Trnavskí plavci robia pozitívnu reklamu svojmu mestu po celej Európe

ŠPORT - Plávanie | 22.4.2019, 12.42, prispievatelia

Plavci STU Trnava v poslednom období veľmi úspešne reprezentovali Trnavu v rôznych vekových kategóriách na niekoľkých významných plaveckých pretekoch na Slovensku i v zahraničí.

Miroslava Záborská. Foto: Archív plaveckého klubu STU Trnava

Na úvod letnej sezóny sa plavci STU Trnava predstavili v domácom bazéne Materiálovotechnologickej fakulty na 45. ročníku Veľkej ceny Trnavy.

Najvýznamnejšie plavecké preteky na Slovensku s výbornou účasťou 380 plavcov z Českej republiky, Poľska, Holandska a Slovenska boli dobrým testom aktuálnej výkonnosti.

Ozdobou tohtoročnej Veľkej ceny Trnavy v plávaní bola Barbora Seemanová, reprezentantka ČR, juniorská majsterka Európy, dvojnásobná víťazka Olympijských hier mládeže, ktorá zvíťazila v štyroch disciplínach a zároveň prekonala dva rekordy pretekov.

V silnej konkurencii sa Trnavčania nestratili. V poradí klubov zvíťazili so ziskom 22 medailí. Napriek ešte len rozbiehajúcej sa sezóne boli výsledky veľmi solídne, desať plavcov sa prebojovalo na stupne víťazov.

Najúspešnejší bol Adam Halas (2 zlaté, 2 strieborné a 1 bronzová medaila). Z dievčat sa najviac darilo Tereze Ožvaldovej a Júlii Mečiarovej, ktoré zhodne získali 2 zlaté medaily.

Veľmi kvalitné výkony zaplávali aj Patrik Böhman (1-2-0), Miroslava Záborská (1-1-1), Nina Vadovičová (1-1-0), Ema Novotná (1-0-0), František Jablčník (0-0-1), Adam Pilek (0-1-0) a Patrik Kudla (0-0-1).

V Bratislave štvrté miesto pre klub

O týždeň neskôr (1. - 3. marca) plavecký klub STU Trnava výborne reprezentoval naše mesto na 57. ročníku Veľkej ceny Slovenska v plávaní v Bratislave.

Štartovalo 34 trnavských plavcov, ktorí potešili svojimi výbornými výsledkami. Aj na týchto pretekoch dosiahol najväčší úspech reprezentant SR Adam Halas, ktorý zvíťazil v disciplínach 50 metrov motýlik a 200 metrov polohové preteky.

Trnavskí plavci.

O ďalšie medailové umiestnenia sa výbornými výkonmi postarali reprezentantky SR Miroslava Záborská, ktorá zvíťazila v disciplíne 200 metrov prsia a juniorka Nina Vadovičová (obe SŠŠ J. Herdu), ktorá vyhrala 50 metrov prsia.

Celkovo získali plavci STU Trnava na týchto pretekoch 8 medailí a v hodnotení 52 klubov skončil plavecký klub STU Trnava na 4. mieste!

Víťazstvá v Luxembursku

Nasledujúci víkend plavci STU Trnava prvýkrát štartovali na medzinárodných pretekoch v Luxembursku. Aj v zahraničí sa trnavským plavcom darilo, v hodnotení klubov skončili na treťom mieste.

Adam Halas zvíťazil v štyroch disciplínach, František Jablčník a Tereza Ožvaldová (obaja SŠŠ J. Herdu) v troch disciplínach.

Nina Vadovičová (uprostred) na stupni víťazov v Luxembursku.

František Jablčník na stupni víťazov.

Tereza Ožvaldová naviac vytvorila nový slovenský rekord starších žiačok v disciplíne 200 metrov znak. František Jablčník zase splnil A limit pre účasť na Európskom olympijskom festivale mládeže v Azerbajdžane.

Nina Vadovičová (SŠŠ J. Herdu) získala 2 zlaté medaily a Patrik Kudla (SŠŠ J. Herdu) zvíťazil v disciplínach 100 metrov znak. Na stupne víťazov sa ešte prebojoval aj Adam Pilek, ktorý získal 2 strieborné medaily.

Trnavská výprava na pretekoch v Luxembursku.

Pohár priateľstva v Rimavskej Sobote

V rovnakom čase sa mladší plavci zúčastnili v Rimavskej Sobote plaveckých pretekov „Pohár priateľstva“.

Najviac sa darilo Mariánovi Pekarčíkovi, ktorý získal 5 zlatých a 2 strieborné medaily. Medzi dievčatami sa najviac darilo Eme Novotnej (SŠŠ J. Herdu) so ziskom 3 zlatých a 2 strieborných medailí a Júlii Mečiarovej, ktorá získala 5 strieborných a 2 bronzových medailí.

Medailová žatva v Žiline

V dňoch 22. – 24. marca reprezentovalo 41 plavcov na medzinárodných plaveckých pretekoch Jarná cena Žiliny.

V konkurencii 670 plavcov zo 69 klubov zo Slovenska, Čiech, Rakúska, Maďarska, Poľska, Švajčiarska a Slovinska sa trnavskí plavci nestratili a v medailovej štatistike obsadili druhé miesto so ziskom 24 medailí!

