Futbalová glosa: Treba jesť veľa mrkvy, nebude problém so zrakom

Futbalista Hrnčiaroviec Peter Vozár sa drží hesla, že futbal treba brať s nadhľadom. V tom duchu píše aj svoje glosy.

Zápas v Kátlovciach mal patričný náboj. Archívne foto: Ján Král

Tentoraz písal o zápase Kátlovce - Hrnčiarovce 3:3.

nechcel by som byť v trénerkovej koži v nedeľu doobeda, keď si čítal našu diskusiu. Zo základnej zostavy tak vypadli: Sedlo, Marcelinho a Ondrík, ten chrobák Truhlík, aspoň tak ho uviedli médiá, ako posilu pred jarnou časťou.

On má takú smolu jak Gigi Buffon, ktorý si tiež porezal pred majstrovstvami sveta nohu na skle. Tiež tuším 3 týždne pred turnajom.

K zápasu. Ak by to bolo v jesennej časti, kopačky by si musel obut aj náš slovutný preceda a zavolat by musel asi aj svojmu teraz už poslancovi Róbertovi F.

Našťastie sme však v zime dali dokopy partiu a ani takéto citeľné straty nás nemohli ohroziť, jedine Jeďo sa jedoval, že bude musieť behať v strede.

Od úvodu stretnutia sme sa vyvarovali fatálnych chýb, naopak zamerali sme sa na pozornú obranu, veľkým plusom bolo, že sme lobdy neodkopávali tým smerom, kam sme boli práve otočení, ale snažili sme sa konštruktívnou rozohrávkou aj niečo vymyslieť.

Zjednodušene, koherentnou defenzívou sme eliminovali ofenzívne snahy domácich, dokonca sme ich prekvapili, že sme nezvolili subdominanciu ako herný štýl, opticky síce hru vertikálami po krajoch defenzívy s pokusmi o nebezpečné diagonály na nabiehajúcich útočníkov ovládli Kátlovčania, chýbalo im však to povestné Momentum.

Momentum prekvapenia a preto stále neprichádzalo k výsledkovej a hernej diferencii v prospech domáceho celku.

Ambivalentne k priebehu zápasu boli ku gólu paradoxne stále bližšie hostia. Teda my. Po výraznej zimnej konsolidácii kádra zavanul do kabíny nový esprit.

A takto, opäť začnem písať ako človek.

V Hrnčiarovciach máme dva ústavy. Jeden je Ústav na výkon trestu odňatia slobody - ÚVTOS, kde som strávil šesť rokov, nazdar chalani, a druhý je Ústav na výkon futbalového dôchodku - ŠK Rapid.

Dobre sa o nás starajú, každý druhý týždeň aj najesť dostaneme, aj čo to vypiť sa nám ujde. U nás skrátka ešte futbaloví seniori dokážu nájsť radosť z hry.

Späť k zápasu.

Za tie dlhé roky som sa naučil, že treba pred zápasom povedat nejakú motivačnú kokocinu, ako napríklad, že musíme vydržat do 20. minúty, aby sme nedostali gól a oni znervóznejú.

A ono to niekedy vyjde.

Zo stredných vzdialeností sa nebezpečne zastreloval Danielito, v 20.minúte mu loptu spätnou prihrávkou naservíroval Pekný Vozo, Danielitovu gólovú strelu vytiahol nohou domáci gólman len na roh, na opačnej strane gólu zabránil včasným vybehnutím tatino Rihanny, z jasného neba však j.. udrel blesk do domácej svätyne.

Po rohovom kope si na vzdialenú žrď nabehol Milanko, z uhla však jeho strela mierila len na kopačku pohotového Andreja Brímusa, ktorý nechytateľne otvoril skóre - 26. minúta a 0:1.

To sa tak hovorí, že: "Poznáte Andreja Bríma? On je fakt príma."

Domáci odpovedali 6 minút na to. Po spornej situácii na domácej polovici, nech mi oči spadnú do vajec, keď to nebol aut, domáci dlhým nákopom poslal do prieniku skvele hrajúceho Pavlíka, ktorý zoči voči nedal Matúšovi šancu. 32. minúta 1:1.

O tri minúty na to sme nedostatočne pokryli priestor pred našou šestnástkou a nechali sme vystreliť zadáka domácich, na vyrazenú strelu najlepšie zareagoval Hlavatovič, ktorý ju doklepol do prázdnej brány. 35. minúta 2:1.

Gólovú húpačku sa pokúsil udržať na strane domácich spomínaný Pavlík, ktorý určite doma v obývačke nacvičoval nožničky Garetha Balea, akurát s tým rozdielom, že u nás v bránke nestál nejaký Kárius, ale pán Riha a robinzonádou vytlačil loptu na roh.

A načo by mu bol taký gól? Aj tak by mu nikto neveril.

