Slováci v Trnave zdolali Maltu a stále majú šancu hrať na svetovom šampionáte

Postupová šanca na majstrovstvá sveta žije! Futbalisti Slovenska zdolali v trnavskej City Arene Maltu po suverénnom výkone 3:0 a umiestnili sa druhí v celkovej tabuľke kvalifikácii, nakoľko Škóti iba remizovali v Slovinsku.

Adam Nemec strieľa prvý gól Slovenska. Foto: Juraj Cisár

Slováci začali proti Malte aktívne, už vo štvrtej minúte musel zasahovať brankár Hogg po strele Škriniara. Potom sa do odvážneho prieniku pustil Lobotka, lopta sa odrazila k Dudovi, ten vypálil z prvej, ale vysoko nad.

Po štvrťhodine hry sa pred Hogga dostal Nemec, v páde ale netrafil. Malťania dali o sebe vedieť v 29. minúte, Effiong blokovaný Škrtelom sa ale vyhnal z uhla a trafil len bočnú sieť.

Slováci v zápase dominovali, držali loptu na svojich kopačkách a čakali na svoju šancu, ktorá prišla v 33. minúte. Hamšík kolmou prihrávkou našiel Nemca, ktorý sa zvrtol do šestnástky a umiestnil loptu do siete – 1:0.

Do prestávky ešte mohol skóre vylepšiť Škrtel, po rohu hlavou namieril nad. Úplnú bodku za prvým dejstvom dal pokus Rusnáka.

Nápor hráčov v bielo-modrej kombinácii pokračoval aj po zmene strán. Dobrú náladu na tribúnach umocnila informácia, že Slovinsku sa podarilo proti Škótom vyrovnať, čo by posúvalo slovenskú reprezentáciu na druhú priečku tabuľky.

A to ešte v 62. minúte vybojoval loptu v šestnástke Škriniar, prihral Nemcovi, ten si počkal na ideálnu palebnú pozíciu a strelou k tyči zvýšil na rozdiel dvoch gólov.

V 69. minúte bolo už 3:0. Rusnák si spracoval dlhý pas, strieľanou prihrávkou pred bránku našiel Dudu a ten, hoci tiesnený, neváhal zasunúť loptu do siete.

Do konca stretnutia ešte mohli pridať ďalšie góly Weiss či striedajúci Mihalík. Výsledok sa ale už nezmenil.

ŽK: Duda, Hubočan - P. Fenech, Schembri, Borg

Rozhodovali: Mazzoleni – Tonolini, Crispo (všetci Taliansko)

Diváci: 17 774

SLOVENSKO: Dúbravka – Pekarík, Škrtel, Škriniar, Hubočan (87. Mazáň) – Lobotka – Rusnák (87. Mihalík), Duda, Hamšík, Weiss – Nemec. Tréner: Kozák.

MALTA: Hogg – S. Borg, Agius, Camilleri, Zerafa – Schembri, R. Fenech, P. Fenech (88. C. Borg), Pisani, Gambin (76. Failla) – Effiong. Tréner: Ghedin.

6. Malta 3:25 1 bod

Pietro Ghedin (tréner Malty): „Počas šiestich rokov som zažil skvelý čas pri reprezentácii Malty. Nastal pravý čas, aby som odišiel z trénerskej stoličky, čo už som signalizoval dopredu. K zápasu: Urobili sme veľa chýb, pod tlakom je však ťažké hrať futbal a obzvlášť proti tímu ako je Slovensko.“

Ján Kozák (tréner Slovenska): „Spôsob, akým sa hráči dopracovali k víťazstvu ma najviac potešil. V tomto mužstve je veľká kvalita, hráči sa zlepšujú, aj do zhustenej obrany si vedeli poradiť. Hrali sme trpezlivo, po druhom góle tlak z chlapcov spadol. Hralo sa vo výbornej atmosfére. Jeden bod nám asi bude na baráž chýbať, čo ma mrzí, lebo títo hráči, ako sú nastavení, by si zaslúžili hrať baráž. Ale to vo futbale neplatí.“