Trnava má šikovných študentov, zostavili elektromobil, ktorý uvidí aj Londýn

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 26.4.2024
https://www.trnavskyhlas.sk/c/21446-trnava-ma-sikovnych-studentov-zostavili-elektromobil-ktory-uvidi-aj-londyn/trnava-ma-sikovnych-studentov-zostavili-elektromobil-ktory-uvidi-aj-londyn/

Úlohou študentov – konštruktérov z Trnavy, Bratislavy a Košíc, bude v silnej konkurencii 178 tímov z 28 krajín prejsť čo najväčšiu vzdialenosť na jeden liter paliva alebo jednu kilowatthodinu.

Tím konštruktérov mimoriadne úsporného elektromobilu z trnavskej dopravnej priemyslovky. V podrepe učiteľ Milan Eliáš a šoférka Darina Nádaská. Foto: Pavol Machovič

 

Prototyp elektromobilu študentov Strednej priemyselnej školy dopravnej (SPŠD) z Trnavy bude reprezentovať Slovensko na 33. ročníku celoeurópskych pretekov najúspornejších vozidiel Shell Eco-marathon Europe, ktoré budú od 25. do 28. mája v Londýne.

 

Počas festivalu Make the Future, ktorého súčasťou sú aj preteky, návštevníci uvidia najefektívnejšie vozidlá planéty, ktoré na jeden liter paliva prejdú stovky kilometrov.

 

Spolu s trnavskými stredoškolákmi, pre ktorých bude účasť v súťaži premiérou, si svoju šikovnosť idú do Londýna v konkurencii 178 študentských tímov z 28 krajín overiť aj študenti Strojníckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach a Strojníckej fakulty Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

 

Študenti trnavskej dopravnej priemyslovky sa do Londýna kvalifikovali minulý rok na pretekoch vo francúzskom Le Mans.

 

S vozidlom postaveným z bežne dostupných materiálov vtedy prešli s jednou kilowathodinou až 158 kilometrov.

 

Konštruktéri svoju prácu skončili, teraz sa už musia spoliehať na vodičské schopnosti Dariny Nádaskej. Foto: Pavol Machovič

 

 

V tomto roku si postavili vozidlo úplne nové, jeho výkon by mal byť podstatne lepší.

 

"Použili sme v ňom uhlíkové vlákna a laminát, vyrobili sme si vlastnú riadiacu jednotku, pôvodný zostal len elektromotor,“ povedal pri prezentovaní vozidla v Trnave vedúci tímu konštruktérov, učiteľ SPŠD Milan Eliáš.

 

Rovnaké zostalo aj to, že súťažné vozidlo si študenti vyrábali v škole "na kolene". Pri jeho konštruovaní strávili množstvo svojho voľného času, mali však možnosť pracovať s modernými materiálmi a technológiami, čo môžu využiť aj v budúcej praxi.

 

Postavenie prototypu ich vyšlo približne na 8 000 eur.

 

"Robili zmysluplnú prácu na tom, čo ich baví. Bol to zaujímavý projekt so zaujímavým výstupom,“ zhodnotil snahu kolektívu študentov z viacerých študijných odborov riaditeľ SPŠD v Trnave Peter Papík.

 

Elektromobil je podľa neho pre školu výbornou reklamou, možno aj vďaka nemu sa trnavská dopravná priemyslovka nesťažuje na nedostatok záujemcov o štúdium.

 

Riaditeľ SPŠD v Trnave Peter Papík (vľavo) je na šikovnosť svojich učiteľov aj žiakov právom hrdý. Foto: Pavol Machovič

 

 

Študenti Strojníckej fakulty STU v Bratislave idú na preteky do Londýna s vozidlom poháňaným CNG, ich kolegovia z Košíc postavili úplne nové vozidlo s benzínovým štvortaktom.

 

Shell Eco-marathon je jednou z najnáročnejších a najinovatívnejších študentských súťaží na svete.

 

Každoročne sa koná v Európe, Severnej Amerike a Ázii. Študentské konštruktérske tímy súťažia v prejdenej vzdialenosti na jeden liter paliva alebo kilowatthodinu.

 

SITA

prispievatelia | 17.5.2017 | Trnava | https://www.trnavskyhlas.sk