Spartak prehral v reštarte ligy na pôde Žiliny, brankári si poriadne zachytali

ŠPORT - Futbal - Spartak | 14.6.2020, 20.14, Ján Král

Žilina a Trnava ponúkli v reštarte Fortuna ligy obojstranne útočný futbal. Vrátane zblokovaných striel videli diváci dokopy 36 zakončení, z toho 19 na trnavskej strane. Z bodov sa napokon tešila o niečo lepšia Žilina, ktorá vyhrala 2:1, aj preto, že spartakovci naplno zapli motory až v druhom polčase.

Spartak prehral v reštarte ligy na pôde Žiliny, brankári si poriadne zachytali

Yusuf Bamidele (v červeno-čiernom) bol najnebezpečnejším hráčom Trnavy. Foto: Lukáš Grinaj

Futbalisti pred zápasom v kruhu zatlieskali pracovníkom, ktorí bojovali v prvej línii s koronavírusom. Kapitánsku pásku v trnavskom tíme mal na rukáve brankár Rusov, jeden z trojice Slovákov v zostave Spartaka.

Žilinčania naproti tomu postavili do základu iba slovenských hráčov.

MŠK udrel hneď z prvej svojej šance. V 5. minúte dostal prihrávku na ľavom krídle Iľko, centrom našiel na zadnej žrdi nabiehajúceho Ďuriša a ten pohotovým zakončením potrestal iba tieňové bránenie trnavskej obrany.

Andeli mali v prvom polčase snahu popasovať sa o výsledok, po Yaovom centri hlavičkoval nepresne Sobczyk, Cabral po brejku vypálil vedľa, Krč po rohu mieril k tyči, ale nedal do strely potrebný dôraz.

Ľahkonohí Žilinčania predviedli krásny signál po štandardke, po kombinácii na dotyk hasil pre Paurom na päťke Rusov. Trnavský gólman musel ísť na zem aj potom, ako sa Ďuriš pretlačil pred Gamboša, dobrým vybehnutím mu však zmaril snahu o zakončenie.

Debutujúci dorastenec z Brazílie Cabral, ktorý hral na pravej strane trnavskej zostavy, nezachytil v 49. minúte dlhý krížny pas, dostal sa pred neho Iľko, Rusov však znova včas vybehol a zmenšil domácemu hráčov strelecký uhol.

Trnavčania vyrovnali v 50. minúte. Tešija kopol priamy kop ideálne na hlavu Bamideleho, ktorého nedokázal ubrániť Paur a Petráš sa po jeho hlavičke k tyči už len márne naťahoval.

Bamidele mal aj ďalšiu šancu Trnavy, Petráš jeho ranu z ľavej strany šestnástky iba vyrážal. Nigérijčan v trnavskom tíme bol aktívny, po jeho akcii chýbal v päťke krok ku gólu Sobczykovi, následne Bamidele strieľal do miest, kde stál Petráš.

O pár momentov neskôr zakončoval opäť Bamidele, tentoraz technickým obstrelom minul bránku.

Spartak dostal súpera pod tlak, po ďalšej akcii Sobczyk sa v šestnástke prekľučkoval k strele Sobczyk, lenže svojou slabšou ľavou nohou loptu dobre netrafil a Petráš jeho pokus chytil.

Paradoxne, v čase trnavského náporu sa presadili Žilinčania. V 65. minúte nezachytil Kopasov nákop z pravej strany Gamboš, Cabral nepokryl Iľka, ktorý mal v pokutovom území dostatok času vyzvať ku skórovaniu Bernáta a ten pohotovo strelil druhý gól MŠK.

V 71. minúte zachránil Rusov po strele Ďuriša. O tri minúte neskôr prišla Trnava o svojho najlepšieho ofenzívneho hráča v zápase Bamideleho, ktorý pre zranenie prepustil miesto na ihrisku ďalšiemu ligovému debutantovi Johnsonovi Kaluovi.

V 80. minúte sa po nadvihnutej štandardke znova zaskvel Rusov a kvality ukázal aj po kolmici Bičachčjana na Ďuriša, ktorému zblokoval veľkú príležitosť.

V závere sa ešte pokúsil vyrovnať Kalu, jeho rana ale minula cieľ. Ešte väčšou príležitosťou pohrdol krátko na to Tzandaris.
Na opačnej strane neuspel Bičachčjan.

V závere útočil aj brankár Spartaka Rusov, na priamy kop Moenzu však išiel dopredu zbytočne, keďže Švéd poslal loptu nad bránku.

Fortuna liga – 1. kolo nadstavby – skupina o titul:

MŠK Žilina – Spartak Trnava 2:1 (1:0)
Góly: 5. Ďuriš, 65. Bernát – 50. Bamidele
ŽK: Krč, Horvát, Johnson Kalu
Diváci: 285
Rozhodovali: Gemzický – Ferenc, Tomčík
ŽILINA: Petráš – Vallo, Kopas, Minárik, Sľuka – Myslovič, Gono, Bernát (77. Bičachčjan) – Ďuriš, Paur (87. Kurminovski), Iľko (71. Kaprálik). Tréner: Staňo.
SPARTAK: Rusov – Gamboš, Anthony, Moenza – Cabral (81. M. Sekera), Tešija, Tzandaris, Krč (65. Horvát), Yao – Sobczyk, Bamidele (74. Johnson Kalu). Tréner: Šarmír.

Hlasy trénerov (zdroj RTVS)

Pavol Staňo (tréner Žiliny): „Od úvodu sme chceli hrať ofenzívne, prvý polčas bol dobrý a škoda, že sme nedotiahli niektoré šance do lepšej koncovky. Nie som spokojný s druhým polčasom, kde sme súpera pustili do mnohých šancí. V ofenzíve sme ale ukázali, že sme schopní si vypracovať gólové príležitosti.“

Marián Šarmír (tréner Spartaka): „Zápas sme si prehrali sami v prvom polčase, kde sme najmä v strednej zóne laxne pristupovali k súperovi. Paradox, do druhého polčasu sme mali veľmi dobrý vstup, vyrovnali sme a mali ďalšie tri dobré šance. Nepremenili sme ich a výsledok je potom, aký je. Cez polčas chlapci pochopili moje slová, že s pasívnym prístupom ako v prvom polčase nemôžu hrať za Spartak Trnava.“