Spartak po bojovnom výkone prehral na Slovane, zápas skončil škandalózne

ŠPORT - Futbal - Spartak | 15.9.2019, 20.07, Ján Král

Najväčšie slovenské derby sa hralo na Tehelnom poli vo vyhrotenej atmosfére, emócie a rivalita sa preniesli aj na ihrisko. Spartak napokon podľahol pred takmer 15-tisíc divákmi Slovanu 0:2.

Diogo v súboji s De Marcom. Foto: Lukáš Grinaj

Futbaloví fanúšikovia sa na zápas dostali na poslednú chvíľu, na štadión nefungoval elektronický systém turniketov. Úvod napokon väčšina stihla, hoci ešte 40 minúte pred výkopom boli brány zavreté.

Spartak sa súpera nezľakol a mal prvú šanca zápasu. Po druhom rohu v zápase zakončoval neúspešne Mitrea. Slovan pohrozil Šporarom, jeho strelu zblokoval Mesík.

Andeli sa snažili o ofenzívne výpady, v 13. minúte napriahol z rohu šestnástky Lovat, z jeho strely bol roh, po ktorom musel zasahovať Greif.

Trnava zakončila strelou aj ďalší roh, po Lovatovom pokuse však Greif nemal ťažkú prácu. Andeli boli aktívni, v 18. minúte vyskúšal šťastie z ľavej strany Lovat, jeho rana opäť letela len tesne vedľa.

Následne sa sám rútil na bránku Rusova Moha, Mesíka sa však stihol vrátiť a odkopnúť Maročanovi loptu.

V 20. minúte Oršula zbytočne držal loptu, stratil ju desať metrov od trnavskej šestnástky, Daniel pohotovo prihral Šporarovi, ktorý tiesnený dokázal z hranice pokutového územia strelou k tyči otvoriť skóre – 1:0.

Nasledovala pasáž, keď ohrozovali strelci bránky z priamych kopov. Holman, Halilovič aj Moha ale mierili vedľa.

Choreo fanúšikov Spartaka s odkazom pre slovanistov. Foto: Lukáš Grinaj

Druhý polčas sa začal pre Trnavu zle, po druhom žltom faule putoval už v 47. minúte predčasne pod sprchy stopér Mesík.

Tréner Spartak Chéu reagoval stiahnutím krídelníka Oršulu a nasadením stopéra Menicha. Slovan sa nadýchol k náporu, Ljubičič najprv mieril nepresne, z ďalšej šance trafil brvno.

Belasých potom spomalili vlastní fanúšikovia, ktorí zahádzali trnavskú šestnástku papierovými guľami. O ďalšie prerušenie hry sa postarali fanúšikovia Spartaka, ktorí vhodili na hraciu plochu bengálsky oheň.

Trnavský gólman Rusov bol opäť v permanencii po náhodnom zakončení Holmana a nepríjemnej strele Mohu.

Spartakovská jednotka neskôr zmarila veľkú šancu Holmana, keď sa maďarskému legionárovi vrhla pod nohy.

V 70. minúte predviedol Rusov parádny zákrok po priamom kope Mohu.

V 85. minúte priamy kop Nona tečoval Šporar, lopta preletela vedľa žrde. Na opačnej strane Tešijov priamy kop zadovkou zakončil Mitrea, Greif musel pacifikovať loptu na dvakrát.

V závere sa Trnava ešte pokúsila o vyrovnanie, čo Slovan využil na druhý gól, keď do otvorenej obrany vletel Dražič a svoje sólo od polovice ihriska doviedol do gólového finále, keď si proti Rusovovi poradil hokejovým blafákom.

Po druhom góle nastala pri trnavskej bránke strkanica medzi hráčmi, na plochu za ihrisko vbehli z hľadiska fanúšikovia Slovana a jeden z nich kopol trnavského stopéra Mitreu cez sieť.

Rozhodca však udelil žltú kartu brankárovi Rusovovi i Šporarovi a nechal stretnutie dohrať.

Fortuna liga – 8. kolo:

Slovan Bratislava – Spartak Trnava 2:0 (1:0)

Góly: 20. Šporar, 90. Dražič

ŽK: Daniel, Rabiu, Medveděv, Šporar – Sobczyk, Mesík, Rusov

ČK: 47. Mesík (Spartak)

Rozhodovali: Chmura – Benko, Hrčka

Diváci: 14933

SLOVAN: Greif – Medveděv, Abena, Božikov, De Marco – Ljubičič, Rabiu (77. De Kamps) – Daniel (66. Dražič), Holma (82. Nono), Moha – Šporar. Tréner: J. Kozák ml.

SPARTAK: Rusov – Diogo, Mesík, Mitrea, Lovat – Halilovič (82. Gamboš) – Oršula (49. Menich), Dangubič (70. Mihálek), Tešija, Tavares – Sobczyk. Tréner: Chéu.

Ricardo Chéu (tréner Spartaka): „Myslím, že dnes hrali dva veľké tímy dobrý futbal, oba kluby chceli vyhrať. Videli ste, že Spartak má dobrú identitu, nevzdávame sa a hráme do poslednej minúty. Začali sme dobre, ale spravili sme individuálnu chybu, neuveriteľnú chybu v strede poľa, po ktorej Slovan skóroval. Mali sme dve veľké šance Lovatom, v druhom polčase sme sa snažili niečo zmeniť, ale krátko po tom sme museli hrať desiatim. V oslabení sme ale hrali lepšie ako v plnom počte. Slovan hral na brejky, tím ako Slovan musí byť agresívnejší, nie čakať na chyby, ale to je môj pohľad. Myslím, že sme skúsili všetko, aby sme skórovali. V závere po jednej akcii Slovan skóroval. Zanechali sme dobrý obraz Spartaka, zostávame na šiestej pozícii, čo bol náš predsezónny cieľ. Naši priaznivci boli neuveriteľní.“

Ján Kozák ml. (tréner Slovana): „Prvý polčas až na nejaké dve – tri straty sme mali pod kontrolou, držali sme loptu, mali sme nejaké šance, hoci súper sa dostal k dvom strelám. Očakávali sme v derby výbornú atmosféru aj emócie, z tohto pohľadu bolo všetko ok. Vylúčenie nám malo pomôcť, mali sme hrať jednoduchšie, v pohybe. Boli tam obavy, že môže prísť štandardka, odrazená lopta, preto som rád, že sme v závere potvrdili víťazstvo. Máme kvalitnejších hráčov, to dnes rozhodlo.“