Spartak nezvládol záver s Ružomberkom, Európsku ligu si nezahrá

ŠPORT - Futbal - Spartak | 17.7.2020, 20.14, Ján Král

Spartak Trnava podľahol po nezvládnutom závere zápasu v play-off Fortuna ligy o účasť v predkole Európskej ligy Ružomberku 0:2.

Spartak nezvládol záver s Ružomberkom, Európsku ligu si nezahrá

Malkolm Moenza (vpravo) bol po zápase sklamaný. Foto: trnavskyhlas.sk

Spartak nastúpil proti Ružomberku v totožnej zostave ako proti Trenčínu. Na lavičke opäť zostal Tešija, Sobzcyk tentoraz, rovnako ako Twardzik na opačnej strane, chýbal pre päť žltých kariet.

Obe mužstvá stavili na istotu v zadných radoch, šancí sa preto z úvodu rodilo pomenej.

V tretej minúte získal na vlastnej polovici ihriska loptu Vukojevič, potiahol ju až do streleckej pozície a vypálil nepresne.

Rusov prvýkrát zasahoval v 20. minúte, po nedôraznej hlavičke Gereca nemal problémy.

Potom sa ale zapotila trnavská obrana, najprv po centri Mojžiša zakončoval nebezpečne Regáli a o čosi neskôr hasil Rusov po akcii Gereca výborným zákrokom opäť pred nabiehajúcim Regálim.

V 42. minúte z ničoho nič vznikla šanca Spartaka, po nakopnutej lopte Masla pri odkope predbehol Bamidele, loptu akrobaticky poslal na bránku, no chýbali jej centimetre.

Nigérijčan to do prestávky skúsil spoza pokutového územia ešte raz, tentoraz nemieril nad ale vedľa.

Krátko pred prestávkou sa presadil Yao cez Kojnoka, ani on však netrafil do priestoru medzi troma žrďami.

Po zmene strán pokračoval obraz hry z prvého dejstva, o čosi aktívnejšia smerom dopredu bola Trnava, lenže hra sa odvíjala hlavne medzi šestnástkami.

V 64. minúte červeno-čierni nezachytili nákop, loptu si prebral Regáli, naviedol ju do palebnej pozície, lenže loptu netrafil ideálne a Rusov si s jeho pokusom poradil.

V 73. minúte predviedli parádnu akciu spartakovci. Tešija vysunul do šestnástky Yaoa, ten centrom našiel Bamideleho, Afričan však v gólovej príležitosti prehlavičkoval bránku.

Kľúčový moment prišiel v 80. minúte. Cabral úplne zbytočne fauloval v pokutovom území Mojžiša, rozhodca Gemzický ukázal na biely bod a Maslo z jedenástky s prehľadom poslal Liptákov do vedenia.

Následne vbehol do ihriska divák zo sektoru fanúšikov Spartaka a utekal smerom k tešiacim sa Ružomberčanom, ku kontaktu našťastie neprišlo a vrátil sa na tribúnu.

Záver bol nervózny, Bamidele si neudržal nervy, udrel Brenkusa a dostal červenú kartu. Andeli sa však aj v desiatich snažili zvrátiť výsledok. Johnson netrafil, Tešija v tutovke tiež nie a Anthony po rohu hlavou minul.

V závere hrali andeli vabank, Ďungel prihral do šestnástky Takáčovi a ten pohodlne pridal druhý gól Ružomberka.

O víťazstve hostí už bolo rozhodnuté. O pár momentov síce kopal penaltu aj Spartak, keď súboj Čurmu s Johnsom posúdil rozhodca ako penaltový, no Vukojevič potvrdil mizériu v koncovke andelov a z bieleho bodu prekopol bránku.

Trnavčania za celý zápas netrafili do priestoru bránky, i preto prehrali 0:2 a Európsku ligu si v novom ročníku súťaže nezahrajú. Štvrtým pohárovým zástupcom Slovenska v Európe bude po Slovane, Žiline a Dunajskej Strede teda Ružomberok.

Fortuna liga - play-off o účasť v Európskej lige - finále:
Spartak Trnava - MFK Ružomberok 0:2 (0:0)

Gól: 80. Maslo (pen), 90.+ Takáč
ŽK: Vukojevič  - Madelňák, Kojnok, Zsigmund, Takáč, Brenkus
ČK: 88. Bamidele (Spartak)
Rozhodovali: Gemzický - Bednár, Ferenc
Diváci: 3959
SPARTAK: Rusov -Turňa, Anthony, Moenza - Cabral, Gamboš (82. Johnson Kalu), Tzandaris, Benovič (68. Tešija), Yao -  Bamidele, Vukojevič. Tréner: Šarmír.
RUŽOMBEROK: Macík - Čurma, J. Maslo, Mojžiš - Kojnok (58. Ďungel), Zsigmund (67. Brenkus), Múdry, Madleňák (56. Mrva) - Takáč -  Gerec, Regáli. Tréner: Haspra.

Ján Haspra ml. (tréner Ružomberka): "Bol to druhý ťažký zápas v krátkom slede po sebe, prvý na Slovane, druhý v Trnave. Bolo to náročné zvládnuť dva takéto pre mnohých chlapcov najväčšie zápasy v živote. Od začiatku sa nám darilo plniť taktický plán - chceli sme dlho držať na našej strane nulu. Súper menej zostavu točil, asi nemohol, mal toho viac v nohách. My sme mali viac oddýchnutých hráčov. V závere sme chceli udrieť a to nám vyšlo. Vyhralo možno sťastnejšie mužstvo, alebo ako to nazvať, ale trápili sme sa v koncovke a teraz sme strelili dva góly, takže vďaka tomuto je to zaslúžené víťazstvo."

Marián Šarmír (tréner Spartaka): "Zhrnul by som to vo viacerých bodoch. Chcem sa rozhodcom ospravedlniť za to, čo som povedal do kamery tesne po zápase. Nepatrí sa to, som profík, išlo o emócie. K zápasu - stretli sa dve vyrovnané mužstvá, ktoré hrajú rovnakým spôsobom na brejky s dobrou organizáciou v defenzíve. Zápas bol vyrovnaný, málo gólových šancí na oboch stranách. Bohužiaľ, súper dal pred koncom gól, na čo sa ťažko reaguje. Spravili sme striedanie, nasadili sme ďalšieho útočníka, ku koncu sme hrali na štyroch útočníkov. Žiaľ, neskórovali sme a súper vyhral, k čomu mu gratulujem. Za krátky čas, čo som pri mužstve, si myslím, že realizačný tím aj hráči urobili kus roboty. Chalani sa po dlhom čase dali do stavu, že držali spolu v kabíne aj mimo nej. Bolo to na ihrisku vidieť, chytili sme divákov na našu stranu, bohužiaľ, nezvládli sme to. Sme smutní, v kabíne boli hlavy dole, niektorí plakali. Taký je ale futbalový život. Môžem ale s hrdosťou povedať, že chalani si zaslúžia pochvalu za ten krátky čas, čo sme spolu. Chcel by som vyzdvihnúť mančaft v tom pojme, že potiahli celú nadstavbovú časť možno dvanásti hráči. Bolo to vyčerpávajúce, čas na regeneráciu malý, patrí im za to veľké ďakujem, že odviedli maximum."