve vyplývajú zo šírenia dezinformácií,“ uviedla spoločnosť pre agentúru SITA v písomnom stanovisku.

 

V príprave Pochodu čertov mieni pokračovať, riskuje však, že v budúcnosti príde o možnosť organizovať v Piešťanoch Vianočné trhy.

 

Mestské zastupiteľstvo v Piešťanoch schválilo aj ďalšie uznesenie, ktoré by malo viesť k zmene zmluvy o spolupráci pri ich organizovaní.

 

SITA

 

Kompletné stanovisko organizátorov Pochodu čertov

Vážené dámy a páni, prekvapil nás na jednej strane obrovský záujem tisícov ľudí o akciu, rovnako však aj reakcie odporcov akcie a najmä dezinformácie, ktoré sa o akcií šíria.

 

Keďže veľká časť organizačného tímu sú rovnako veriaci ľudia, prekvapila nás dezinformácia, že sa jedná o zámerné šírenie zla a podobne.

 

Iba pripomenieme, že od prvého ročníku Vianočných trhov podporujeme šírenie nielen ľudových folklórnych, ale najmä kresťanských tradícií – o čom svedčí napr. zorganizovanie prvej verejnej svätej polnočnej omše na námestí zorganizovanej na našu prosbu (nakoľko aj pápež František povedal, choďte von medzi ľudí a šírte slovo Božie medzi ľudí) rovnako aj každoročné príhovory predstaviteľov cirkvi na našom podujatí.

 

Keď sme zvažovali akciu, preštudovali sme si históriu podujatia a jeho filozofiu. Predpokladali sme, že s podujatím nebude takmer žiadny problém keďže sa teší mimoriadnej obľube v celej Európe, napríklad aj v susedných kresťansky založených Čechách kde návštevnosť presiahne aj v malých mestečkách často 10 000-20 000 návštevníkov.

 

Nepredpokladali sme, že nevinné detinské divadielko môže vyvolať takú vlnu emócií, ktoré často nemajú racionálny základ, respektíve vyplývajú zo šírenia dezinformácií.

 

Niektoré z nich chceme vyvrátiť:
http://www.stnicholascenter.org/pages/italy/

V centre Kresťanstva, v Taliansku chodia Krampusovia v sprievode Mikuláša a Anjelov (ako môžete vidieť na fotografiách na stránke venovanej histórií sv. Mikuláša viď. link hore) podobne to bude aj u nás.

Ďalší článok od prestížneho časopisu NATIONAL GEOGRAPHIC vysvetľuje históriu: https://news.nationalgeographic.com/news/2013/12/131217-krampus-christmas-santa-devil/


"The mythical Krampus is meant to whip children into being nice."

 

Mýtický Krampus má viesť deti k tomu aby boli dobré, v štýle ak nebudeš dobrý zoberie ťa čert, veta ktorou sa deťom už dlhé desaťročia vysvetľuje pojem medzi dobrom a zlom.

V článku sa ďalej píše „Krampus was created as a counterpart to kindly St. Nicholas, who rewarded children with sweets. Krampus, in contrast, would swat "wicked" children and take them away to his lair.“

V preklade: Krampus bol vytvorený ako protiklad Mikuláša, ktorý obdarováva dobré deti sladkosťami, zatiaľ čo Krampus berie zlé deti zo sebou. To sa uvádza v článku. Táto divadelná postavička teda nebola vytvorená na propagáciu zla, práve naopak – aby pred zlom odradzovala, strašila a ukázala im rozdiel medzi dobrom a zlom!

Samozrejme cieľom nie je strašiť tie najmenšie citlivé deti, rovnako ako s nimi nepozeráte televízne noviny, alebo akčné filmy. Krampus má pripomenúť aj nám dospelým aká škaredá a odvrátená je strana zla.

 

Rovnako sú čerti a ich hrôzostrašné sochy zobrazení na mnohých významných kostoloch ako napríklad na svetoznámom Kolner Dome v Nemeckom Kolíne nad Rýnom, nie ako propagácia zla, práve naopak ako odstrašujúci príklad.

 

Čo sa týka histórie podujatia, realita je taká, že s veľkou pravdepodobnosťou sa jedná o zvyk, ktorý sa pred stáročiami vyskytoval aj na našom území, rovnako ako napr. pálenie Moreny.

 

Dnes sa uskutočňuje v rôznych nielen Germánskych, ale aj Slovanských krajinách, Českej republike, Slovinsku, Chorvátsku a podobne a teší sa desaťtisícovým návštevnostiam.

