Futbalová paráda! Spartak zdolal gólom Oravca Anderlecht

ŠPORT - Futbal - Spartak | 20.9.2018, 22.58, Ján Král

Fantastické! Spartak Trnava vstúpil do skupinovej fázy Európskej ligy víťazstvom. V domácom zápase andeli zdolali bruselský Anderlecht 1:0.

Spartak pred viac ako 17-tisíc divákmi dosiahol skvelý výsledok. Foto: Peter Kollár

Veľký futbalový večer odštartovali trnavskí ultras, ktorí opäť ohromili celotribúnovým choreom s nápisom „Červeno-čierny kôň súťaže. Ťaháme D1 – Smer Európa“ a obrazom jazdca na koni cez celú tribúnu doplnený červeno-čierno-bielou mozaikou.

Anderlecht v Trnave ukazoval, že ide o kvalitný tím, ktorý je kombinačne vyspelý a má silné individuality. Spartak sa síce väčšinu času len bránil, andeli však veľmi dobre vykrývali priestor v strede ihriska, vzadu boli kompaktní a dlho nepúšťali súpera do šancí.

Hostia vážnejšie ohrozili trnavskú bránku za prvý polčas trikrát. Najprv po štvrťhodine hry Najar centroval na Dimatu, útočník belgického tímu ale z pár krokov tiesnený nedokázal zakončiť presne.

Najväčšiu príležitosť mali hostia v 39. minúte. Po ľavej strane sa za Kadlecov chrbát dostal rýchlonohý Amuzu, centrom našiel hlavu Dimatu, ktorý koníčkom minul bránku.

Na bránku napokon neletela ani strela Musonu, ktorý opáčil šťastie spoza šestnástky.

Spartak menil ofenzívne rozostavenie 4-2-3-1 pri defenzívnom postavení na 5-4-1, k stopérom sa zaťahoval najmä Rada.

Chore fanúšikov Spartaka. Foto: Peter Kollár

Krátko po prestávke sa zranil Čonka a Trnavčania museli preskupiť rady. Na ľavý kraj obrany sa zatiahol Čanturišvili, na ihrisko prišiel Kulhánek.

Anderlecht pohrozil v 65. minúte Santinim, jeho hlavička ale nemierila presne. Na opačnej strane mal gólovú šancu po Radovom centri zo štandardky Bakoš, zblízka ale hlavou netrafil cieľ.

Potom horela tráva pred trnavskou bránkou, Amuzu trafil brvno, následný center na hranicu päťky nedočiahol ani jeden zo šmýkajúcich sa Belgičanov.

V 79. minúte explodoval trnavský štadión gólovou radosť. Grendel zakrútil rohový kop až na zadnú žrď, kde najvyššie vyskočil Oravec a otvoril skóre!

Anderlecht potom vyvinul veľkú snahu o vyrovnanie, vo frenetickej atmosfére však Spartak ustál aj dve veľké šance Vranjesa v závere stretnutia.

Matej Oravec strieľa hlavou víťazný gól Spartaka. Foto: Peter Kollár

Európska liga – skupinová fáza - 1. kolo:

Spartak Trnava – RSC Anderlecht Brusel 1:0 (0:0)

Gól: 79. Oravec

ŽK: Grendel, Kadlec, Bakoš, Tóth, Čanturišvili

Rozhodovali: Clancy – McLean, Muir (všetci Škótsko)

Diváci: 17 114

SPARTAK: Chudý – Kadlec, Tóth, Godál, Čonka (51. Kulhánek) – Oravec, Rada – Jirka (64. Malecki), Grendel, Čanturišvili – Bakoš (87. Janso). Tréner: Látal.

ANDERLECHT: Didillon – Najar (64. Saief), Vranješ, Sanneh, Milič – Musona (83. Makarenko), Kums, Trebel, Amuzu – Santini, Dimata (83. Gerkens). Tréner: Vanhaezebrouck.

Hlasy aktérov (zdroj SITA):

Radoslav Látal (tréner Spartaka Trnava): "Prežívame krásne chvíle, celý tím aj mesto. Sme za to veľmi šťastní. Nemohli sme proti Anderlechtu hrať otvorenú partiu, vsadili sme rovnakú taktiku ako v predkolách. Vychádzali sme zo zabezpečenej obrany a čakali sme na šance, ktoré sa nám naskytli. V úvodnom polčase sme prežili jednu obrovskú šancu možnosť súpera, keď zakončoval Dimata zvnútra šestnástky. Dopredu sme síce veľa neukázali, ale bezgólový polčas bol pre nás pozitívny. Po zmene strán som nabádal hráčov, aby boli trpezliví a čakali na príležitosť. Anderlecht sme udržali na uzde, skórovali sme v 79. minúte a potom nastala eufória. V závere sme ešte pustili súpera do šancí, ale udržali sme si tesný náskok."

Matej Oravec (autor víťazného gólu Spartaka Trnava): "Len ťažko sa dajú opísať pocity, ktoré prežívam. Diváci, atmosféra, víťazný gól na konci duelu, niečo neskutočné. Pri predchádzajúcich rohoch neprešla lopta na zadnú žrď, ja som si tam nabehol a dostal loptu. Potom som okúsil zatiaľ najkrajší pocit v mojej doterajšej kariére. V závere nás dostal súper pod tlak, my sme už len bránili výsledok, ale ustáli sme to a zvíťazili sme."

Hein Vanhaezebrouck (tréner Anderlechtu Brusel): "Myslím si, že sme urobili všetko pre víťazstvo. Kontrovali sme prakticky celý zápas, mali sme loptu 70 % času, ale ihrisko nebolo v dobrom stave, čo nehralo v náš prospech. Na takom trávniku je ťažké kombinovať. Nechcem sa však na to vyhovárať, pretože sme mohli hrať aj lepšie. V prvom polčase sme mali viacero šancí, ale v druhom dejstve nám niečo chýbalo. Boli sme pomalí, chýbala nám energia. Zápas bol podobný ako v domácej súťaži proti Gentu. S niektorými hráčmi som bol spokojný. Musona hral dobrý zápas, ale nemal dostatočnú podporu. Saief a Amuzu predviedli takisto veľmi dobrý výkon na svojej pozícii. Možností sme mali viac ako v ligovom dueli, ale nepremenili sme ich a napokon sme prehrali."