Adam Halas (uprostred) po pretekoch v Žiline. Foto: Miroslav Kliner

Medzi najúspešnejších plavcov celých pretekov sa zaradili: Tereza Ožvaldová (SŠŠ J. Herdu) so ziskom 6 zlatých medailí, s najhodnotnejším výkonom pretekov v kategórii žiačok a s novým slovenským rekordom 14-ročných žiačok v disciplíne 200 metrov znak.

Patrik Böhman získal 2 zlaté medaily, Júlia Jablčníková 1 striebornú a Júlia Mečiarová 1 bronzovú medailu.

V kategórii dospelých získal Adam Halas 1 zlatú, 1 striebornú a 3 bronzové medaily, Miroslava Záborská 3 strieborné a Nina Vadovičová 3 bronzové medaily.

Preteky v Žiline boli zároveň súčasťou Slovenského pohára družstiev, po treťom kole bol plavecký klub STU Trnava na prvom mieste.

Tereza Ožvaldová bola v Žiline úspešná. Foto: Miroslav Kliner

Žiaci súťažili v Nových Zámkoch

O 14 dní (6.4.2019) sa v Nových Zámkoch predstavili žiaci na medzinárodných plaveckých pretekoch Veľká cena mesta Nových Zámkov.

Na tomto mítingu plavci STU Trnava dominovali, keď až 11 plavcov získalo minimálne jednu medailu.

Najviac sa darilo trom dievčatám: Júlia Mečiarová zvíťazila v piatich disciplínach, Sara Polomská si vybojovala 4 zlaté medaily a Ema Mária Horská získala 3 zlaté medaily.

V kategórii žiakov sa najviac darilo Mariánovi Pekarčíkovi, ktorý získal 2 zlaté, 2 strieborné a 1 bronzovú medailu.

Veľká pochvala za dosiahnuté výsledky a výbornú reprezentáciu patrí aj ďalším medailistom: Karin Chmurová (2-1-3), Lukáš Böhman (1-3-0), Richard Lengyel (0-3-1), Jasmína Šimurdová (0-1-3), Lucia Brečková (0-1-0), Lenka Mucinová (0-0-1), Petra Kocánová (0-0-1).

Bodovali pod Tatrami

V dňoch 5. – 7. apríla štartovali plavci STU Trnava na medzinárodných plaveckých pretekoch Cena Popradu.

V konkurencii 489 plavcov z 58 klubov zo Slovenska, Česka, Poľska, Maďarska, Rakúska a Ukrajiny získali trnavskí plavci spolu 16 medailí.

Patrik Böhman (v červenom) na pretekoch v Poprade.

Barbora Tomanová s medailou v Poprade.

Medzi ženami sa najviac darilo Miroslave Záborskej (SŠŠ J. Herdu), ktorá zvíťazila v disciplínach 100 a 200 metrov prsia, čo bola hlavná disciplína pretekov.

Barbora Tomanová (SŠŠ J. Herdu) vyhrala 50 metrov znak a v ďalších štyroch disciplínach obsadila tretie miesto. Nina Vadovičová (SŠŠ J. Herdu) si vybojovala 2 strieborné a 1 bronzovú medailu.

V kategórii žiakov získal Patrik Böhman 1 striebornú a 4 bronzové medaily. Na stupne víťazov sa prebojoval aj Patrik Kudla (0-0-1) a Barbora Lengyelová (0-0-1) (obaja SŠŠ J. Herdu).

Preteky v Poprade boli zároveň súčasťou Slovenského pohára družstiev, po štvrtom kole je plavecký klub STU Trnava stále na prvom mieste.

Jablčník v Rakúsku zaplával limit pre Azerbajdžan

Uplynulý víkend nás najlepší plavci STU Trnava úspešne reprezentovali vo výbere Slovenska na niekoľkých medzištátnych pretekoch juniorov a seniorov v zahraničí.

V konkurencii 250 mladších juniorov z 13 krajín na multistretnutí v Rakúsku dosiahol najlepšie umiestnenia František Jablčník.

V disciplínach 200 a 400 metrov polohové preteky obsadil 5.miesto, zaplával veľmi kvalitné časy a opakovane potvrdil limit pre účasť na Európsky olympijský festival mládeže v Azerbajdžane.

Patrik Kudla skončil po veľkom zlepšení osobného rekordu v disciplíne 200 metrov prsia siedmy. Juliana Krátka obsadila 9.miesto na 100 metrov znak.

Matej Daniš a Bronislava Janáčová si vytvorili vo svojich hlavných disciplínach osobné maximá. Vo výbere starších juniorov vo Švajčiarsku za účasti 11 krajín štartovala Nina Vadovičová.

Veľmi dobre sa jej darilo a v disciplíne 50 metrov prsia získala bronzovú medailu.

Halas a Záborská vo Švédsku

Seniorskí reprezentanti štartovali na kvalitne obsadenom mítingu Swim open vo Švédsku. Štartovali tu plavci z 24 krajín.

Adam Halas dosiahol najlepší výsledok v disciplíne 200 metrov polohové preteky a obsadil 29.miesto.

Výborne sa darilo Miroslave Záborskej, ktorá sa v disciplíne 200 metrov prsia prebojovala do B finále a v novom osobnom rekorde obsadila 11. miesto.