Používaním stránok trnavskyhlas.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac info OK

Rybníky

reklama

Sobota 24. 2., meniny má Matej, zajtra Frederik(a).Význam mien.

Gádošiho zvolili za predsedu regionálneho futbalového zväzu, chce ukončiť dobu temna

Vydané 13.1.2018 o 07.00, autor Ján Král

pošli na vybrali.sme.sk

Na post predsedu Západoslovenského futbalového zväzu sa vracia Ladislav Gádoši. Rozhodli o tom delegáti volebnej konferencie ZsFZ, ktorá sa uskutočnila v piatok v Nitre.

Gádošiho zvolili za predsedu regionálneho futbalového zväzu, chce ukončiť dobu temna

Ladislav Gádoši aj krátko po zvolení vyzval futbalových činovníkov na spoluprácu. Reprofoto: youtube.com


reklama

 

Trnavčan Gádoši získal v prvom kole tajných volieb 32 hlasov, jeho konkurenti Pavol Šípoš 8 a Róbert Šuník 21. Keďže však z celkového počtu 62 prítomných delegátov bola potrebná v prvom kole kvalifikovaná väčšina, teda 44 hlasov, čo nedosiahol žiaden z uchádzačov, muselo prísť na rad druhé kolo.

 

V tom už sa rozhodovalo iba medzi Gádošim a Šuníkom, víťazovi stačila nadpolovičná väčšina preferencií. Gádoši napokon dostal 41 hlasov, Šuník 20. V oboch kolách bol jeden hlas prítomného delegáta neplatný.

 

Ladislav Gádoši už na čele Západoslovenského futbalového zväzu stál, post opustil na jeseň v roku 2015, keď po napätých vzťahoch vo futbalovom hnutí na funkciu abdikoval.

Victory TIP in

reklama

 

 

Gádoši bol aj kritický

Pred volebným aktom mali kandidáti možnosť predstaviť delegátom svoje názory a vízie. Ladislav Gádoši vo svojom príhovore kritizoval vzťahy vo výkonnom výbore ZsFZ.

 

"Túto dobu temna treba spoločným úsilím skončiť," povedal Gádoši, ktorý vyzval na spoluprácu všetkých činovníkov futbalu.

 

Dotkol sa aj práce jednotlivých komisií ZsFZ. "Do maximálnej miery treba staviť na kartu odbornosti bez ohľadu na územnú príslušnosť. Budem poctený, ak sa členmi komisií stanú aj niektorí z klubových funkcionárov."

 

Vo svojej reči ďalej poukázal na ústup ZsFZ z pozícií v rámci Slovenska. Na mládežníckej úrovni síce ocenil rastúci počet družstiev prípraviek, zároveň ale vytkol pokles dorasteneckých družštiev.

 

Zväz podľa neho musí urobiť maximum, aby svojím efektívnym riadením spravil maximum pre udržanie hráčov pri futbalu až do mužského veku vrátane.

 

Zároveň apeloval ešte pred štartom jarnej časti na "rozumné stanovisko k rozsahu povinnosti mládežníckych družstiev v otázke štartu dospelých a to minimálne na úrovni piatych líg" a nabádal k zvolaniu mimoriadnej konferencie ZsFZ za účelom vyriešenia problematického počtu účastníkov v niektorých ligách.

 

Gádoši ďalej vyjadril pocit, že SFZ si uvedomuje význam regionálnych a oblastných štruktúr. Jedným dychom ale pridal, že štát by mal zlepšiť financovanie športu a zvýšiť počet hodín telesnej výchovy na školách.

 

Zákon o športe by podľa jeho názoru mal vytvoriť priestor na daňové úľavy pre podnikateľov, ktorí podporujú šport.

 

 

Ako ďalej poznamenal, uvedomuje si, že zväzu chýbajú marketingoví partneri a zo svojej pozície bude chcieť pracovať i na tejto oblasti.

 

Hovoril aj o rozhodcoch, ktorých počet sa znižuje a zároveň klesá krivka ich výkonnosti. Prekonať to chce okrem iného aj vzdelávaním a prácou s mladými arbitrami.

 

V súvislosti s budovaním infraštruktúry štadiónov sa dotkol aj financií. "Mrzí ma presun vážnych finančných prostriedkov vo výške 750-tisíc eur zo Serede do Michaloviec a mám informáciu, že z Prievidze by sa mali presúvať peniaze do Martina, čiže do iného regiónu."

 

Každý z kandidátov, Gádošiho nevynímajúc, upozornil na potrebu prepracovania stanov ZsFZ. V skratke rozprával aj o mnohými klubmi kritizovanom prestupovom poriadku.

 

"Určite ešte treba popracovať na finančnom zatraktívnení práce s mládežou aj pomocou prestupových a ďalších súvislostí. Dosiahnutie stavu úplnej spokojnosti však bude veľmi ťažká úloha," dodal Ladislav Gádoši.

