Používaním stránok trnavskyhlas.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac info OK

Rybníky

reklama

Sobota 24. 2., meniny má Matej, zajtra Frederik(a).Význam mien.

Ísť pracovať alebo študovať na vysokú? Jobfair dá stredoškolákom odpoveď

Vydané 26.1.2018 o 07.00, prispievatelia

pošli na vybrali.sme.sk

Úspešné pracovné uplatnenie v živote sa začína správnym rozhodnutím na prahu dospelosti. Na najčastejšiu otázku končiacich stredoškolákov „Kam po strednej“ a „Kam na vysokú“ odpovedá prezentačná dvojvýstava v šiestich krajských mestách.

Ísť pracovať alebo študovať na vysokú? Jobfair dá stredoškolákom odpoveď

Plagát k podujatiu. Zdroj: organizátori


reklama

 

Dvojvýstava Kam po strednej a Kam na vysokú je pripravená ako roadshow. Putuje po západnom, strednom aj východnom Slovensku a koná sa v šiestich krajských mestách. V Trnave, Nitre, Žiline, Banskej Bystrici, Prešove a v Košiciach. 

 

Zámerom organizátorov z Národného kariérneho centra je na jednom mieste poskytnúť stredoškolákom čo najviac užitočných informácií o možnostiach, ktoré majú po ukončení školy.

 

„Vieme, že študenti posledných ročníkov riešia v tomto období zásadné otázky o svojej budúcnosti. Tí, čo sú na učebných odboroch, hľadajú dobrého zamestnávateľa a maturanti zo študijných odborov vyberajú kvalitnú vysokú školu. Veľa mladých ľudí je však nerozhodnutých a zvažujú, či uprednostnia zamestnanie, alebo pôjdu ďalej študovať. Zisťujú tiež, či sa dá zvládnuť aj práca aj štúdium,“ hovorí Igor Holéczy, z Národného kariérneho centra.

Halenárska 2018

reklama

 

Stredoškolský jobfair predstaví desiatky firiem, zamestnávateľov z celého Slovenska a v každom meste odprezentuje okolo dvadsať až tridsať vysokých škôl.

 

Špeciálne postavenie má Banská Bystrica, kde sa uskutoční len výstava Kam na vysokú, ale zúčastní sa na nej takmer tridsať slovenských a zahraničných vysokých škôl.

 

 

Pracovné príležitosti i uplatnenie vo firmách po ukončení vysokej školy

Stredoškoláci hľadajú prácu a firmy ponúkajú zamestnanie. Jobfair je teda miestom, kde by sa mali stretnúť. Dobrá práca u dobrého zamestnávateľa je snom mnohých stredoškolákov, ktorí čo nevidieť skončia školu. 

 

Aby nezostal len snom, mali by sa zorientovať na trhu práce a správne si vybrať. Mali by vedieť, aká je pracovná ponuka v ich meste, alebo oblasti, kde chcú pracovať.

 

Špeciálny jobfair je určený žiakom končiacich ročníkov stredných škôl a firmy tam priamo poskytujú informácie, potrebné k správnemu výberu zamestnania.

 

Výhodou je aj nápad prepojiť zamestnávateľov a vysoké školy. Ich zástupcovia budú v diskusiách pri okrúhlych stoloch hovoriť so študentmi o praktických veciach.

 

Stredoškoláci sa dozvedia, aké sú aktuálne pracovné príležitosti v jednotlivých mestách, o kritériách zamestnávateľov na prijatie, či o pracovných podmienkach a mzdách.

 

Záujemcovia o vysokoškolské štúdium zase zistia, v akých firmách sa zvyčajne absolventi zamestnávajú, aká je v reálnej praxi perspektíva odboru, nad ktorým uvažujú i aké je finančné ohodnotenie.

 

Vyhľadávané sú aj informácie o uplatnení v podnikoch už počas štúdia formou stáže aj formou brigád na privyrobenie.

