Vo futbalovej Barcelone sa výrazne zapísali dvaja Trnavčania, stoja za knihou o Kubalovi

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 29.3.2024
https://www.trnavskyhlas.sk/c/21406-vo-futbalovej-barcelone-sa-vyrazne-zapisali-dvaja-trnavcania-stoja-za-knihou-o-kubalovi/vo-futbalovej-barcelone-sa-vyrazne-zapisali-dvaja-trnavcania-stoja-za-knihou-o-kubalovi/

V Barcelone mali cez víkend slávnosť. Na štadióne Camp Nou sa krstila kniha o legendárnom futbalistovi Ladislavovi Kubalovi. Prečo o tom píšeme? Priamymi zainteresovanými totiž boli dvaja Trnavčania - autor Mojmír Staško a vydavateľ Július Šefčík.

Mojmír Staško dole v pokľadu, vedľa neho Július Šefčík vedľa neho. Úplne vľavo Pau Vilanova, člen Rady riaditeľov FC Barcelona. Pri ňom José António Zaldúa, hráč FC Barcelona v 60. rokoch a reprezentant Španielska. Tretí zľava v hnedom saku Salvador Sadurní, bývalý slávny brankár, majster Európy za rok 1964. Pri ňom smerom doprava Laszi Kubala, syn futbalovej legendy, potom Ramon Alfonseda, prezident Asociación Barca Jugadores (ABJ). V horčicovej vetrovke v hornom rade Ferran Olivella, kapitán Barcelony v bazilejskom finále PVP 1969 proti Slovanu a kapitán Španielska pri zisku titulu majstrov Európy 1964. Druhý z pravej strany v hornom rade Tente Sánchez, kapitán Barcelony pri víťazstve v Pohári víťazov pohárov (PVP) 1979 a víťaz PVP 1982.

 

Ladislav Kubala sa stal jednou z najväčších hviezd, aké kedy za FC Barcelona hrali. Niet divu, že spoločnosť Sport legal zaradila tohto ofenzívneho futbalistu so slovensko-maďarskými koreňmi do svojej knižnej edície Športové legendy.

 

Doposiaľ najpodrobnejšiu publikáciu o Ladislavovi Kubalovi, ktorá na 488 stranách mapuje nielen faktograficky ale i príbehovo cez spomienky jeho spoluhráčov, blízkych a rodiny život tohto velikána, uviedli slávnostne do života za účasti popredných klubových funkcionárov FC Barcelona a mnohých bývalých slávnych hráčov katalánskeho veľkoklubu.

 

"Síce sa narodil v Maďarsku, jeho rodičia, manželka a prvorodený syn sú však Slováci. V našej knižnej edícii nemohol chýbať," hovorí Július Šefčík.

 

Vydanie knihy manažérsky zastrešil a celú ceremóniu na jednom z najslávnejších štadiónov sveta vnímal ako niečo veľkolepé a zo strany barcelonského klubu mimoriadne úctivé.

 

 

Slivovica a kapustnica v Barcelone

Krstilo sa na španielske pomery netradične - slivovicou. "Pre hráčov starej gardy FC Barcelona to nie je neznámy nápoj. Predpokladám, že si ju obľúbili ešte v Kubalových časoch. Napr. Luis Suaréz, jediný španielsky držiteľ Zlatej lopty z roku 1964, chodil ku Kubalovi rád na návštevu, keď mali navarenú kapustnicu. Ide pritom o Galícijčana, ktorý kapustnicu nemohol poznať. Kubala mal ale za manželku Annu Violu Daučíkovú, sestru slovenského trénera FC Barcelona Ferdinanda Daučíka a tá držala slovenské zvyky," hovorí Mojmír Staško, dlhoročný športový žurnalista.

 

Kniha vyvolala veľký záujem španielskych médií, krst si nenechal ujsť napr. také významné periodikum ako je El Mundo Deportivo, FC Barcelona informáciu s fotografiami zverejnila na svojom twitterovskom účte i klubovej web stránke.

 

Prejav má Július Šefčík, pri ňom Ramon Alfonseda.

 

 

Ladislava Kubalu si dodnes v metropole Katalánska mimoriadne vážia. Nie nadarmo má pred štadiónom sochu.

 

Bol nielen vynikajúcim hráčom ale aj mimoriadne zaujímavým človekom. Hral za tri reprezentácie - maďarskú, československú a španielsku. Zvykol hovorievať, že je svetoobčan, hranice medzi ľuďmi a národmi pre neho neboli podstatné.

