Používaním stránok trnavskyhlas.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac info OK

Rybníky

reklama

Utorok 22. 10., meniny má Sergej, zajtra Alojzia.Význam mien.

Škótski fanúšikovia ukázali veľké srdce, pre slovenské deti venovali tisíce libier

Vydané 12.10.2016 o 13.35, prispievatelia

Škótski fanúšikovia sa na Slovensku ukázali vo veľmi dobrom svetle. A to nielen ako praví priaznivci futbalu, ktorí zatlieskali hráčom svojho tímu za výkon aj po prehre 0:3, ale i ako ľudia so zmyslom pre charitatívne myšlienky.

Škótski fanúšikovia ukázali veľké srdce, pre slovenské deti venovali tisíce libier

Fanúšikovia Škótska počas zápasu so Slovenskom v Trnave. Foto: Juraj Cisár


reklama

 

Je to už trinásť rokov, čo funguje Tartan Army Sunshine Apeal. Ide o benefičnú organizáciu, v ktorej združujú finančné prostriedky, ktoré pravidelne venujú na projekt v krajine a meste, kde Škótsko nastúpi na medzinárodný zápas.

 

Slovensko bolo v poradí už 61., kde takúto aktivitu vykonali. Na podporu Ligy za duševné zdravie venovali na program Zippyho kamaráti 5000 libier.

 

Poukaz slávnostne odovzdali počas prestávky stretnutia Slovensko – Škótsko na trávniku City Areny – Štadióna Antona Malatinského.

Victory TIP in

reklama

 

Program Zippyho kamaráti (medzinárodne Zippy’s Friends) je realizovaný v takmer tridsiatich krajinách sveta a nedávno ním prešlo presne milión detí. V roku 2013 bol pod záštitou Ligy za duševné zdravie spustený aj na Slovensku.

 

Skúsenosti ukazujú, že deti po jeho absolvovaní dokážu lepšie vyjadrovať a chápať svoje emócie, spracovávať rôzne záťažové sociálne situácie, vychádzať s rovesníkmi, súrodencami, rodičmi a ostatnými ľuďmi.

 

Tento program bol vytvorený anglickou organizáciou Partnership for children, funguje na Slovensku už päť rokov aj vďaka podpore Nadácie Orange.

 

Do projektu Zippyho kamaráti sa zapojila aj základná škola BESST, ktorá sídli v Trnave. Škótska delegácia pred duelom navštívila žiakov školy, prišli v tradičných kiltoch, zahrali na gajdy a priblížili deťom škótsku kultúru.

 

Návštevníci v tradičných odevoch pri rozhovore s riaditeľkou základnej školy a špeciálnou pedagogičkou. Foto: archív ZŠ

 

„Do projektu sme sa zapojili len minulý mesiac a počas tohto školského roka sa plánujeme s deťmi venovať pomerne zložitým témam, ako sú pocity, vzťahy, riešenie konfliktov a pod. Návšteva našich zahraničných hostí bola síce poriadne hlučným, ale o to dôraznejším odštartovaním našej snahy učiť prvákov zvládať problémy,“ vyjadrila sa špeciálna pedagogička školy BESST Zuzana Polťáková.

 

Dobrovoľníci zo Škótska, ktorí projekt finančne podporili, si v rámci svojho programu vybrali bilingválnu anglicko-slovenskú školu aj kvôli jazykovej bariére.

 

„Už s najmenšími žiakmi mohli komunikovať o schopnosti vyjadriť emócie, prejaviť súcit, obetavosť či toleranciu,“ dodala Polťáková.

 

 

 

Na začiatku bola protéza pre chlapca

Tartan Army Sunshine Appeal (TASA) je škótska charitatívna organizácia, ktorá vznikla pred 13 rokmi ako myšlienka niekoľkých fanúšikov, keď sa vďaka futbalu zoznámili s bosnianskym fanúšikom Mirzom.

 

Prvá zbierka bola darovaná na kúpu protézy pre mladého chlapca, ktorému ako trojmesačnému utrhlo časť nohy pri vtedajších bojoch v Bosne a Hercegovine.

 

Od tohto okamihu sa podobné odovzdávanie finančného daru stalo pravidlom na každom zápase reprezentácie na pôde súpera.

 

„Everywhere we go“ motto, ktoré zosobňuje celú organizáciu a skvelú myšlienku ľudí, vďaka ktorému na každom zahraničnom zápase svojej reprezentácie môžu odovzdať finančný dar.

 

(mm, mk, jkr)

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Hlavné správy

BÁBENCE: V trnavskej pôrodnici sa narodili krásne detičky

BÁBENCE: V trnavskej pôrodnici sa narodili krásne detičky

Fotili sme nové životy na oddelení šestonedelia. celý článok

Zomrel bývalý stredopoliar Spartaka Vladimír Filo

Zomrel bývalý stredopoliar Spartaka Vladimír Filo

Smutná správa prišla zo športového prostredia. Zomrel bývalý futbalista trnavského Spartaka Vladimír Filo.... celý článok

Trnavčania si za odpad od budúceho roka priplatia, poslanci schválili zvýšenie poplatku

Trnavčania si za odpad od budúceho roka priplatia, poslanci schválili zvýšenie poplatku

Zvýšenie poplatku najviac pocítia viacčlenné rodiny, ktoré bývajú v rodinných domoch, v budúcom roku zaplatia... celý článok

Victory Tip 2017

reklama

Jazierce Fiat Doblo Fiat Tanex Plošina Gašparík 2018 Marell Bábence Remax

reklama

Aktuálne video

AKTUÁLNE POČASIE

Trnava

Piešťany

Bratislava

12°C
13°C
15°C

aktualizácia: 20:00 hod. / Predpoveď počasia - epocasie.eu

Facebook

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka spoločnosti WebHouse, s.r.o.
Copyright © 2010-2019 WebHouse, s. r. o. Všetky práva vyhradené
Právne informácie | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty

Pocitadlo.sk

Mazda CX 5

reklama