Kým bol Miroslav Náhlik? Búrlivý futbalový funkcionár, podnikateľ a Šúrovčan

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 28.3.2024
https://www.trnavskyhlas.sk/c/21452-kym-bol-miroslav-nahlik-burlivy-futbalovy-funkcionar-podnikatel-a-surovcan/kym-bol-miroslav-nahlik-burlivy-futbalovy-funkcionar-podnikatel-a-surovcan/

Spartak, ŽOS a Horses. To sú tri značky, ktoré sa najviac viažu s menom Miroslava Náhlika, ktorý vo štvrtok navždy odišiel.

V roku 2011 sa Šúrovciam podaril štvrtý postup za sebou, hráči Miroslava Náhlika zobrali na ruky a vyhadzovali ho do vzduchu. Foto: Michal Hlavatovič

 

Na jar 1993 sa v trnavskom Nukleone konalo zhromaždenie týkajúce sa budúcnosti futbalového Spartaka. Andelom sa dlhodobo nedarilo po športovej stránke, vyhliadky neboli dobré ani z ekonomického hľadiska.

 

Výsledkom bolo, že vedenie trnavského klubu po vtedajších funkcionároch Jánovi Tanečkovi a Milanovi Malatinskom, otcovi terajšieho trénera reprezentančnej devätnástky nesúceho rovnaké meno, prevzala šestica podnikateľov – Jozef Bachratý, Peter Bahula, Jozef Žitník, Vladimír Ekhardt, Peter Mrva a Miroslav Náhlik.

 

Onedlho k ním pribudol aj Vladimír Poór. Miroslav Náhlik v nejednom rozhovore spomenul, že k trnavskému futbalu momentálneho hlavného akcionára Spartaka zlanáril práve on.

 

Počas výstavby štadióna zapózovali s Vladimírom Poórom (uprostred) a Pavlom Adamcom (vpravo). Foto: Radovan Kukuľa

 

 

Zažil eufóriu i druhú ligu

Úvodné roky boli stabilizačné, zlom prišiel za éry trénera Karola Peczeho, ktorého mužstvo sfanatizovalo fantastickým futbalom celú Trnavu a široké okolie.

 

V roku 1997 po euforickej sezóne slovenský Rím napokon plakal, v poslednom kole mu ušiel titul v nezabudnuteľnom dueli v Rimavskej Sobote a Pecze sa porúčal...

 

O rok na to sa Trnava tešila z víťazstva v slovenskom pohári, pravda, už pod vedením kormidelníka Dušana Galisa. K trofeji pridali červeno-čierni ešte Matičný pohár.

 

Na ďalší triumf odvtedy čakajú márne. Jednu sezónu dokonca strávili v druhej lige. Za najvýraznejší pozitívny míľnik ostatných rokov sa všeobecne považuje výstavba novej City Areny - Štadióna Antona Malatinského, pri ktorej sa najintenzívnejšie skloňuje meno Náhlikovho kolegu Vladimíra Poóra.

 

K šesťdesiatke mu blahoželali kluboví činovníci pred jedným z ligových zápasov na vtedy ešte rozostavanom štadióne Spartaka. Zľava Michal Pethö, Dušan Keketi a Miroslav Náhlik. Foto: Eleonóra Szombatová

 

 

Miroslav Náhlik už pri prípadnom ďalšom úspechu Spartaka nebude, vo štvrtok v nočných hodinách ho zradilo srdce. Nečakane poslednýkrát vydýchol vo svojom dome v rodných Šúrovciach vo veku 63 rokov.

 

 

Šokujúca správa

Večer predtým pritom nič nenasvedčovalo, že by mal nejaké zdravotné komplikácie. Generálny manažér Spartaka Pavel Hoftych oslavoval s futbalovou partiou svoje nedávne 50. narodeniny.

 

Miroslav Náhlik bol medzi pozvanými, údajne odchádzal domov s úsmevom a spokojnosťou na tvári. O to väčší šok prišiel ráno, keď na klub dorazila Jóbova zvesť...

 

Hoci Spartak mu výrazné úspechy nepriniesol, futbalom žil. Dokázal o ňom debatovať hodiny, často spomínal na Antona Malatinského, ktorého osobne zažil a vážil si, čo pre trnavský klub urobil.

 

Z víťazstiev sa tešil, po neuspokojivých výsledkoch vedel prejaviť i svoju výbušnú povahu či hnev, bol kritický, niekedy aj za hranicou, ktorú sú ostatní ochotní akceptovať. To platilo u neho nielen pre futbal.