A pre tieto prípady ja mám v mobile na youtube stále nastavené nožničky z Hornej Krupej.

Nepriaznivý stav, ale hlavy dole sme nevešali. Há Róberto pred koncom prvého dejstva ukázal dve futbalové tváre.

Najprv tú zlú, keď ľahkú loptu odovzdal súperovi, potom tú lepšiu. Loptu si zasekol, našiel Danielita, ten ju vonkajším nartom posunul doprava nabiehajúcemu Milankovi do voľného priestoru, ten presným centrom našiel zabiehajúceho Pekného Voza, ktorý si loptu na čiare spracoval a v šestnástke našiel jedinú sivú hlavu široko-ďaleko, ktorá povestnou obaľovačkou po zemi k tyči skórovala.

Ivan Jedinák, 45.minúta a 2:2.

A to sme do druhého dejstva nastupovali z kopca a s vítrem v zádech. Kátlovčania sú však na behy do kopca očividne lepšie pripravený ako my, ľudia z roviny a od úvodu druhého polčasu sa do nás opreli.

Ako sa hovorí, gól visel na vlásku, ale pravdepodobne to bol vlások Sedlovej hlavy, lebo nie a nie to tam padnúť.

Závary v našej šestnástke nepriniesli gólové závery, vzadu s prehľadom odvracali nebezpečné útoky Dudko s Luskym, strely medzi tri žrde spoľahlivo pochytal Matúš, ak už aj on bol bezmocný, pomohla nám pravá žrď.

Napriek tlaku domáceho tímu tímu to nebola len hra mačky s myšou, vďaka ofenzívnym snahám Kátlovčanov sa v ich defenzíve otvárali okienka do nebezpečných protiútokov.

Penzum práce na hrote odviedol Pekný Vozo, ktorý s nasadením pitbulla neúnavne bojoval so stopérmi domácich.

Zdatne mu sekundoval aj Príma Bríma, ktorý často vypomáhal stredovej formácii a jeho veľké nohy robili problémy kátlovskej rozohrávke.

Prvý menovaný mohol misky váh nakloniť na našu stranu v 65. minúte, kedy si našprintoval do zdanlivo stratenej lopty, v tesnom súboji s brankárom domácich však mieril len kúsok vedľa.

Druhý menovaný mohol skórovať v 85. minúte a teraz sa musím pochváliť. Radšej to napíšem slovom: v osemdesiatejpiatej minúte som si z ľavej obrany našprintoval až takmer k rohovej zástavke, loptu som po prihrávke Há Róberta posunul na päťku domácich, kde ju však Andrej netrafil ideálne a loptou zostrelil kríž na kostolnej veži.

Ešte raz, v osemdesiatejpiatej minúte. Obyčajne mám problém so šprintom už v piatej.

V 86. minúte tréner vytiahol žolíka. K lopte sa na ľavej strane v strede dostal Jeďo, ktorému hra v strede naozaj chutila, neunáhlil sa, loptu si pripravil, mäkkučkým centrum našiel prsá Andyho Bé, ktorý loptu sklepol pred seba, domáci stopér v ťažkej pozícii loptu netrafil, tá sa ocitla pred pripraveným Peckom, ktorý už veľmi dobre vedel, kam ju treba dopraviť. 87.minúta a 2:3.

Pekný Vozo ej kej ej Peter Vozár mladší.

Že boli domáci diváci trochu nahnevaní je taký veľmi mierny eufemizmus, stav nezvládol tiež domáci hráč Hlavatovič.

Po šalamúnskom riešení disciplinárnej komisie SFZ už radšej sudí k vylúčeniu napísal aj dovetok:

"HNS - Kopnutie súpera v neprerušenej hre nadmernou silou."

Takže teraz už podľa všetkého budú rozhodcovia nosiť okrem píšťalky, kariet, peny na holenie a dvacky zastrčenej do štucní aj silomery.

Na konečnej remíze má okrem strelca gólu domácich a autora kolmice Andreja Kobetiča veľkú zásluhu aj postraný rozhodca, ktorému sa pri evidentnom ofsajde náhle zhoršil zrak. 91. minúta, Pavlík 3:3.

Našťastie išlo len o krátkodobú indispozíciu a všetci sme ihrisko opustili živí a zdraví, nebolo nutné vyhľadať lekársku starostlivosť.

Treba len jesť veľa mrkvy, ako dokumentoval kolega na opačnej strane, ktorý odmával Há Robertovi ofsajd, ktorý videl len on.

O týždeň doma Bučany, ktoré si z chuti zastrieľali proti Bohdanovciam. Po hodoch však býva bruchabolenie.

No dobre, ja vím, že je to miliónkrát otrepané klišé, ale čo mám dat na záver, že do neskoro chodzí, daleko býva???

Takže v nedzelu pekne do Hrnčárovéc na dobré pivečko na tribúne a pekný futbal. A šeci.