Trnavské rybníky
reklama

Potulky Trnavou: So židmi v Malom Ríme to nebolo celkom kóšer

RELAX - Na ulici | 8.7.2012, 15.09, Katarína Rosinová

Vedeli ste, že Paulínska ulica, na ktorej sídli aj naša redakcia, sa v stredoveku volala Žabia? Pretekala ňou Trnávka, ktorá bola síce v horných úsekoch čistá, ale na dolnom úseku poriadne znečistená.

Potulky Trnavou: So židmi v Malom Ríme to nebolo celkom kóšer

Ortodoxná synagóga je krásne zrekonštruovaná.

reklama

 

V tejto časti Trnavy, vymedzenej pre najchudobnejších obyvateľov, bolo v tom čase židovské geto. Židia žili na okraji spoločnosti, v roku 1539 ich dokonca z nášho mesta vyhnali úplne.

 

Oficiálnym dôvodom bola fáma, že v rámci svojich rituálov zavraždili kresťanské deti. Pravou príčinou však bolo to, že boli silnou konkurenciou pre ostatných remeselníkov a obchodníkov. Tieto a ďalšie zaujímavé fakty porozprávala účastníkom prehliadky lektorka Emília Izakovičová.


Až do konca 18. storočia žili v okolitých dedinách a do Trnavy prichádzali len v čase jarmokov. Situácia zmenila, až keď Jozef II. podpísal tolerančný patent a mohli sa opäť vrátiť. Koncom 18. storočia sa tak opäť vytvorila židovská komunita.

reklama

 

Nová synagóga slúži ako centrum súčasného umenia.

 

Dve synagógy
V roku 1831 si z vlastných zdrojov postavili prvú synagógu, ktorá je už dnes v súkromných rukách a je z nej galéria. Židia sa časom rozdelili na skupiny, a tak k ortodoxnej synagóge pribudla koncom devätnásteho storočia synagóga status quo ante. Tá patrí krajskej samospráve a slúži ako centrum súčasného umenia. Momentálne je v rekonštrukcii. V jej záhrade postavila náboženská obec pomník na pamiatku umučených v Druhej svetovej vojne.

 

V Trnave bola aj židovská škola. Nachádzala sa oproti synagóge status quo ante a bola veľmi populárna. Keďže židia vedeli dobre vyučovať a udržať disciplínu, chodievali tam na exkurzie aj učitelia z nežidovských škôl. Paradoxne na ňu obyvatelia veľmi často podávali sťažnosti, lebo žiaci svojím spevom narúšali pokoj v meste.

 

Pravda o Wetzlerovom dome
Keď sa porozhliadnete po pešej zóne, historické budovy ktoré vidíte, boli začiatkom dvadsiateho storočia zväčša majetkom židov. V spodnej časti mali svoje obchody a v hornej bývali. Židom patrili aj významné fabriky. Za všetky spomeniem tri veľké sladovne, ktoré vlastnili Sesslerovci, Diamantovci a Treumannovci.

 

Potulky Trnavou sa konajú každú nedeľu až do konca prázdnin.


Na území nášho mesta žili vedľa seba židia a kresťania a keďže prví konkurovali druhým, antisemtistická ideológia sa tu šírila veľmi rýchlo.

 

Koncom tridsiatych rokov dvadsiateho storočia sa v meste začali prvé nepokoje a v roku 1938 vypálili obe synagógy. Židom odobrali majetky a továrne, ale museli v nich naďalej pracovať. Arizácia zapríčinila, že v štyridsiatych rokoch už židia nič nevlastnili, a tak sa stali žobrákmi odkázanými na pomoc iných. „Riešenie“ prišlo v podobe pracovných a neskôr koncentračných táborov.

 

V tejto súvislosti treba spomenúť významného Trnavčana Alfréda Wetzlera, ktorý sa narodil v židovskej robotníckej rodine, vedľa synagógy. Reštaurácia Wetzlerov dom teda nie je jeho rodiskom, ako sa niektorí mylne domnievajú.

 

Paulínska bola v stredoveku židovským getom.


Jeho rodinu v roku 1942 deportovali do Osvienčimu. Tam sa spoznal s ďalším Trnavčanom Rudolfom Vrbom. Rozhodli sa utiecť a šíriť ďalej svedectvo o podmienkach v koncentračných táboroch. Ako jedným z mála sa to podarilo. Podľa historikov patria svedectvá Wetzlera a Vrbu k najvýznamnejším prameňom, aké majú historici holokaustu k dispozícii.


Po vojne sa do Trnavy vrátilo len jedenásť percent všetkých židov, takže v roku 1945 ich tu žilo len asi sto. V súčasnosti u nás nie je žiadna židovská obec.

Foto: Marek Boháček

 

Potulky mestom pokračujú

Aj toto leto si môžu domáci i turisti spríjemniť nedeľné popoludnia Potulkami Malým Rímom. Tematické prehliadky so sprievodcom sa začínajú vždy o 15:30 pred radnicou, lístky si treba zakúpiť v Trnava Tourism informácie, dolu v mestskej veži. Cena jedného je dve eurá, študenti a seniori zaplatia euro. Vstupenky sa dajú kúpiť aj priamo u sprievodcu, avšak za dvojnásobnú cenu.
Prvá prehliadka na tému Kóšer Trnava pritiahla viac ako dve desiatky účastníkov. Dozvedeli sa na nej zaujímavosti o židovskej komunite na území nášho mesta. Ďalšie potulky priblížia dejiny Spolku sv. Vojtecha, históriu a zákulisie divadla, významné trnavské sochy, tajomstvá krytov civilnej ochrany, trnavský cukrovar a jeho železnice, zvony a zvonolejárov, život klarisiek v Trnave a heraldické pamiatky v meste.

 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda balík výhod
reklama