Cíferčanku poznali aj v Paríži: Mária Hollósyová bola uznávaná výšivkárka

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 29.3.2024
https://www.trnavskyhlas.sk/c/23187-cifercanku-poznali-aj-v-parizi-maria-hollosyova-bola-uznavana-vysivkarka/cifercanku-poznali-aj-v-parizi-maria-hollosyova-bola-uznavana-vysivkarka/

Cíferčania si pripomenuli výšivkárku Máriu Hollósyovú.

Výber z tvorby Márie Hollósyovej možno obdivovať v pamätnej izbe na cíferskej fare. Foto: Pavol Machovič

 

Spomienkovou slávnosťou si v sobotu v Cíferi pri Trnave pripomenuli 160. výročie narodenia výnimočnej ženy, umeleckej výšivkárky Márie Hollósyovej.

 

Po svätej omši a prehliadke jej tvorby v pamätnej izbe na miestnej fare položili predstavitelia obce, organizácií a spolkov vence na jej hrob na starom cintoríne.

 

Cíferský farár Jozef Schwarz pripomenul, že Mária Hollósyová si svoje umenie a zručnosť, ktorú svojou usilovnosťou získala, nenechávala len pre seba.

 

Naopak, delila sa o svoju múdrosť a zručnosť s jednoduchými ženami, ktoré priučila výšivkárskemu umeniu. V Cíferi dodnes uchovávajú predovšetkým liturgické textílie z dielne Márie Hollósyovej.

 

Hollósyová viedla v Cíferi výšivkársku školu, ktorá sa v roku 1895 stala súčasťou ženského spolku Izabella. Spolok dával odborné vzdelanie a potom aj prácu stovkám žien nielen z Cífera, ale aj širokého okolia.

 

Objednávky dostával zo šľachtických aj kráľovských dvorov a zbieral ocenenia na medzinárodných výstavách.

 

Cíferčania nezabudli, na hrob výnimočnej výšivkárky dnes položili kvety. Foto: Pavol Machovič

 

 

Na svetovej výstave v Paríži v roku 1900 spolok pod vedením Márie Hollósyovej získal najvyššie ocenenie GRAND PRIX.

 

,,Len tu v Cíferi vyšívalo 300 žien, v celom Bratislavskom regióne 900 a po rozšírení školy Izabellou Habsburg, v čase obrovskej nezamestnanosti, to bolo až 1500 žien,“ povedala Eva Cisárová Mináriková, znalkyňa diela Márie Hollósyovej.

 

Dodala, že aj keď sú dnes známe predovšetkým liturgické textílie, Hollósyová vo svojej dobe určovala aj módne trendy.

 

,,Nemecký módny časopis Die Modenwelt publikoval v roku 1895 jej model šiat s popisom, že ide o model Márie von Hollósy z cíferskej výšivkárskej školy. Tieto šaty potom nosili všetky dámy,“ skonštatovala Cisárová Mináriková.

 

Nemohla chýbať Eva Cisárová Mináriková, najlepšia znalkyňa diela Márie Hollósyovej. Foto: Pavol Machovič

 

 

Mária Hollósyová sa narodila 1. februára 1858 v obci Opoj pri Trnave. Zomrela v apríli 1945 v Cíferi, kde je aj pochovaná.

 

V roku 2001 jej obecné zastupiteľstvo udelilo Čestné občianstvo obce Cífer in memoriam. Na miestnej fare minulý rok sprístupnili pamätnú izbu s jej výšivkami.

 

SITA

prispievatelia | 3.2.2018 | Región | https://www.trnavskyhlas.sk