Používaním stránok trnavskyhlas.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac info OK

Rybníky

reklama

Piatok 23. 3., meniny má Adrián, zajtra Gabriel.Význam mien.

Miroslav Karhan dosiahol najvyššiu trénerskú licenciu

Vydané 1.3.2018 o 18.23, prispievatelia

pošli na vybrali.sme.sk

Bývalý tréner Spartaka dosiahol vzdelanie, s ktorým môže trénovať v celej Európe.

Miroslav Karhan dosiahol najvyššiu trénerskú licenciu

Miroslav Karhan viedol v minulej sezóne Spartak. Foto: Lukáš Grinaj


reklama

 

Široká rodina slovenských futbalových trénerov s najvyššou UEFA Pro licenciou sa v prvý marcový deň rozrástla o osem nových členov.

 

Vo štvrtok v Sieni slávy slovenského futbalu na Tomášikovej ulici v Bratislave si z rúk prezidenta SFZ Jána Kováčika a technického riaditeľa SFZ Jána Greguša prevzali preukazy s UEFA Pro licenciou úspešní absolventi dvojročného trénerského štúdia.

 

V oktete čerstvých absolventov boli aj štyria niekdajší úspešní slovenskí reprezentanti Miroslav Karhan, Ján Kozák ml., Szilárd Németh a Stanislav Varga.

Victory TIP in

reklama

 

Okrem nich najvyššiu trénerskú licenciu získali Jozef Dojčan, Richard Dostálek, Dušan Kramlík a Vladimír Veselý.

 

Všetci z nich už zažili radosti a strasti trénerského života, pretože všetci už viedli z lavičky svojich zverencov v bojoch o ligové body.

 

Niektorí pôsobili v najvyššej slovenskej súťaži, niektorí začali trénovať dorastencov, resp. sú kormidelníkmi druholigových tímov.

 

Ich úspešné štúdium a získanie najvyššej kvalifikácie futbalového trénera s UEFA Pro licenciou privítal aj prezident Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik, ktorého potešila najmä skutočnosť, že na slovenský futbalový trh prichádza nová generácia kormidelníkov s najvyšším odborným vzdelaním.

 

Je rád, že medzi nimi sú aj bývalí reprezentanti, ktorí sa v kluboch doma, resp. v zahraničí postupne vypracovali na výrazné futbalové osobnosti.

 

"Veľmi sa teším, že medzi držiteľmi najvyššej trénerskej licencie UEFA Pro sú aj bývalí úspešní reprezentanti, ktorí sa ako hráči dokázali presadiť nie iba vo svojich kluboch doma a v zahraničí, ale aj v národnom výbere. Teším sa na spoluprácu s nimi a držím im palce, aby sa im darilo v trénerskej kariére. Verím, že nová generácia trénerov bude pre slovenský futbal prínosom, prinesie do neho poznatky a skúsenosti, ktoré nadobudli počas svojej hráčskej kariéry," povedal Ján Kováčik tesne po tom, ako si ôsmi úspešní absolventi dvojročného štúdia prevzali preukazy s licenciou UEFA Pro.

 

Pre všetkých trénerov s UEFA Pro licenciou je nadobudnutý certifikát preukazom, aby mohli pokračovať v tom, čo majú radi, čomu rozumejú.

 

Za všetkých to najlepšie definoval bývalý reprezentant Ján Kozák ml., ktorý momentálne pôsobí ako hlavný tréner B-mužstva Slovana Bratislava.

 

"Aj keď trénerov s UEFA Pro licenciou je na Slovensku v súčasnosti dosť veľa, nemám obavu, že by som v budúcnosti nedokázal využiť svoje najvyššie trénerské odborné vzdelanie, ktoré som teraz ukončil," skonštatoval 25-násobný reprezentant SR a účastník MS 2010 v Juhoafrickej republike.

 

Szilárd Németh po skončení hráčskej kariéry zostal pôsobiť ako európsky skaut Manchestru United.