 

 

Ten, kvôli ktorému sa staval Camp Nou

V jeho ére Barcelona začala získavať tituly ako na bežiacom páse, rástol záujem o značku, ešte viac ako dovtedy o futbal a aj preto začal klub budovať nový štadión, pretože starý už kapacitne nepostačoval. I preto názov knihy: Ten, kvôli ktorému sa staval Camp Nou.

 

Zľava Ramon Alfonseda, Július Šefčík, Mojmír Staško, Laszi Kubala a Pau Vilanova. Mojmír Staško navlečený v drese FC Barcelona, v rukách Júliusa Šefčíka slivovica. Mimochodom, obľúbená medzi „starými pánmi“ FC Barcelona.

 

Mojmír Staško, prezident FC Barcelona Josep Bartomeu a fotografia, ktorú mnohí v knihe považujú za najmilšiu: tretí syn Ladislava Kubalu Carlos v otcových kopačkách na Camp Nou.

 

 

Mojmír Staško si pri koncipovaní knihy Ladislava Kubalu obľúbil aj po ľudskej stránke. Kubalov spoluhráč Justo Tejada rozpovedal v knihe príbeh, pri ktorom dostáva zabrať bránica.

 

"Jeden novinár raz napísal článok, kde si vraj niektoré veci vymyslel. Keď potom prišiel na štadión, spoluhráči Kubalu, ktorý bol inak aj výborný bitkár, upozornili, že tu má "kamaráta". Schmatol chlapíka a zavesil ho za oblečenie na hák. Novinár trepotal nohami, ale nepomohol si. Potom sa išiel sťažovať na policajnú stanicu, veliteľ ale hneď telefonoval do kabíny, aby sa hráči nebáli, že to ošetrí. Bol totiž fanúšikom FC Barcelona."

 

Kubala bol skutočne nevšedný typ. "Celkovo má fascinujúci ľudský príbeh. Syn Laszi Kubala o svojom otcovi hovoril, že jeho život vydal za sedem bežných ľudských. Len si zoberme príbeh ako utiekol z Maďarska v uniforme sovietskeho vojaka na ukradnutom ruskom nákladiaku. To nevymyslíte. Bláznovstvo? Nie, ktorí maďarskí policajti by si v tom čase dovolili zastaviť ruský nákladiak? Riskujete ale pritom vlastne nie."

 

Kubala ušiel aj pre istou smrťou. "Mal byť hráčom AC Turín, ochorel mu ale syn Branko a preto nešiel s AC do Lisabonu. Ako vieme, celý AC Turín zahynul pri leteckom nešťastí."

 

V jednom tíme sa stretol aj s Antonom Malatinským, neskorším legendárnym trénerom Spartaka Trnava. Kubala tretí zľava v hornom rade, Malatinský na konci. Ide o fotografiu zo zápasu výberu Slovenska. Foto: kniha Predbehol dobu

 

 

Bohatá kariéra

Ladislav Kubala je vo futbalovom svete pojem. V Česko-Slovensku hral v rokoch 1946-1948, keď obliekal dres ŠK Bratislava, dnešného Slovana. Bol tzv. repatriantom, pretože vtedy bola medzi štátmi dohoda o výmene obyvateľstva.

 

Po návrate k južným susedom sa stal hráčom Vasasu Budapešť. Potom emigroval. Na nátlak maďarskej federácie, ktorá mala vtedy veľmi silnú reprezentáciu, dostal dištanc od FIFA.

 

Hral teda za tím FC Hungaria, ktorý vyskladal Ferdinand Daučík a ktorý chodil za finančnú odmenu na exhibície až zakotvil v Barcelone.

 

S Kataláncami začal získavať tituly, stal sa španielskym reprezentantom, s Blaugranas získal množstvo trofejí, stal sa časom aj trénerom klubu. Prekvapil prechodom do konkurenčného Espanyolu, na klubovej legendárnosti mu to ale neubralo.

 

Neskôr mal ešte viacero menších zastávok, k jeho významným medzníkom patrí aj dvanásť rokov na pozícii trénera reprezentácie Španielska.

 

Celý fascinujúci príbeh Ladislava Kubalu si môžete prečítať v knihe, zakúpiť sa dá cez sportovelegendy.sk

Ján Král | 12.5.2017 | Tí sú naši | https://www.trnavskyhlas.sk