Dobrodružstvo v dobe bronzovej

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 29.3.2024
https://www.trnavskyhlas.sk/c/4097-dobrodruzstvo-v-dobe-bronzovej/dobrodruzstvo-v-dobe-bronzovej/

Zvyšky osady zo staršej doby bronzovej medzi Budmericami a Jabloncom nedávno opustili archeológovia. Po niekoľkotýždňovom výskume si odnášali cenné nálezy, ktoré môžu prispieť k tomu, že táto lokalita bude vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku. Podľa nich by si to zaslúžila.

Výkopy treba zavlažovať, aby nevyschli. Ovplyvnilo by to jednotlivé vrstvy pôdy. Foto: Michal Hlavatovič

Keď sme koncom septembra prišli na miesto činu, výskum sa chýlil k záveru. Ideálny čas na zdokumentovanie tých najvýznamnejších nálezov. Celkovo sú ich totiž stovky.
Takmer dva metre hlboké jamy vykopal tím Júliusa Vaváka a Pavla Jelínka pomocou malých motyčiek a špachtlí. Väčšie náradie by mohlo poškodiť jednotlivé vrstvy, ktoré bolo treba preskúmať.
Dôkazy metalurgie
Archeológ musí byť veľmi pozorný. Pavol Jelínek ukazuje predmet, ktorý na prvý pohľad vyzerá ako obyčajný kameň so zárezmi. Je to však odlievacia forma na ihlice. Zdanlivo nie príliš zaujímavý nález má veľký význam. Spolu s ďalšími vyvracia mýtus o tom, že metalurgia maďarovskej kultúry bola slabšia ako u otomanskej, ktorá existovala v tom období na východnom Slovensku. „Keď sa robili najväčšie výskumy v päťdesiatych a šesťdesiatych rokoch, na východe sa našlo veľké množstvo dokladov kovovýroby. Na západe ich bolo podstatne menej. No tieto nálezy z pomerne malej plochy hovoria o niečom inom,“ vysvetľuje Pavol Jelínek. Pri Budmericiach sa našlo spolu päť odlievacích foriem, čo svedčí o sériovej výrobe. Ekonomika našich predkov v tejto oblasti bola teda omnoho rozvinutejšia ako sa predpokladalo. Ešte pár slov k maďarovskej kultúre. Jej názov nemá nič spoločné s Maďarmi, ale je odvodený od zaniknutej obce Maďarovce. Na jej území sa dnes nachádza Malinovec, časť obce Santovka v levickom okrese.

Jamy vykopali prácne, len s pomocou motyčiek a špachtlí. Foto: Vlado Kampf
Ľudské obete
Niekdajšie opevnené centrum regiónu spred 3500 rokov prinieslo už minulý rok, keď ho skúmali prvýkrát, pozoruhodné výsledky. V jednej z jám objavili kostru ženy, vo vedľajšej zase stehenné kosti, uložené vo vrstve obilia a zvyškov nádob. Archeológovia boli presvedčení, že takto uložené kosti sú dokladom rituálneho kanibalizmu, ktorý v maďarovskej kultúre dokázali už viaceré nálezy. Pred pár rokmi našli napríklad v Nitre hrniec, v ktorom sa varila lebka. Ďalšie skúmanie však vnieslo do prípadu viac svetla. „Kosti boli polámané a ohryzené psami. Museli byť niekde vyhodené, potom ich našli a pomerne pietne uložili do zásobnej jamy. Spolu s ďalšími nálezmi – dvadsiatimi až tridsiatimi celými nádobami a vrstvou zuhoľnateného obilia – ich zasypali. Manipulácia s kosťami mohla byť súčasťou obetného rituálu. Kanibalizmus sa v tomto prípade nedá vylúčiť, ale ani stopercentne potvrdiť,“ konštatuje Pavol Jelínek.
Neznáma žena
Kostru ženy naďalej skúmajú antropológovia. „Podarilo sa zistiť, že bola ťažko pracujúca, nič však nenasvedčuje, že zomrela násilnou smrťou. Analýza peľu dokázala, že ženu do jamy pochovali v lete.“ Nálezisko na Jantárovej ceste poznajú archeológovia už vyše päťdesiat rokov. Objavil ho úplnou náhodou traktorista Mikuláš Kolembus z Jablonca, ktorý sa aj dnes o výskum zaujíma. Odvtedy tu robili niekoľko menších záchranných výskumov. Väčší sa podarilo uskutočniť najmä vďaka finančnej podpore známeho podnikateľa Zoroslava Kollára. Tento rok ho podporila aj spoločnosť Transpetrol.
Tím archeológov SAHI a Malokarpatského múzea v Pezinku sa usiluje z čo najmenšej plochy získať čo najviac informácií. Kopať tu budú aj budúci rok. Očakávajú nálezy, vďaka ktorým budú život našich predkov poznať opäť o čosi lepšie.

Unikátny hrot šípu z bronzového plechu. Podobný archeológovia doteraz nevideli. Môže patriť k mladšiemu osídleniu. Foto: Vlado Kampf 

Fragment kamennej odlievacej formy na bronzové ihlice. Vo vyhladenom pieskovci sú stopy po predmetoch. Naraz ich v jednej forme odlievali niekoľko. Foto: Vlado Kampf

Keramický praslen – rotačný zotrvačník, ktorý zaťažoval vreteno pri spriadaní priadze. Foto: Vlado Kampf 

Sortiment kovovýroby najčastejšie zastupujú bronzové ihlice a iné ozdoby a šperky, ďalej i dýky a sekery. Tento predmet má názov srdcovitý závesok a je už druhý z náleziska. Foto: Vlado Kampf 

Parohový mlat. Namiesto bronzu sa niekedy používali aj náhradné, lacnejšie materiály – kosti a parohy. Boli umiestnené na palici, zastrúhané do hrotu. Niekedy v nich bola dierka, do ktorej sa vložila kamenná sekerka. Foto: Vlado Kampf 

Pravdepodobne bronzové šidlo vložené do kostenej rukoväte. Mohlo slúžiť napríklad pri šití koží. Foto: Vlado Kampf



 

Katarína Rosinová | 9.11.2011 | Reportáže | https://www.trnavskyhlas.sk