 

"Popri tom som začal trénovať dorast Slovana Bratislava. Trénerom som krátko, iba päť rokov, nemôžem sa pasovať do pozície nejakého veľkého odborníka. UEFA Pro licencia mi však ponúka možnosti rásť aj v tomto smere. Ak bude o moje služby záujem, budem trénerom, ak nie, možno sa vrátim k pozícii skauta. Človek nikdy nevie, čo mu prinesie futbalový život. Futbal ma baví. Som rád, že som pri ňom mohol zostať," reagoval na otázky 59-násobný slovenský reprezentant Szilárd Németh.

 

"Ťažko povedať, kam sa vďaka najvyššiemu trénerskemu vzdelaniu v budúcnosti posuniem. Na Slovensku je momentálne v zozname okolo 250 trénerov, ktorí vlastnia UEFA Pro licenciu. To je dosť. V každom ligovom mužstve je k dispozícii iba jedna pozícia hlavného trénera. Ligových mužstiev máme dvanásť, keď k tomu pripočítame aj tímy z druhej ligy, tak je ich dvadsať osem. Každý má svoje kvality. A potom je to iba na klube, na jeho majiteľovi, prezidentovi, či si človeka vyberie za trénera alebo nie, či mu dá šancu a dôveru. Každý má svoje ambície. V takej konkurencii nie je ľahké presadiť sa. Uvidíme, čo nám prinesie život. Zostať v pozícii trénera na Slovensku nebude vôbec jednoduché. Konkurencia aj v tejto oblasti rastie každým rokom. To si treba tiež uvedomiť," pripomenul Szilárd Németh.

 

Doma chce momentálne trénovať aj bývalý kouč trnavského Spartaka, dlhoročný slovenský reprezentant a s počtom 107 rekordér v počte štartov v najcennejšom drese Miroslav Karhan.

 

"Mal som ponuky zo zahraničia, ale keďže momentálne nechcem ísť trénovať za hranice, lebo mi to akosi nepasuje do mojej koncepcie, neprijal som ich. Chcem pôsobiť doma. Rád by som mužstvo, ktoré mi zveria, naučil hrať príťažlivý futbal, ktorý sa bude divákom páčiť. Chcel by som futbalovým fanúšikom so svojimi zverencami priniesť toľko radosti a potešenia z futbalu, ako to bolo vtedy, keď som začínal s ligovým futbalom. To je moja vízia, ktorú by som raz chcel uviesť do života. Futbal má divákov v prvom rade zabávať a tešiť. Majú mať z neho radosť," zdôraznil 41-ročný rodák zo Šulekova, ktorý má bohaté skúsenosti s nemeckým, španielským i tureckým ligovým futbalom.

 

SITA

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Hlavné správy

Ultras Spartaka sa vracajú na tribúny, chcú vytvoriť skvelú atmosféru

Ultras Spartaka sa vracajú na tribúny, chcú vytvoriť skvelú atmosféru

Ultra fanúšikovia Spartaka sa vracajú na tribúny. Oznámili to vo štvrtok vo vyhlásení prostredníctvom svojej... celý článok

Na Kopánke prišlo k dopravnej nehode, vozidlo zramovalo verejné osvetlenie

Na Kopánke prišlo k dopravnej nehode, vozidlo zramovalo verejné osvetlenie

K vážnym zraneniam podľa predbežných informácií našťastie neprišlo. celý článok

Victory Tip 2017

reklama

Jazierce Mazda Tanex Praktická ambulancia Trnava El Gauco Autoumývareň Industry Fiat Tanex A-mont Trnava Gašparík 2018 Bábence Remax Sport House Marell Angels 2%

reklama

Aktuálne video

Spartak doma remizoval so Žilinou, na gól čakali diváci márne

Spartak doma remizoval so Žilinou, na gól čakali diváci márne

Spartak Trnava remizoval v druhom kole nadstavbovej časti so Žilinou 0:0. Diváci gól nevideli, napriek prevahe andelov... pozrieť video

AKTUÁLNE POČASIE

Trnava

Piešťany

Bratislava

4°C
2°C
4°C

aktualizácia: 19:00 hod. / Predpoveď počasia - epocasie.eu

Facebook

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka spoločnosti WebHouse, s.r.o.
Copyright © 2010-2011 WebHouse, s. r. o. Všetky práva vyhradené
Právne informácie | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty

Pocitadlo.sk

fiat tanex 17

reklama