Investícia do budúcnosti: Žiakom základnej školy priblížia techniku

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 29.3.2024
https://www.trnavskyhlas.sk/c/20786-investicia-do-buducnosti-ziakom-zakladnej-skoly-priblizia-techniku/investicia-do-buducnosti-ziakom-zakladnej-skoly-priblizia-techniku/

Ôsmaci a deviati si pod odborným dohľadom lektorky vyskúšali prácu v laboratóriách.

Žiaci základnej školy na kurze na pôde MTF STU v Trnave. Foto: Ján Král

 

Mesto Trnava a Materiálovotechnologická fakulta STU Slovenskej technickej univerzity spúšťajú užšiu spoluprácu. Jej cieľom je pritiahnuť už žiakov základných škôl k technickým smerom štúdia.

 

V priestoroch MTF STU na Ulici Jána Bottu v Trnave zorganizovali vo štvrtok prvý kurz pre desiatich žiakov Základnej školy na Ulici Kornela Mahra.

 

Ôsmaci a deviati si pod odborným dohľadom lektorky vyskúšali prácu v laboratóriách Pneumatiky a elektropneumatiky.

 

Išlo o prvý pilotný kurz, na ktorý nadviažu ďalšie. Zámerom je, aby deti navštevovali takéto vyučovanie raz týždenne počas troch semestrov, na ich záver získajú certifikát o absolvovaní kurzu.

 

"Teraz dostávajú základy, v zimnom semestri by mali nadstavbu a v ďalšom letnom semestri by sme mohli pokračovať s robotikou," hovorí profesor trnavskej MTF Karol Velíšek, ktorý patrí k myšlienkovým otcom tohto projektu.

 

"Budú navrhovať a programovať logické úvody, ktoré sa používajú v oblasti automatizácie výroby. Pracovať budú s panelmi a prvkami, ktoré tieto riadenie zabezpečujú," pokračoval.

 

Karol Velíšek a Tibor Pekarčík. Foto: Ján Král

 

 

Ako deklaroval viceprimátor Trnavy Tibor Pekarčík, radnica má záujem vytvoriť žiakom svojich základných škôl podmienky pre rozšírenie a posilnenie záujmu o štúdium na odborných školách s technickým zameraním z dôvodu perspektívy lepšieho umiestnenia sa na trhu práce v regióne.

 

"Technické smery ťahajú dopredu mesto i celý štát. Ľudia si často volia v mladosti cestu ľahšie odporu a ísť na techniku, venovať sa takémuto štúdiu, je už samozrejme náročnejšie. Toto je prvý krok, aby sa ukázala atraktivita odboru, aby to deti zaujalo a povedali si po týchto kurzoch, že toto je to, čo chcú študovať," uviedol Pekarčík.

 

"Z pohľadu mesta je ideálne, aby mladý človek zostal naďalej v Trnave, študoval v týchto laboratóriách, ktoré sú vybavené na svetovej úrovni a aby neskôr na území našej samosprávy pracoval, založil si rodinu a prinášal pridanú hodnotu priamo na území mesta. Vznikne tak benefit pre všetky tri strany - univerzitu, mesto aj študenta," myslí si.

 

Žiaci budú študovať v technicky bohato vybavených laboratóriách. Foto: Ján Král

 

 

Nateraz do projektu zapojili Základnú školu na Ulici Kornela Mahra, ktorá vybrala skupinu žiakov, do budúcnosti by však chceli poskytnúť túto možnosť aj iným školám na území Trnavy.

 

"Ide o to, aby sme rozšírili túto možnosť na čo možno najviac ôsmakov a deviatakov, aby záber bol čo najväčší a deti sa o niekoľko rokov vrátili a povedali, že chcú študovať technický smer," doplnil viceprimátor.

 

Karol Velíšek pridal názor, že študenti fakulty nemajú problém s uplatnením sa v praxi, dokonca získavajú zaujímavé pozície v rámci veľkých podnikov.

 

"V Trnave a okolí je veľa firiem, kde môžu nájsť naši študenti uplatnenie. Predpokladá sa, že dopyt po takýchto zamestnancoch ešte porastie," poznamenal Velíšek.

Ján Král | 17.2.2017 | Trnava | https://www.trnavskyhlas.sk