Dve červené karty a 17-tisíc divákov! Spartak vo vyburcovanej kulise postúpil cez Legiu

ŠPORT - Futbal - Spartak | 31.7.2018, 22.42, Ján Král

Trnavský Spartak postúpil cez Legiu Varšava do tretieho predkola Ligy majstrov. V infarktovom zápase síce prehral s poľským tímom 0:1, ale vďaka lepšiemu skóre z oboch zápasov ide ďalej. Duel mal výbornú úroveň i skvelú atmosféru, sledovalo ho viac ako 17-tisíc divákov.

Dve červené karty a 17-tisíc divákov! Spartak vo vyburcovanej kulise postúpil cez Legiu

Po faule na Marvina Egha vylúčil rozhodca aj druhého hráča Legie. Foto: Juraj Cisár

Spartak predviedol v prvom polčase taktický výkon založený na dobrom bránení a maximálnom nasadení v osobných súbojoch. Andeli na rozdiel od súpera vedeli, čo chcú hrať.

Legia pôsobila v prvom polčase smerom dopredu ťažkopádne, proti dobre sformovanej trnavskej obrane sa len ťažko presadzovala.

Najväčšiu šancu im paradoxne ponúkli Trnavčania, keď sa v 12. minúte nedohodli Godál s Chudým a trnavský brankár musel po ľahkej lopte napokon akrobaticky vyškriabavať loptu z čiary.

Zo strany poľského tímu najviac hrozil Kante. V 14. minúte hlavičkoval nepresne, tesne pred polčasom si zbehol na lobovaný center, v koncovke ale vyhorel.

Trnavčania mohli skórovať, keď Tóth pasom za obranu vyzval ku skórovaniu Jirku, jeho krížnu strelu ale Malarz vyrazil na roh.

Dôležitý moment sa zrodil v 37. minúte. Trnava získala loptu, išla do brejku, ktorý faulom prerušil Vešovič len za cenu druhej žltej karty a vylúčenia.

Andeli v početnej presile v závere polčasu vystupňovali ofenzívne úsilie. Po Čonkovej aktivite a spätnej prihrávke mal ideálnu šancu Egho, no netrafil dobre loptu. Malarz o pár momentov neskôr chytil aj Greššákovu strelu spoza šestnástky.

Úvodné choreo fanúšikov Spartaka. Foto: Juraj Cisár

Po návrate z kabín vybehla Legia ako vymenená. Hoci hrala o muža menej, zatlačila Spartak na jeho polovicu, vytvorila si tlak i šance. Prvú šancu druhého dejstva mal ale Trnavčan Egho. Spoza obrancu vypálil tesne vedľa.

Legia sa dočkala v 63. minúte. Center z pravej strany do päťky nemal stopér Godál ani brankár Chudý a Astiz zblízka skóroval – 0:1.

Vyrovnať skúsil Jirka, po Grendelovej prihrávke lenže nemal stabilitu a tak vyzerala aj jeho strela.

To na opačnej strane horela tráva. Legia cítila šancu, že môže streliť další gól. Cafúho tutovku zneškodnil Chudý, následne pálil tesne vedľa Carlos López.

V 84. minúte prišli silné momenty Trnavy. Egho, po ňom Rada a po rohu ani Rada neuspeli. Pri rozohrávke hostí však zobral Antoličovi loptu Egho a stredopoliar musel voliť ručnú brzdu. Videl druhú žltú kartu a ako druhý hráč Legie v zápase aj červenú.

Fanúšikovia Legie predviedli aj pyrošou. Foto: Peter Kollár

Postup dostával čoraz reálnejšie kontúry. Striedajúci Vlasko sa dostal do troch streleckých pozícií, ani z jednej ale gól nevyťažil.

Obrovskú šancu zahodil pri prečíslení obrany Greššák, ktorý namiesto prihrávky volil strelu do obrancu. Trnave vzápätí zatrnulo pri Kanteho jedovke letiacej tesne vedľa žrde. Poslednú bodku za zápasom dal prudkou, no našťastne nepresnou ranou Lopéz.

Trnavčania síce prehrali 0:1, vďaka víťazstvu vo Varšave 2:0 ale postúpil do tretieho predkola Ligy majstrov, v ktorom sa pravdepodobne stretne s Crvenou Zvezdou Belehrad. Prvý duel sa hrá na budúci týždeň na pôde súpera.

Liga majstrov – odveta druhého predkola:

Spartak Trnava – Legia Varšava 0:1 (0:0)

prvý zápas 2:0, postupuje Spartak Trnava

Góly: 63. Astiz

ŽK: Tóth, Vlasko – Vešovič, Antolič

ČK: 37. Vešovič, 85. Antolič (Legia)

Rozhodovali: Reinshreiber – Krasikow, Hassan (všetci Izrael)

Diváci: 17204

SPARTAK: Chudý – Kadlec, Tóth, Godál, Čonka – Greššák, Rada – Jirka, Sloboda (76. Vlasko), Grendel (69. Miesenböck) – Egho (90. Hladík). Tréner: Látal.

LEGIA: Malarz – Wieteska, Astiz, Pazdan (52. Carlos López), Hloušek – Maczynski (80. Hämälainen), Antolič – Vešovič, Radovič (46. Cafu), Kucharczyk – Kante. Tréner: Klafurič.

Radoslav Látal (tréner Spartaka): „Radujeme sa, veľká spokojnosť. Už včera na tlačovke som upozorňoval, že príde iná Legia, to sa aj potvrdilo. Do zápasu sme prvých 15 -20 minút vstúpili dobre, chceli sme hrať, kombinovali sme. Boli sme aktívni. Potom sme začali strácať lopty, Legia sa dostala do tlaku, ale nič vážne nemala. Prvý polčas sme, dá sa povedať, dobre prežili. Samozrejme, pomohlo nám vylúčenie, to bola veľká pomoc. Keby Legia hrala v plnom počte, zápas by bol pre nás ešte ťažší. Po zmene strán súper išiel do rizika, začali hrať na dvoch útočníkov, hru otvorili, dostali sme sa pod tlak, bolo tam viac šancí. Pomohlo nám druhé vylúčenie, súper prišiel o dvoch hráčov. Bohužiaľ, nevyužili sme brejky, keď sme mohli zápas rozhodnúť, hrať o dvoch menej však bolo pre súpera ešte ťažšie.“

Dean Klafurič (tréner Legie): „Taký je futbal, stratili sme si postup v prvom zápase vo Varšave, keď sme inkasovali v nadstavenom čase druhý gól. Dnes sme ukázali, že môžeme hrať oveľa lepšie a naši hráči ukázali ako treba bojovať za klub. Som hrdý na mojich hráčov, pretože bojovali do konca. Zápas sa vyvíjal ťažko pre nás, v prvom polčase sme stratili jedného, po zmene strán druhého hráča. Napriek tomu, že sme mali o muža menej, tvorili sme si šance a skórovali sme. Boli sme veľmi blízko ku gólu v nadstavenom čase. V závere sme riskovali, strieľali, boli sme blízko ku skórovaniu. Vyhrali sme zápas, ale nepostupujeme.“