Poklad v obilí pri Chtelnici: Ornitológovia objavili hniezdo vzácneho dravca

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 26.4.2024
https://www.trnavskyhlas.sk/c/21818-poklad-v-obili-pri-chtelnici-ornitologovia-objavili-hniezdo-vzacneho-dravca/poklad-v-obili-pri-chtelnici-ornitologovia-objavili-hniezdo-vzacneho-dravca/

Kane popolavé patria medzi vzácne a ohrozené dravce, šanca na prežitie ich mláďat je bez pomoci človeka minimálna.

Skutočný poklad pre ornitológov ukrýva v týchto dňoch pšeničné pole pri Chtelnici v okrese Piešťany. Na dva mesiace sa stalo hniezdiskom kaní popolavých, vzácnych a ohrozených dravcov. Ochranári tento rok zamerali len dve také hniezda, ktoré budú monitorovať až dovtedy, kým mláďatá nevzlietnu. Foto: Michal Noga

 

Skutočný poklad pre ornitológov ukrýva v týchto dňoch pšeničné pole pri Chtelnici v okrese Piešťany. Na dva mesiace sa stalo hniezdiskom kaní popolavých, vzácnych a ohrozených dravcov.

 

Na rozdiel od ostatných druhov, kane vychovávajú mláďatá priamo na zemi. Sú preto vo väčšej miere ohrozené predátormi, najmä líškami a diviakmi, ale zničiť ich môžu aj prudké dažde.

 

Najväčším nebezpečenstvom je pre ne ale kombajn, ktorý pri žatve mláďatá usmrtí. Agentúru SITA o tom informoval Michal Noga z mimovládnej organizácie Ochrana dravcov na Slovensku.

 

Na Slovensku hniezdi len 5 – 20 párov týchto dravcov, nie všetky sa však ornitológom podarí v rozľahlých lánoch nájsť.

 

„Od júna prechádzame vhodné oblasti juhozápadného Slovenska a pátrame. Existujú lokality, kde je ich výskyt častejší, ale zahniezdiť môžu naozaj kdekoľvek, keďže obilných polí je veľa. Tento rok sme zamerali dve hniezda. Nebolo to jednoduché, ale najväčšie starosti sa nám len začínajú,“ povedal Michal Noga.

 

Šanca na prežitie mláďat je bez pomoci človeka minimálna. Lietať ešte nevedia, do žatvy ostáva už len niekoľko dní.

 

Samička Kane popolavej. Foto: J. Lengyel

 

 

Preto ochranári hneď po náleze hniezda informujú miestne poľnohospodárske družstvo a Štátnu ochranu prírody.

 

„Naším cieľom je dohodnúť sa na spôsobe ochrany. Možností je viac, ak mláďatám stačí do vyletenia len niekoľko dní, ideálne je žatvu oddialiť. Väčšinou sa však dohodneme na obkosení hniezda. Rodičia mláďatá neopustia, ale riziko zničenia hniezda sa ešte zvýši, pretože nepokosený lán obilia láka predátorov. Úľava nastane až vo chvíli, kedy uvidíme mláďatá lietať nad poľom,“ objasňuje Noga.

 

Samček prilieta k hniezdu. Foto: J. Lengyel

 

Kaniam začína pravdepodobne najnáročnejší týždeň v ich živote a ochranári si tiež neoddýchnu.

 

„Každý deň sme v kontakte s pracovníkmi Poľnohospodárskeho družstva v Chtelnici, spolupráca s nimi je ukážková. Bez ich pomoci a tolerancie by tento rok kane popolavé na Slovensku nevyviedli ani jedno mláďa,“ uzatvára Michal Noga.

 

SITA

prispievatelia | 13.7.2017 | Región | https://www.trnavskyhlas.sk