NÁZORY: Spartak v generálke ukázal aj pozitíva, mužstvo ale preverí až liga

Spartak Trnava má za sebou posledný prípravný zápas pred štartom nového ročníka Fortuna ligy. Duel načrtol, akým štýlom by sa mohla odvíjať hra andelov, poodkryl klady ale i niektoré nedostatky formujúceho sa mužstva.

Strelec trnavského gólu Marvin Egho. Foto (5x): Lukáš Grinaj

Andeli sa snažili hrať kombinačne po zemi s konštruktívnou rozohrávkou už od stopérov. Maďarský celok ale dobre zhusťoval priestor, s čím si andeli nevedeli dať rady.

Keď hosťom začali dochádzať v druhom polčase baterky, ich obranné hradby povolili. Napokon si Trnavčania vypracovali viacero šancí a svoju snahu korunovali gólom v 76. minúte, keď strelu Čanturišviliho po dlhom aute do šestnástky ešte výborne chytajúci brankár Gyurákovics vyrazil, no na následnu dorážku Egha už nemal nárok.

Diváci po záverečnom hvizde rozhodcu napokon odmenili mužstvo potleskom.

Zo súboja s účastníkom druhej maďarskej ligy ťažko robiť nejaké veľké hodnotiace uzávery. Všetko ukáže až tlak majstrovských duelov v súťaži.

Konštatovať sa však dá, že z letných posíl sa v najlepšom svetle predstavil Gruzínec Čanturišvili.

Rýchlostne a technicky dobre vybavený krídelník, ktorý si na drese píše skratku svojho mena Vakho, naznačil, že by mohol byť zaujímavým oživením nielen trnavského mužstva ale i celej ligy.

Zlepšiť musí finálnu prihrávku, no zapísal sa dobre. Trnavské publikum má typy týchto hráčov rado, takže ak bude na ihrisku odovzdávať maximum, odmeny v podobe potlesku sa od fanúšikov dočká.

Vachtang Čanturišvili dokáže zamotať obrancom hlavu.

Rozum do hry by mohol vniesť Pehlivan. Niekdajší rakúsky reprezentant to s loptou očividne vie, zdobia ho skúsenosti, trpí však stále na fyzické resty. V niektorých súbojoch bol neskoro, z čoho vyplynuli fauly, ktoré mohli byť "žlté" nie len raz.

Egho na hrote odohral podpriemerný prvý polčas, chýbal mu lepší pohyb, jeho chvíle prišli po zmene strán. Vedel sa dostať do šance, jednu premenil, úlohu útočníka teda splnil. I jeho reálne kvality však preverí až ligová súťaž.

O Pekárovi sa netreba rozpisovať. Klub vedel koho berie do tímu, ide o súťažnými zápasmi prevereného chlapa, ktorý sa ešte potrebuje zžiť s tímom.

Pekár prepúšťa miesto na ihrisku Čeredničenkovi.

Zo striedajúcich hráčov najlepšie pôsobil Čeredničenko. Nešetril krokom, mal ochotu ísť do ponuky a dokázal byť aj nebezpečný. Pripravil gólovku pre Yaoa, ten ju neligovo zahodil. Afričan nastúpil na posledné minúty, celkovo by sme od neho za ten čas čakali oveľa väčšiu aktivitu.

Na poste pravého obrancu nijako neoslnil striedajúci Lukič, i tu však treba ešte počkať s hodnotením.

A ostatní hráči? Spomenúť si zaslúži Greššák, ktorý ponúkol dôležité kolmice do šestnástky, z ktorých sa rodili nebezpečné akcie. Jeho zaradenie do stredovej formácie kvalite hry pomohlo, otázne je, či bude zadná línia bez neho dostatočne pevná.

Lukáš Greššák podáva štandardne dobré výkony.

Čonkovi svedčí návrat na kraj obrany, odkiaľ dokáže podporovať útočnú aktivitu mužstva. Pravda, v minulom ročníku ho tréneri v zálohe vyložene potrebovali. Teraz je konkurencia v krídelných priestoroch oveľa lepšia.

Tréner Nestor El Maestro má k dispozícii zjavne silnejší káder ako jeho predchodca, dá sa už odčítať štýl, aký chce s mužstvom hrať.

Na lavičke pôsobí ako elegán, kým ale bude viesť Trnavu, košeľu s belasým nádychom, v ktorej odkoučoval generálku na ligu, by mal vyradiť zo svojho zápasového šatníka...

Tréner Nestor El Maestro počas generálky na ligu.

V novej sezóne to červeno-čierni rozhodne nebudú mať jednoduché. Žilina aj Slovan disponujú oveľa silnejšími mančaftmi. A v lige sú aj ďalšie celky, ktoré kvalitne doplnili súpisky a budú chcieť ísť v tabuľke vyššie.

Na Spartak čaká náročná sezóna, bude zaujímavé sledovať, ako sa s ňou popasuje.

Prípravný zápas:

Spartak Trnava – ETO Györ 1:0 (0:0)

Gól: 76. Egho

SPARTAK: Jakubech - Kadlec (68. Lukič), Tóth, Godál, Čonka - Pehlivan, Greššák - Mihálik (46. Jirka), Pekár (68. Čeredničenko), Čanturišlivi - Egho (82. Yao). Tréner: Nestor El Maestro.

El Maestro: Náš herný štýl napreduje

Hodnotenie zápasu očami trénera Nestora El Maestra pre webovú stránku Spartaka:

"Som spokojný najmä pre fanúšikov. Súboj sa síce skončil len jednogólovým víťazstvom, ale skóre mohlo byť pokojne aj vyššie. To však nie je dôležité. Faktom zostáva, že náš herný štýl neustále napreduje. Som šťastný, že som videl viacero vecí z tréningu. Od prvej do poslednej minúty sme mali duel pod kontrolou. Dôležité je, že sme až do konca zostali koncentrovaní. Niekedy nie je jednoduché brániť to, že súper má nula gólových šancí. Vypracoval si totiž niekoľko nebezpečných momentov. Zvládli sme to, chalani si postrážili aj štandardné situácie. Myslím si, že s letnou prípravou sme sa rozlúčili dobrým spôsobom. Napriek tomu, že dnes to vyzeralo presne na ten deň, keď si vypracujete sedem šancí a súboj sa skončí 0:0 (smiech). Verím, že budúci týždeň sa budeme radovať z oveľa dôležitejšieho víťazstva."