 

 

Finančné náklady na štúdium a práca popri škole

Výška nákladov na štúdium na vysokej škole je tiež jedným kritérií, ktoré zaváži pri rozhodovaní. Miro Koleník z Národného kariérneho centra upresňuje:

 

„Na našom podujatí študenti získajú konkrétnu predstavu, ako zvládnuť náklady. Napríklad študenti sa dozvedia od zástupcu vysokej školy, že týždňový rozvrh štúdia je zvyčajne zostavený do 3 dní a teda 2 dni môže študent pracovať. Zároveň majú možnosť prediskutovať rôzne pracovné ponuky zamestnávateľov aj s údajmi o výške zárobku. Stredoškoláci si obe informácie spoja a priamo na mieste vedia zhodnotiť, že približne do dvoch týždňov od nástupu na štúdium si dokážu nájsť prácu a zarobiť toľko, aby si pokryli náklady na ubytovanie a život na internáte. Teší nás, že na jednom mieste poskytujeme takéto praktické informácie, pretože môžu pomôcť aj študentom zo sociálne slabších rodín, ktorí váhajú, lebo nevedia, či si môžu štúdium na vysokej škole dovoliť.“

 

 

Užitočné informácie pre študentov i výchovných poradcov

Výstava predstaví nielen úspešné firmy, zamestnávateľov a dobré vysoké školy so zaujímavými a perspektívnymi študijnými odbormi, ale študentom ukáže, ako pripraviť životopis a zvládnuť prijímací pohovor.

 

Môžu absolvovať aj individuálne kariérne poradenstvo, aby sa ľahšie zorientovali v ponukách.

 

 

S profesionálnou pomocou sa kvalifikovane rozhodnú, či študovať, alebo pracovať a ujasnia si, ako vyberať budúcu profesiu, vysokú školu, či zamestnávateľa.

 

Organizátori roadshow z Národného kariérneho centra veria, že vďaka podujatiam v Trnave, Nitre, Žiline, Banskej Bystrici, Prešove a v Košiciach sa študenti dobre rozhodnú pri výbere ďalšieho štúdia, zorientujú sa na trhu práce a pripravia do zamestnania.

 

Odpoveď na otázku „Kam po strednej“ a „Kam na vysokú“ bude zodpovedaná na jednotku.

 

 

Trasa roadshow pre stredoškolákov:

  • Trnava - utorok 30.1.2018, Mestská športová hala
  • Nitra - streda 31.1.2018, PKO Nitra (Park kultúry a oddychu)
  • Žilina - štvrtok 1.2.2018, Hotel Slovakia
  • Banská Bystrica - utorok 6.2.2018, Gymnázium Andreja Sládkoviča
  • Prešov - streda 7.2.2018, Dom kultúry
  • Košice - štvrtok  8.2.2018, Dom Techniky

 


Bližšie informácie o vysokých školách nájdete na www.kamnavysoku.sk

Bližšie informácie o zamestnávateľoch nájdete na www.kampostrednej.sk

 

Organizátor podujatia je Národné kariérne centrum: www.narodnekariernecentrum.sk

 

(TS)

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Hlavné správy

Na Sladovníckej skúsia vodičov pribrzdiť ostrovčekom

Na Sladovníckej skúsia vodičov pribrzdiť ostrovčekom

Ostrovček zredukuje dopravu v smere von z mesta len do jedného pruhu. celý článok

Exspartakovec Bališ prestúpil do tretej rakúskej ligy, príjemne ho prekvapila úroveň futbalu

Exspartakovec Bališ prestúpil do tretej rakúskej ligy, príjemne ho prekvapila úroveň futbalu

Igor Bališ patrí k nezabudnuteľným futbalistom trnavského Spartaka. V jeho stopách išli aj jeho synovia Denis... celý článok

Victory Tip 2017

reklama

Synagóga Café Mazda Tanex Praktická ambulancia Trnava El Gauco Autoumývareň Industry Fiat Tanex Sedem A-mont Trnava Gašparík 2018 Bábence Remax Sport House Angels 2%

reklama

Aktuálne video

El Maestro mal pred Zlatými Moravcami ťažké rozhodovanie, Kadlec hral so sebazaprením

El Maestro mal pred Zlatými Moravcami ťažké rozhodovanie, Kadlec hral so sebazaprením

Spartak Trnava dohrával zápas v Zlatých Moravciach bez zraneného Matúša Čonku. Ten si podvrtol členok... pozrieť video

AKTUÁLNE POČASIE

Trnava

Piešťany

Bratislava

°C
-5°C
-6°C

aktualizácia: 5:00 hod. / Predpoveď počasia - epocasie.eu

Facebook

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka spoločnosti WebHouse, s.r.o.
Copyright © 2010-2011 WebHouse, s. r. o. Všetky práva vyhradené
Právne informácie | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty

Pocitadlo.sk

fiat tanex 17

reklama