 

 

Šípoš cítil napätie vo zväze

Doterajší predseda ZsFZ Pavol Šípoš bol vo funkcii zhruba 22 mesiacov. Vo svojej reči zložil odpočet práce, vyzdvihol aktivity, ktoré sa podarili spraviť. Poukázal však tiež na problémy vo vnútri zväzu, ktoré majú aj vzťahové línie a boje, s ktorými sa tiež musel vyrovnávať.

 

Výkonný výbor by podľa jeho názoru nemal mať súčasné zloženie, zaradil by doň zástupcov rozhodcov, trénerov, klubových funkcionárov a pod.

 

Pri zmene stanov by sa podľa jeho názoru mal prehodnotiť aj súčasný stav delegovania osôb na volebné konferencie vyšších inštancií zväzov.

 

Investície do infraštruktúry štadiónov by mali podľa Šípošovho názoru smerovať najmä do tých klubov z amatérskeho prostredia, ktoré koncepčne pracujú s mládežou.

 

 

Šuník dal konkrétne návrhy

Prievidžan Róbert Šuník predstavil svoj program najkonkrétnejším spôsobom s presne pomenovanými návrhmi na zlepšenie.

 

Svoje myšlienky rozdelil do oblastí: mládež, dospelí, rozhodcovia, delegáti, legislatíva a marketing.

 

Okrem iného napr. navrhol, aby sa v prípade remízy kopali v mládežníckych súťažíach penalty, pričom víťaz by do tabuľky získal dva body a porazený jeden.

 

Kluby chce odbremeniť od povinnosti platiť delegátov a časom aj rozhodcov. Zaviedol by povinnosť uvádzať do zápisu o stretnutí známku rozhodcovi od oboch klubov ako aj hodnotenie delegáta už v tomto dokumente.

 

Od kategórie U17 by zrušil registračky, hráči by sa legitimovali občianskym preukazom. Aj Šuník poukázal na potrebu zmeny registračného a prestupového poriadku, tak aby touto normou netrpel amatérsky futbal.

 

Práve futbalové hnutie by podľa Šuníka malo vyvinúť tlak na poslancov Národnej rady Slovenskej republiky, ay sa v zákone o športe objavili poukazy pre športujúce deti a daňovo odpočitateľné poukážky pre podnikateľov.

 

Marketing zväzu by mohla okrem iného posilniť aj užšia spolupráca s Vyššími územnými celkami.

 

 

Výsledky ďalších volieb

- Členmi výkonného výboru ZsFZ sa stali Vladimír Hracho, František Urban, Ján Panák, Peter Kováč, Miroslav Guček, Štefan Korman, Pavol Šípoš, Anton Laco, František Nagy, Ervín Kiss a Arpád Benovič.

 

- Za predsedu revíznej komisie ZsFZ zvolili Jána Botta.

- V pozícii predsedu disciplinárky pokračuje Miroslav Vlk.

 

- Za šéfa odvolacej komisii vymenovali Miroslava Jašku.

 

- Rozhodovalo sa aj o delegátoch na volebnú konferenciu Slovenského futbalového zväzu, ktorá bude 2. februára v Senci. Dôveru získali za Nitriansky kraj Alena Žáčiková-Jančoková a Stanislav Kysel, za Trnavský kraj Zsolt Fehér a Imrich Kovács, za Trenčiansky kraj Karol Janas a Miroslav Barinka. Medzi náhradníkmi sú Ľuboš Marci, Marek Gula a Miroslav Kvaššay.

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Hlavné správy

Na Sladovníckej skúsia vodičov pribrzdiť ostrovčekom

Na Sladovníckej skúsia vodičov pribrzdiť ostrovčekom

Ostrovček zredukuje dopravu v smere von z mesta len do jedného pruhu. celý článok

Exspartakovec Bališ prestúpil do tretej rakúskej ligy, príjemne ho prekvapila úroveň futbalu

Exspartakovec Bališ prestúpil do tretej rakúskej ligy, príjemne ho prekvapila úroveň futbalu

Igor Bališ patrí k nezabudnuteľným futbalistom trnavského Spartaka. V jeho stopách išli aj jeho synovia Denis... celý článok

Victory Tip 2017

reklama

Jazierce Mazda Tanex Praktická ambulancia Trnava El Gauco Autoumývareň Industry Fiat Tanex Sedem A-mont Trnava Gašparík 2018 Bábence Remax Sport House Angels 2%

reklama

Aktuálne video

El Maestro mal pred Zlatými Moravcami ťažké rozhodovanie, Kadlec hral so sebazaprením

El Maestro mal pred Zlatými Moravcami ťažké rozhodovanie, Kadlec hral so sebazaprením

Spartak Trnava dohrával zápas v Zlatých Moravciach bez zraneného Matúša Čonku. Ten si podvrtol členok... pozrieť video

AKTUÁLNE POČASIE

Trnava

Piešťany

Bratislava

°C
-5°C
-6°C

aktualizácia: 5:00 hod. / Predpoveď počasia - epocasie.eu

Facebook

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka spoločnosti WebHouse, s.r.o.
Copyright © 2010-2011 WebHouse, s. r. o. Všetky práva vyhradené
Právne informácie | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty

Pocitadlo.sk

fiat tanex 17

reklama