V krajine čipkovaných domčekov, kde dýchajú aj kroje

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 25.4.2024
https://www.trnavskyhlas.sk/c/4938-v-krajine-cipkovanych-domcekov-kde-dychaju-aj-kroje/v-krajine-cipkovanych-domcekov-kde-dychaju-aj-kroje/

Malebná podhorská dedinka, ktorá v zime víta lyžiarov v stredisku Javorinka na bežecké i zjazdové lyžovanie. My sme sa do Čičmian išli pozrieť na dreveničky s ornamentálnou výzdobou, ktorá je na domoch rovnaká ako na obrusoch a krojoch.

Ornamenty na domoch boli maľované vápnom. Tie súčasné vytvorili až po ničivom požiari v roku 1921. FOTO: Autorka

 

V októbri priniesli takmer všetky noviny a televízie na Slovensku informáciu o unikátnom náleze mincí. Táto fáma bola len upozornením na odhalenie oficiálnej kolekcie oblečenia slovenských športovcov pre tohtoročnú olympiádu. Vzory na odevy si návrhári požičali priamo z Čičmian.


Aj štrnásti
Čičmany ležia takmer pri prameni Rajčianky v kotline Strážovských vrchov v Žilinskom okrese. Maľby na zrubových dreveniciach vychádzajú z výšivky s geometrickou ornamentikou a preslávili tento zabudnutý kúsok Slovenska. V Čičmanoch dnes žije sotva dvestopäťdesiat obyvateľov. Časť obce je od roku 1977 pamiatkovou rezerváciou ľudovej architektúry.
V Radenovom dome je národopisná expozícia múzea, v ktorej sme sa vrátili sto rokov dozadu. Veľké postele s duchnami, odevy, truhlice, kotlíky, džbánky, taniere, pece na chlieb, krosná... Malilinké domčeky boli viacgeneračné, v dvoch izbičkách kedysi spávali aj štrnásti. Gazda s gazdinou, synovia s nevestami a deťmi. Majetok rodiny bol spoločný.

 

Na gazdovstvách bolo v zime menej práce, preto ľudovými zvykmi na Barboru, Luciu, Mikuláša, Vianoce a fašiangy žila celá dedina. FOTO: Autorka


Strach a hrôza
My sme tu objavili vystavené časti krojov, ktorým akýsi podivný prístroj vdychoval život. Ich časti stúpali a klesali, čím vytvárali dojem nadychovania a vydychovania... Celkom pekný pokus o zobrazenie večne živých tradícií. Kamarátkina malá dcérka to však brala inak. Dýchajúcich kusov odevu sa bála. Dokonca ju chodili strašiť v snoch. Moja starká vyrástla v podobnom domčeku. Spávala tiež na matraci vypchanom slamou, vodu si ťahali zo studne na dvore, v izbe stála na stolčeku v bielom vedre. Všetko, čo mi rozprávala, som tu videla. Ľudia žili jednoducho a skromne.

 

Ako sa tam dostať?
Z diaľnice od Trnavy na Žilinu zídete pri Ilave, potom prejdete asi 20 km cez Košecu a Zliechov.


Júlia Kampfová
 

prispievatelia | 5.1.2012 | Tipy na výlet | https://www.trnavskyhlas.sk