NÁZORY: Spartak ukázal v Zlatých Moravciach správne mentálne nastavenie

Spartak Trnava zvládol vstup do futbalovej jari bravúrne. V Zlatých Moravciach vyhral 4:1, potešil však nielen výsledkom.

Takto sa andeli tešili z tretieho gólu v sieti Zlatých Moraviec. Foto: Juraj Cisár

Andeli od začiatku ukazovali, že sú maximálne koncentrovaní na zápas. Vyhrávali osobné súboje, pozorne bránili a súpera v podstate 70 minút do ničoho vážnejšieho nepustili. V rámci možností zároveň solídne kombinovali a vpredu boli efektívni.

Futbal v podaní zverencov Nestora El Maestra mal hlavu i pätu, potrebnú trpezlivosť i úderné momenty. Presne takto treba hrať na trávnikoch súperov.

Navyše, mužstvo ukázalo dobré mentálne nastavenie, napriek tlaku, ktorý sa  každým kolom zvyšuje. Či v klube hovoria o titule nahlas, alebo nie, nápor na psychiku hráčov tu už dávno je.

Aj z tohto pohľadu bol dôležitý prvý rýchly gól do siete Zlatých Moraviec. Čanturišvili si ľahkou kľúčkou otvoril priestor k strele, opáčil pozornosť brankára Kováča a ten zostal zaskočený. Lopta mu vypadla a dokotúľala sa do siete.

Mimoriadne dôležitý moment! Z Trnavčanov opadol tlak, sebavedomie im išlo hore, naopak, Zlaté Moravce psychicky po hrúbke svojho najskúsenejšieho hráča padli. A to sa písala ešte len 12. minúta.

Ďalší dôležitý okamih – o štyri minúty andeli viedli už 2:0. Tóth išiel do hlavičkového súboja naplno, pretlačil obrancu, zlatomoravecká defenzíva nedokázala loptu odvrátiť, naopak, pozorný Pehlivan, ktorý sledoval pohyb guľatej "zo zákrytu" až do konca, ju zblízka upratal do siete.

A potom prišiel rozhodujúci direkt. Vlasko ukázal kus zo svojho kumštu, do šestnástky tajmingovo napasoval prihrávku Eghovi a Rakúšan chladnokrvne zakončil. O trnavskom víťazstve nebolo pochýb, išlo už len o výšku skóre. Tri body vybavené za 27 minút!

Kadlecovo sólo od polovičky ihriska zakončené gólovou strelou bolo iba podčiarknutím rozdielu medzi oboma mužstvami.

To, že sa v závere dostali k slovu aj domáci, vypracovali si tri šance a korigovali z penalty, možno označiť za logické vyústenie stále náročnejších podmienok a jemného poľavenia spartakovcov z maximálneho úsilia pri vysokom vedení.

Tento úsek hry však už nemá zmysel pre husté sneženie a hraničnú regulérnosť plochy riešiť, na čom sa zhodli aj obaja tréneri.

Tréner ViOn-u Juraj Jarábek na tlačovke po stretnutí gratuloval Trnave, spomenul, že má výborné zostavené mužstvo. Dovolíme si dodať, že aj dobre vedené.

El Maestro vie čo robí, družstvo navyše víťazne naladil a udržal v plnom sústredení na futbal.

Máloktorý tréner by mal odvahu nechať v tak dôležitom zápase na lavičke silné meno, dokonca kapitána tímu.

Trnavský kouč však Lukáša Greššáka do zostavy nezaradil, ale na pozícii štítových záložníkov stavil na dvojicu Pehlivan – Sloboda, ktorá sa veľmi dobre dopĺňala už na jeseň. Ťah El Maestrovi vyšiel na jednotku, spomínané duo patrilo k najlepším na ihrisku.

Tak ako však Greššák v základnej jedenástke tentoraz chýbal, sa v nej nabudúce môže objaviť.

Pre udržanie zdravého napätia a koncentrácie hráčov na svoje úlohy to je dobré. Všetci stále musia ísť naplno, lebo konkurencia. A to aj na iných postoch. Na šancu čakajú Pekár, Brigant, Ofosu, Oravec a ďalší.

Spartak vykročil do ligy ideálne, teraz treba potvrdiť body doma proti Senici a potom sa sústrediť na regionálny šláger v Dunajskej Strede.

Slovan zakopol v Michalovciach a na červeno-čiernych stráca už jedenásť bodov. V ďalšom kole hrá s druhou Žilinou...

Andelom sa rysuje pekná futbalová jar. Len treba vydržať v nastúpenom trende.