Trnavskí plavci vedú v slovenskom pohári družstiev, predviedli sa aj v zahraničí

ŠPORT - Plávanie | 20.5.2019, 14.53, prispievatelia

Trnavčania sa predviedli v dobrom svetle v Bratislave aj v Poľsku a Rumunsku.

Trnavskí plavci vedú v slovenskom pohári družstiev, predviedli sa aj v zahraničí

Miroslava Záborská na pretekoch Orca. Foto: Martin Vaňo

V dňoch 26. – 28. apríla sa v Bratislave predstavili žiaci, juniori a seniori na medzinárodných plaveckých pretekoch „Pohár Orca“. Plavecký klub STU Trnava úspešne reprezentovalo 62 plavcov v silnej konkurencii 800 plavcov zo 7 krajín.

Medzi mladšími žiakmi sa najviac darilo Sare Polomskej, ktorá zvíťazila v disciplínach 50 metrov voľný spôsob, 50 metrov znak a 100 metrov motýlik. Marián Pekarčík obsadil 2x 4.miesto v disciplínach 100 metrov motýlik i voľný spôsob.

V kategórii starších žiačok získal plavecký klub STU Trnava najväčší úspech zásluhou Terezy Ožvaldovej (SŠŠ J. Herdu).

Zverenkyňa trénerky Tatiany Bergmannovej bola najúspešnejšou plavkyňou celých pretekov, zvíťazila 6x(!) a zároveň zaplávala dva slovenské rekordy 13 ročných žiačok v disciplínach 50 a 100 metrov znak.

Ďalším medailistom v tejto kategórii bol Patrik Böhman, ktorý získal striebornú medailu v disciplíne 100 metrov znak.

Medzi juniormi výborne plával Patrik Kudla (SŠŠ J. Herdu) keď zvíťazil v disciplínach 50, 100 aj 200 metrov prsia.

Patrik Kudla. Foto: Martin Vaňo

Nina Vadovičová (SŠŠ J. Herdu) vyhrala disciplínu 100 metrov prsia a naviac na 50 metrov prsia obsadila druhé miesto a splnila B limit na Majstrovstvá sveta juniorov v Maďarsku.

V disciplíne 200 metrov prsia získala Bronislava Janáčová (SŠŠ J. Herdu) po veľkom zlepšení osobného rekordu bronzovú medailu.

V kategórii senioriek zvíťazila Miroslava Záborská (SŠŠ J. Herdu) v disciplíne 200 metrov prsia a zároveň obsadila tretie miesto na 100 metrov prsia.

Adam Halas. Foto: Martin Vaňo

Medzi seniormi sa najviac darilo Adamovi Halasovi, keď v disciplíne 100 metrov motýlik skončil druhý iba pol sekundy za slovenským rekordom mužov a pridal tretie miesta na 50 metrov motýlik a 100 metrov voľný spôsob.

Veľkým úspechom plaveckého klubu STU Trnava je druhé miesto v medailovej štatistike v konkurencii 64 klubov.

Preteky v Bratislave boli zároveň súčasťou Slovenského pohára družstiev, po štvrtom kole je plavecký klub STU Trnava stále na prvom mieste!

Tereza Ožvaldová a Tatiana Bergmannová.

Juniori zaujali v Poľsku

Výborné výkony podávali trnavskí plavci aj v reprezentačných výberoch Slovenska. V dňoch 3. – 5. mája úspešne reprezentovali Trnavu vo výbere Slovenska na medzištátnom 4-stretnutí juniorov v Poľsku.

V konkurencii mladých plavcov z Maďarska, Čiech, Poľska a Slovenska sa František Jablčník, Patrik Kudla a Bronislava Janáčová (všetci SŠŠ J. Herdu) nestratili a zaplávali osobné rekordy.

František Jablčník sa dokonca prebojoval na stupeň víťazov, keď v disciplínach 200 a 400 metrov polohové preteky obsadil tretie miesto a opakovane potvrdil limit pre účasť na Európsky olympijský festival mládeže v Azerbajdžane.

František Jablčník (vpravo).

Nina Vadovičová (uprostred) v Rumunsku.

V nasledujúcich reprezentačných pretekoch juniorov na otvorených majstrovstvách Rumunska v Bukurešti štartovali za plavecký klub STU Trnava Nina Vadovičová a František Jablčník a opäť dosiahli výborné úspechy a prekonali osobné rekordy.

V kategórii juniorov si Nina Vadovičová vyplávala zlatú medailu v disciplíne 50 metrov prsia a pridala striebornú v disciplíne 100 metrov prsia a bronzovú na 200 metrov prsia.

František Jablčník získal bronz v disciplíne 200 metrov voľný spôsob.