Trnavské rybníky
reklama

Na lýtka treba ísť tvrdo

RELAX - Hobby | 2.7.2011, 00.00, prispievatelia

Žiadna svalová skupina ľudského tela nie je taká závislá od genetiky, ako lýtka. Hovorí sa, že táto časť tela je ako pekná tvár, ktorú buď máte, alebo nemáte.

Na lýtka treba ísť tvrdo

Päty spustite čo najnižšie. Foto: Michal Hlavatovič

reklama

 

Ak ste nemali šťastie a narodili ste sa bez týchto genetických predpokladov, čaká vás veľa tréningového potu, aby ste docielili želaný výsledok. Lýtka niekedy reagujú na tréning pomaly, sú tvrdohlavé. Príroda ich pripravila na to, aby sa len tak ľahko neunavili, pretože ich neustále používame pri chôdzi, behu, tanci, dokonca aj v stoji. Sú neustále namáhané, čo spôsobuje ich odolnosť voči tréningu a spomaľuje rast.
Nie každý sa vyberie do posilňovne alebo do fitka kvôli tomu, aby mal lýtka ako nejaký stredoveký gladiátor. Mnohí, naopak, potrebujú hmotu na lýtkach zredukovať alebo ich proporcie vhodne prispôsobiť ostatným partiám tela. Pre všetkých však platí to isté – musíte sa pripraviť na intenzívny a náročný tréning týchto svalov.

 

Vo vrcholnej fáze zastavte. Foto: Michal Hlavatovič

reklama


Začiatočnícke chyby
Ako teda najlepšie precvičiť lýtka? Vysoko intenzívnym tréningom. Musíte ísť skutočne na maximum, aby reagovali. Žiaľ, tréningy väčšiny začiatočníkov sú na lýtka neúčinné, používajú príliš veľké hmotnosti, obmedzujú rozsah pohybu a aj počet opakovaní. Lýtka najlepšie reagujú, ak sa precvičujú v celom rozsahu pohybu od úplného natiahnutia až po úplné zmrštenie, to znamená, že by ste sa mali pokúsiť stlačiť päty tak nízko, ako je len možné, a dvíhať špičky tak vysoko, aby nastalo úplné zmrštenie svalstva. Začiatočníci so slabými lýtkami sa často snažia používať ultra ťažké hmotnosti, pritom iba skáču hore a dole, vykonávajú polovičné opakovania namiesto toho, aby ich cvičili. Keď precvičujete lýtka, mali by ste myslieť na čo najrozsiahlejší pohyb, a nie starať sa o to, akú hmotnosť používate. Zlé a nepraktické je unaviť lýtka, ak robíte osem až desať opakovaní v sérii.

 

Cvičenie na legpresse. Foto: Michal Hlavatovič

 

Základná poloha chodidiel. Foto: Michal Hlavatovič


Musí to páliť
Lýtka sú svaly, ktoré potrebujú vysoký počet opakovaní. Aby ste ich prinútili reagovať na tréning, mali by ste sa zamerať na to, aby ste v každej sérii cítili horúce pálenie. Pokiaľ to nedokážete, nikdy ich nevypracujete. Veľa cvičencov pri posilňovaní lýtok mení polohu špičiek nôh, aby tým precvičili rozličné časti lýtok. Ak chceme, aby cvik pôsobil na vnútornú hlavu, musíme vytáčať špičky von, ak ide o vonkajšiu časť lýtka, treba špičky dávať k sebe.
Na tréning lýtok si môžete vybrať niekoľko cvikov. Najpoužívanejšími sú oslie výpony – výpony v predklone na prístroji (obr. 1 a 2), výpony v stoji na prístroji, poprípade tlak špičkami na legpresse (obr. 3 a 4). Lýtkam sa venujte aspoň dvakrát týždenne. Snažte sa v troch až štyroch sériách minimálne o 20 až 30 opakovaní.
Na záver nezabudnite na strečing. Tak môžete veľmi ľahko zakončiť tréning lýtok napríklad výponmi v stoji na podložke s jednou nohou v troch sériách po 15 opakovaní.

Rudolf Siska, kondičný tréner

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda balík výhod
reklama