 

Vo verejnosti mu zľudovela prezývka Gazda.

 

Jozef Adamec patril medzi obľúbencov Miroslava Náhlika. Fotografia pochádza z galavečera, ktorý Spartak zorganizoval, aby si uctil svojich legendárnych hráčov. Foto: Eleonóra Szombatová

 

 

Desaťročnica pri šúrovskom futbale

Futbal v mladosti sám hrával, dorasteneckú ligu za Sereď, po vojenčine obliekal aj dres Šúroviec. V lete 2007 zobral futbal v obci pod svoj patronát ako funkcionár.

 

Zrenovoval areál, štadión pomenoval po Jozefovi Mitasovi a klubu dal názov FC Horses Šúrovce. Jeho "kone" za štyri roky zaznamenali štyri postupy, klub postupne vytiahol zo siedmej oblastnej súťaže až do tretej ligy západ.

 

Vystupoval ako prezident Horses, dres Šúroviec pod jeho taktovkou obliekli aj futbalové esá ako Ujlaky, Bališ, Kožuch, Timko a iní.

 

Po každom z postupov si neodmysliteľne zapálil víťaznú cigaru a družstvu vystrojil oslavu. Pri jednej z nich sa hráči vozili po dedine na kočoch, z lietadla zhadzovali nad ihriskom pre divákov lopty.

 

Neskôr prišlo k fúzii so Spartakom, Horses sa oficiálne stali céčkom andelov, aby sa časom vrátili k pôvodnému pomenovaniu. V lete prišlo k sťahovaniu družstva do Veľkých Úľan, v zime odkúpili klub Bánovce nad Bebravou.

 

Keď sa mu niečo nepáčilo, vedel svoju nespokojnosť patrične prejaviť. Fotografia pochádza zo zápasu regionálnej ligy v Šúrovciach. Foto: Ján Král

 

 

Rodné Šúrovce

V Šúrovciach mal svojich názorových prívržencov i oponentov. Obci však vo viacerých veciach pomohol.

 

V roku 2002 založil Nadáciu Ing. Ľudovíta Ďuriša, ktorá financovala stavbu Domu nádeje, rekonštrukciu Kaplnky Sedembolestnej panny Márie, spolupodieľala sa na výstavbe kruhového objazdu, odhalení sôch sv. Izidora, sv. Krištofa s novopostavenou rotundou, požiarnikom venovali sochu sv. Floriána.

 

Jeho blízke firmy vybudovali v Šúrovciach viacerú občiansku vybavenosť. Angažoval sa aj v City Arene, pri výstavbe siete obchodných centier MAX ale hlavne spoluvlastnil trnavskú ŽOS a figuroval aj v jej zvolenskej odnoži.

 

S trnavskou ŽOS-kou bol spätý od privatizácie v deväťdesiatych rokoch, keď podnik prešiel do súkromných rúk.

 

Svoje prvé zamestnanie mal ešte za bývalého režimu, v roku 1972 nastúpil na pozíciu mechanik meracích prístrojov do Niklovej hute Sereď. Kým prišla revolúcia a nabehol na podnikateľskú dráhu, prešiel ešte ďalšími profesiami na iných miestach.

 

V posledných rokoch okrem iného vystupoval aj ako predseda Poľovného združenia Váh Šúrovce, k jeho imidžu patril najmä v zimnom období "kovbojský" klobúk.

 

Svojho času sa angažoval i v politike pri aktivitách strany HZDS.

 

Miroslav Náhlik. Foto: Eleonóra Szombatová

 

 

Bališov švagor

Miroslav Náhlik sa narodil 25. apríla 1954. Jeho manželka Daniela, inak sestra bývalého výborného krídelníka Spartaka Igora Bališa, pracovala ako zdravotná sestra.

 

Spolu mali dve deti – syn Peter Náhlik je už druhým volebným obdobím poslancom Národnej rady Slovenskej republiky za SMER.

 

Svojho času figuroval aj v trnavskom mestskom zastupiteľstve. Dcéra Jana pracuje na personálnom oddelení v ŽOS Trnava.

 

Posledná rozlúčka s Miroslavom Náhlikom sa uskutoční v sobotu 20. mája o 15.00 na cintoríne v Šúrovciach.

 

Česť jeho pamiatke.

Ján Král | 19.5.2017 | Spartak | https://www.trnavskyhlas.sk