Majstri! Spartak získal po výhre nad Dunajskou Stredou ligový titul

ŠPORT - Futbal - Spartak | 5.5.2018, 19.07, Ján Král

Trnavu už dve kolá pred koncom súťaže nemôže v tabuľke žiaden z konkurentov predbehnúť.

Prvý gól Spartaka padol z penalty. Foto: Juraj Cisár

Už hodiny pred zápasom boli bary v Trnave obsadené fanúšikmi v dresoch a tričkách Spartaka. Mestom sa šírila atmosféra obrovského futbalového očakávania.

Keď vybiehali futbalisti Spartaka na rozcvičku, vítali ich v hľadisku tisíce priaznivcov a mohutné skandovanie trnavského kotla. Štadión sa postupne zaplnil, voľné zostali iba sektory, ktoré tvorili bezpečnostnú zónu medzi oboma tábormi.

Desať minút pred výkopom hlásateľ Andrej Zvolenský čítal zostavu andelov, na krstné mená štadión zborovo odpovedal priezviská hráčov. Tesne pred Il Silenziom spustili tribúny mrazivé Trnava do teho!

Choreo trnavských ultras s číslami 780, 25 a 95 odkazovalo na výročia mesta Trnava, Slovenska a Spartaka Trnava. Pod nimi sa týčili znaky, po bokoch slovenská trikolóra a červeno-čierne pruhy. Následne odpálili na severnej tribúne bengálske ohne, atmosféra elektrizovala.

Počasie vyšlo dokonale - slnečno, obloha bez mráčika, v čase výkopu 26 stupňov Celzia, pofukoval jemný vietor. O 17.00 fúkol rozhodca Pavol Chmura prvýkrát do píšťalky, ako prvý kopol do lopty dunajskostredský Vida.

Futbalový ring

Úvod pripomínal pravý futbalový ring, v ktorom lietali iskry, ktoré zapaľovali emócie na ihrisku aj v hľadisku. Obe mužstvá nastúpili s veľkým nasadením a „penou pri ústach“.

Vlasko nádhernou prihrávkou vyzval do šprintu Egha, v šestnástke rakúskeho útočníka fauloval Huk a z nariadenej penatly Godál uviedol trnavské publikum do gólovej extázy – 1:0.

Ubehli len dve minúty a prišiel ďalší zásadný moment, Huk pri čiare zostrelil prenikajúceho Kadleca, za čo videl druhú žltú kartu a predčasne putoval pod sprchy.

Hra pokračovala len chvíľu, keď arbiter musel riešiť strkanicu medzi hráčmi a oplácanie, neprehľadnú situáciu vyriešil červenou kartou pre domáceho Čanturišviliho a hosťujúceho Kálmara.

Bežala ešte len trinásta minúta!

Dianie na ihrisku sa potom upokojilo, do prestávky sa hra odvíjala prevažne medzi šestnástkami, pozornosť brankárov preverili na jednej strane ďalekonosným pokusom Ljubičič a na druhej polocentrom-polostrelou Kadlec.

Cez prestávku zamestnali políciu fanúšik Spartaka, ktorý sa snažil strhnúť jednu z vlajok dunajskostredských fanúšikov.

Titul v Trnave

Po návrate z kabín mali andeli výhodu priameho kopu z dvadsať metrov, Vlasko lenže zakrútil loptu len vedľa bránky. DAC pohrozil Divkovičom, ktorý tiesnený Godálom dokázal na pätke zakončiť, no netrafil bránku.

Správny smer nenašiel ani Ljubičič po štandardke v blízkosti trnavskej bránky. Andeli potom súpera zatlačili, v koncovke si ale neporadili postupne Kadlec, Egho ani Tóth.

V 72. minúte musel rozhodca zápas nakrátko prerušiť, nakoľko pyrotechnika dopadnutá na plochu prepálila roh siete.

Poisťovací gól mal na hlave po Čivičovom centri Hladík, z päťky ale prehlavičkoval cieľ. V 76. minúte to ale prišlo, Macej dostal malú domov, atakoval ho Egho, gólman Dunajskej Stredy ho chcel kľučkou obísť, ale loptu stratil a Egho ju pohodlne zasunul do prázdnej bránky – 2:0.

Potom ešte mohli pridať góly Hladík, Ofosu, v tutovkách ale neuspeli. Nebolo to však podstatné, pretože akékoľvek víťazstvo znamenalo pre andelov istotu zisku majstrovského titulu.