 

Priatelia, chceme Vás porosiť, aby ste sústredili svoju pozornosť a energiu na skutočné zlo a problémy, ktoré sa dejú v dnešnom svete a v našej krajine, ktorých naozaj nie je málo a sú často prehliadané – nepovšimnuté či ignorované.

 

Vo svete je mnoho vojen, konfliktov pri ktorých zbytočne zomierajú ľudia (a bohužiaľ zdrojom týchto konfliktov sú často iracionálne veci či boj medzi skupinami ľudí s odlišným svetonázorom či náboženstvom), áno aj im môžte pomôcť napríklad podporou neziskových organizácií v postihnutých krajinách.

 

Väčšina svetových konfliktov však vzniká najmä nedostatkom porozumenia, tolerancie a mierumilovnej komunikácie. Tieto konflikty sú skutočným zlom proti ktorému treba naozaj bojovať.

 

Nečakali sme také vypäté emócie kvôli obyčajnej z nášho pohľadu až detinskej tradícií, ktorá nikdy nemala oslavovať žiadne zlo ako sa mylne dezinformuje, práve naopak má pred ním odstrašiť.

 

Čo sa týka informácie, že čerti môžu vystrašiť náhodných okoloidúcich, súčasťou pochodu budú aj zábrany, očakávame tisícovú návštevnosť a tak sa k čertom dostanú iba tí ktorí majú o podujatie skutočne záujem, cez dav ľudí ich z diaľky istotne nebude vidieť.

 

Chápeme, že ľudia sú rôzni a každý má iný názor. Zatiaľ čo tisíce ľudí sa na podujatie tešia, iní by ho najradšej zakázali. Žijeme však v modernom svete, ktorý by sa mal zakladať na hodnotách slobody a tolerancie v štýle „ak niekomu niečo priamo neškodí a neporušuje zákon je to jeho slobodná vôľa a právo“.

 

Ak začneme obmedzovať iné skupiny ľudí len kvôli osobnému názoru, sympatiám vytratia sa z našej spoločnosti hodnoty slobody, porozumenia a tolerancie čo môže prerásť až k rôznym formám utláčania či diktatúry.

 

Chceli by sme Vás poprosiť, obe strany, prívržencov aj odporcom podujatia, aby ste medzi sebou našli toleranciu a pochopenie namiesto nekonečných a nezmyselných hádok na internete a aby sme trávili najkrajšie sviatky v roku v pokoji, mieri a harmónií. Prajeme Vám všetko dobré a krásne zasnežené Vianoce v kruhu rodiny.

 

PIEŠŤANSKÉ VIANOČNÉ TRHY, B&R GROUP, s.r.o.

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Hlavné správy

Ultras Spartaka sa vracajú na tribúny, chcú vytvoriť skvelú atmosféru

Ultras Spartaka sa vracajú na tribúny, chcú vytvoriť skvelú atmosféru

Ultra fanúšikovia Spartaka sa vracajú na tribúny. Oznámili to vo štvrtok vo vyhlásení prostredníctvom svojej... celý článok

Na Kopánke prišlo k dopravnej nehode, vozidlo zramovalo verejné osvetlenie

Na Kopánke prišlo k dopravnej nehode, vozidlo zramovalo verejné osvetlenie

K vážnym zraneniam podľa predbežných informácií našťastie neprišlo. celý článok

Victory Tip 2017

reklama

Synagóga Café Mazda Tanex Praktická ambulancia Trnava El Gauco Autoumývareň Industry Fiat Tanex A-mont Trnava Gašparík 2018 Bábence Remax Sport House Marell Angels 2%

reklama

Aktuálne video

Spartak doma remizoval so Žilinou, na gól čakali diváci márne

Spartak doma remizoval so Žilinou, na gól čakali diváci márne

Spartak Trnava remizoval v druhom kole nadstavbovej časti so Žilinou 0:0. Diváci gól nevideli, napriek prevahe andelov... pozrieť video

AKTUÁLNE POČASIE

Trnava

Piešťany

Bratislava

4°C
2°C
4°C

aktualizácia: 19:00 hod. / Predpoveď počasia - epocasie.eu

Facebook

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka spoločnosti WebHouse, s.r.o.
Copyright © 2010-2011 WebHouse, s. r. o. Všetky práva vyhradené
Právne informácie | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty

Pocitadlo.sk

fiat tanex 17

reklama